Į Kretingos rajono savivaldybės socialinių reikalų ir sveikatos skyrių paskambino neprisistatęs asmuo. Jis pranešė, jog Kretingos pakraštyje, apleistoje pašiūrėje gyvena žmonės.
Pora jau nebegalėjo paeiti
„Dažniausiai taip ir būna. Žmonės pranešantys apie tokius atvejus neprisistato. Ko gero nenori vėliau turėti rūpesčių. Tačiau mes esame labai dėkingi paskambinusiam žmogui. Jis tai padarė pačiu laiku. Abejojame, kad pensininkų pora būtų išgyvenusi. Džiaugiamės, kad mums būtent tą dieną pranešė. Nes kitą naktį užėjo šalčiai, kai buvo -12 ir dar daugiau laipsnių. Tad didieji šalčiai nebuvo spėję poros užklupti ir mes spėjome jais pasirūpinti,“ - tikina Kretingos rajono savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė.
Anot moters, po skambučio į nurodytą vietą iškart išvyko socialiniai darbuotojai. Į pagalbą buvo pasikviesti ir ugniagesiai. Jie padėjo išnešti rastus asmenis, mat pensininkų pora jau nebegalėjo paeiti.
Pašiūrėje rastų asmenų gyvenimo sąlygas išvydę specialistai buvo šokiruoti.
„Ten gyvenę žmonės nėra labai seni. Vyras 1951 metų, moteris – 1952 metų gimimo. Tačiau, kad tokias gyvenimo sąlygas, per savo 25 darbo metus, mačiau pirmą kartą. Negalima net sakyti, jog jos buvo baisios. Tai būtų per gerai. Į patalpas beveik nebuvo įmanoma įeiti. Matėsi, kad poros gyvenimas nebuvo tvarkingas. Aplink mėtėsi buteliai. Pašiūrės viduje nebuvo jokio šildymo. Vienoje vietoje jie ir valgė, ir miegojo, ir atliko gamtinius reikalus,“ - pasakojo D. Blagnienė.
Specialistai išsiaiškino, jog pora taip galėjo gyventi nuo praėjusių metų spalio. Vyras neturėjo jokių asmens dokumentų. Žmonės gyveno iš moters gaunamos pensijos, kuri siekė apie 200 eurų.
„Prieš tai pora gyveno mirusios giminaitės bute. Tačiau pastarąjį, mirusios giminaitės sūnus pradėjo remontuoti, tad pora buvo priversta išsikraustyti. Matyt ir apsistojo šalia buvusioje pašiūrėje,“ - aiškino D. Blagnienė.
Duktė maistą palikdavo prie durų
Ir nors socialiniai darbuotojai džiaugiasi, jog žmonės neliko abejingi ir apie šią situaciją informavo specialistus, esą tai galėjo būti padaryta daug ankščiau. Juolab, kad netoli gyveno ir poros dukra.
„Nors ir kelis mėnesius žmonės matė, kad jie ten gyveno, tačiau mums nepranešė iš karto. Juolab, kad ir duktė yra. Netoli gyvena. Jos klausėme, kodėl jūs nesikreipėte, nesakėte, kad ten yra problema, kad taip gyvena žmonės. Juk yra galimybės padėti. Ji atsakė, kad jai buvo gėda, jog tokia situacija ir, kad jie ten taip gyvena,“ - pasakojo D. Blagnienė.
Duktė pasakojo, jog mama ji rūpinosi – nešė maistą, tik viską palikdavusi prie durų.
„Ne tik duktė, bet ir žmonės, gyvenantys aplink matė šią situaciją, bet tylėjo, mes suteikti pagalbos negalėjo, nes apie tai nežinojome. Juk negalime sužiūrėti kas kokiam tvartelyje gyvena. Visuomenė negali būti abejinga. Jei mato problemą, turi tik paskambinti ir pranešti. Mes viskuo toliau pasirūpinsime. Tačiau žmonės abejingi, o jei būtų nutikusi nelaimė, kas būtų buvęs kaltas? Mes – socialiniai darbuotojai,“ - nuogąstavo D. Blagnienė.
Padėti mamai atsisakė
Šiuo metu apgriuvusioje pašiūrėje rastas vyras gydomas ligoninėje. Nuo praėjusių metų nevaikštančiam vyrui diagnzuotas kojų nušalimas. Medikai būtinąją pagalbą suteikei ir moteriai, vėliau ji apgyvendinta socialinių paslaugų centre.
„Vyrui nelabai gerai su kojomis, o moteris yra beveik akla, beveik nieko nemato. Bandysime kiek įmanoma gydyti, kad pagerėtų regėjimas. Šiuo metu tiek vyru, tiek ir moterimi pasirūpinta. Abu išmaudyti, sutvarkyti, pagražėję. Aplankius sakė, kad net nesimiega tokioje švarioje lovoje. Vėliau moteris planuoja išsinuomoti būstą, tačiau gaunama pensija nėra didelė. Moters duktė atsisakė padėti mamai,“ - sakė D. Blagnienė.