Liepos mėnesio vidutinė temperatūra numatoma apie 2 °C žemesnė už vidutinę daugiametę (1981–2010 m. klimato norma 17,9 °C), kritulių kiekis prognozuojamas truputį mažesnis už vidutinį daugiametį (1981–2010 m. klimato norma 78 mm).
Vasaros vidutinė temperatūra numatoma truputį aukštesnė už vidutinę daugiametę (1981–2010 m. klimato norma – 16.8 °C), kritulių kiekis mažai skirsis nuo vidutinio daugiamečio (1981– 2010 m. klimato norma – 229 mm).
Artimiausi orai stebuklų neatneš
Tropiniai orai Lietuvoje pasibaigė, bus lietuviška vasara.
„Kadangi orus lems pietinė ciklono pusė – šiltoji, tai artimiausiomis dienomis bus 23 -24 laipsniai , naktimis bus 12 - 13 laipsnių. Nieko stebuklingo ir nieko blogo. Skubėkite pasidžiaugti, nes kitą savaitę bus vėsiau, bent jau pirmoje pusėje. Tropikai baigėsi”, – pasakojo Naglis Šulija.
Statistikai liepos pabaiga – karščiausia
Liepos pabaiga ir rugpjūčio pradžia Lietuvoje yra šilčiausias laikotarpis, bet pernai taip nebuvo. Panašu, ir šiemet liepos pabaiga nebus itin karšta.
„Pernai mėnesiai buvo tokie svyruojantys. Liepa nebuvo stipriai vėsesnė, bet statistiškai, liepos pabaiga ir rugpjūčio pradžia Lietuvoje būna karščiausias laikotarpis, tai taip nebuvo. Pernai liepa buvo šiltesnė puse laipsnio, rugpjūtis buvo norma – vos vos vėsesnis, 0,2 laipsniais, tai iš tiesų, ko gero, prisimename liepos pabaigos tą vėsą ir pamirštame tuos karščius”, – pasakojo Donatas Valiukas.
Liepai krituliai yra būdingi
„Liepą tikrai galime tikėtis liūčių, kuomet per parą iškrenta pusės mėnesio kritulių norma ar netgi 75 proc ir nuotekų sistema tampa nepajėgi susitvarkyti su tokiu kiekiu”, – pasakojo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyresnioji meteorologė Viktorija Mačiulytė.
Apskritai, vasara yra vienas sezonų, kai kritulių iškrenta daugiausiai.
„Vasarai yra būdingi intensyvūs krituliai, nes jie keliauja su frontais ir labai didelį kritulių kiekį neša. Vasarą tie pietiniai frontai yra labai aktyvūs ir jie tokius stichinius kritulius neša. Šios savaitės liūtis buvo stichinis reiškinys, kadangi iškrito labai didelis kritulių kiekis per 6 – 12 valandų”, – kalbėjo V. Mačiulytė.
Orai ekstremalėja
Klimato kaita prisideda prie ekstremalėjančių orų, tai reiškia, kad per parą ar dvi orai gali kardinaliai pasikeisti ir būti kraštutiniais, pavyzdžiui, tokiais kaip šiandieniniai.
„Dėl klimato kaitos klimatas ir orai ekstremalėja, būtent intensyvėja tokių reiškinių pasikartojimas, jų stiprumas auga. Taip pat vasarą pasitaiko įvairios škvalo linijos. Škvalo linija yra labai greitas vėjo sustiprėjimas, kartu su kruša, perkūnija, intensyviais krituliais, būtent dėl klimato kaitos. Bendrai pasakius, didėja klimato ekstremalumas”, – pasakoja V. Mačiulytė.