Vitaminas D, dar kitaip vadinamas – saulės vitaminu, yra vienas svarbiausių elementų fizinei organizmo būklei ir emociniam komfortui palaikyti. Visgi, šio vitamino trūkumą patiria net 90 proc. suaugusiųjų.
Taigi, kad nekiltų abejonių, jog šis saulės vitaminas mūsų organizmui ypač svarbus, pateikiame svarbiausias jo savybes.
Vitaminas D reikalingas:
• normaliam vaikų augimui, nes esant jo trūkumui, kaulai ir dantys tinkamai nesimineralizuoja; • dalyvaujant enzimų sintezėje gleivinėje, kurie aktyviai perkelia esamą kalcį; • palaikant tinkamą širdies darbą ir kraujo krešumą; • palaikant stabilią nervų sistemą ir kraujo spaudimą; • palaikant sklandžią imuninės sistemos veiklą; • užtikrinant tinkamą raumenų veiklą.
Kokį maistą rinktis?
Dažnai manoma, kad aprūpinti organizmą pakankamu vitamino D kiekiu galima į savo mitybos racioną įtraukiant tam tikrus maisto produktus. Dalis tiesos yra, tačiau su maistu šio vitamino gaunamas gana ribotas kiekis, kadangi jo yra tik laisvai auginamoje žuvyje (lašišose, tunuose, sardinėse, skumbrėse), nekaitintuose žuvies patiekaluose, kiaušinio trynyje ir kepenyse. Vis dėlto, norint gauti reikiamą kiekį vitamino D, šių produktų kasdien turėtume suvalgyti itin didelius ir neįmanomus kiekius.
Vitamino D rekomenduojamas dienos kiekis Europoje yra 5 µg. Palyginimui pateikiame lentelę, kuri padės lengviau atsirinkti, kokį maistą rinktis norint papildyti vitamino D atsargas:
5 µg vitamino D yra:
2 g žuvų kepenų aliejuje, 15 g rūkyto ungurio, 50–60 g keptos lašišos, 60 g sūdytos silkės, 120 g trynių, 600 g troškintų kepenų, 10 l pieno 100 g jogurto „Valio Gefilus“ yra 1,0 µg vitamino D. Tai – 20 proc. rekomenduojamos vitamino D normos per dieną.
Taip pat svarbu prisiminti, kad geriausias derinys, norint turėti tvirtą imunitetą ir jaustis darbingiems bei žvaliems: subalansuota mityba, tinkamai pasirinkti maisto produktai ir aktyvus laisvalaikis gryname ore.