Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gabriela Wiktoria Hartwig naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kaip užsikrečiama virusiniais hepatitais, kurie jų labiausiai paplitę Lietuvoje bei kaip apsisaugoti klastingos virusinės infekcijos.
Įspėja keliautojus
NVSC duomenimis, praėjusiais metais šalyje užfiksuoti 94 užsikrėtimų atvejai, o tai, lyginant su 2020-ųjų duomenimis, džiugina. Vis dėlto, Lietuvoje ir toliau vyrauja tie patys hepatitų tie.
„2021 metais Lietuvoje užregistruoti 94 virusinių hepatitų atvejai, iš jų 17 ūminių virusinių hepatitų ir 77 lėtiniai virusiniai hepatitai. Labiausiai paplitęs – lėtinis virusinis hepatitas C, Lietuvoje 2021 metais užfiksuoti 57 atvejai“, – statistiką vardijo specialistė.
Nors labiausiai paplitęs hepatitas C (HCV), svarbu neatmesti rizikos užsikrėsti ir kitais hepatitais. Pavyzdžiui, hepatito A (HAV) virusu užsikrečiama per užterštą vandenį ir maistą, o tai itin aktualu mėgstantiems keliauti:
„Didesnę užsikrėtimo riziką turi asmenys, keliaujantys į didelio endemiškumo hepatito A šalis, tokias kaip Egiptas, Tunisas, Marokas, Indija, Tailandas.“
Siekiant apsisaugoti nuo galimų užsikrėtimų, svarbu palaikyti tinkamą rankų higieną, žemesnio išsivystymo šalyse šio hepatito plitimą sumažintų švarus geriamasis vanduo bei tinkamai tvarkomos nuotekos.
Vis dėlto, efektyviausia apsauga – skiepai, kurie rekomenduojami ne tik keliaujantiems į anksčiau minėtas šalis, tačiau ir vaikams bei dirbantiems su maistu.
„Efektyviausia hepatito A profilaktikos priemonės yra vakcinacija, kuri rekomenduojama keliaujantiems į didelio endemiškumo hepatito A šalis, vaikams prieš pradedant lankyti darželį ar mokyklą, dirbantiems maisto tvarkymo subjektuose, tiesiogiai dalyvaujantiems maisto tvarkyme, vyrams, turintiems lytinių santykių su kitais vyrais ir kitiems“, – vardija specialistė.
Galite užsikrėsti per vandenį
Per vandenį taip pat plinta hepatito E (HEV) virusai, šio tipo hepatitai labiau paplitę tolimesnėse šalyse, kuriose prastos sanitarinės sąlygos, ne visiems asmenims užtikrinama prieiga prie švaraus vandens.
„Hepatito E virusas perduodamas, daugiausia, per užterštą vandenį. Taip pat HEV galima užsikrėsti suvalgius nepakankamai termiškai apdorotą gyvūnų mėsą, ypač kiaulieną.
Hepatito E infekcija paplitusi visame pasaulyje, tačiau labiausiai mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, Rytų ir Pietų Azijoje, kuriose yra ribota galimybės gauti švarų vandenį, yra prastesnės higienos ir sanitarijos sąlygos“, – aiškino NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė.
Apsisaugoti nuo HEV padeda profilaktikos priemonės – viešojo vandens tiekimo kokybės standartų palaikymas, tinkamas nuotekų tvarkymas ir higienos taisyklių laikymasis:
„Taip pat svarbu nenaudoti vandens ir ledo, jei nežinote, ar jis yra švarus.“
Dažnai nepasireiškia jokie simptomai
Visų klastingiausi ir labiausiai Lietuvoje paplitę yra B (HBV) ir C virusiniai hepatitai, daugiausiai plintantys lytiniais keliais, per kraują. Taip pat plinta ir hepatitas D (HDV). Šiais hepatitais gali užsikrėsti net naujagimiai, tačiau kartais neteisingai manoma, kaip jie plinta.
„Hepatito B virusas, hepatito C virusas ir hepatito D virusas plinta per kraują, lytinius santykius, taip pat gimdymo metu serganti motina gali užkrėsti naujagimį.
Šie virusai neplinta per motinos pieną, maistą, vandenį ar apsikabinant“, – patikslino pašnekovė.
Hepatitai B ir C itin pavojingi, nes užsikrėtimo atvejais neretai asmenys į specialistus kreipiasi tik tuomet, kai liga jau pažengusi. Nežinodami, jog yra infekuoti, užsikrėtusieji yra ligos nešiotojai.
„HBV ir HCV užsikrėtę asmenys dažnai nejaučia jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus. Lėtinis hepatitas B ir C gali progresuoti į kepenų cirozę ar pirminį kepenų vėžį“, – pasakojo G. W. Hartwig.
Įdomu tai, kad hepatito D infekcijos plitimui būtina sąlyga – hepatito B infekcija, tik tokiomis sąlygomis HDV dauginasi:
„HDV ir HBV infekcijos derinys laikomas sunkiausia lėtinio virusinio hepatito forma dėl greitesnio progresavimo link kepenų vėžio.“
Apsisaugoti padeda skiepai ir higiena
Nuo hepatito B efektyviai padeda apsisaugoti skiepai, nuo 1998 metų šalyje skiepijami visi naujagimiai, o po 3 vakcinos dozių užtikrinama apsauga maždaug 20 metų. Šie skiepai taip pat padeda apsisaugoti nuo hepatito D, tačiau ne visais atvejais.
„Nuo HDV saugo skiepai nuo hepatito B, tačiau vakcinacija nuo hepatito B neapsaugo nuo HDV jau užsikrėtusius HBV“, – aiškino NVSC vyriausioji specialistė.
Nuo hepatito C vakcinos nėra, tačiau tiek nuo hepatito C, tiek nuo hepatito B gali padėti apsisaugoti nespecifinės profilaktikos priemonės:
„Reikėtų vadovautis nespecifinėmis profilaktikos priemonėmis, kurios tinka saugantis ir nuo hepatito B: lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus, nesinaudoti kitų asmenų skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, nevartoti narkotinių medžiagų, o jas vartojantiems asmenims nesidalyti adatomis ir švirkštais, dirbant su žmonių biologiniais skysčiais mūvėti pirštines.“