Kultūros ministerija (KM) trečiadienį ryte pareiškė, kad buvusių Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių ribos nesikeičia. Ministerija tai paskelbė nelaukusi, kol savojo tyrimo rezultatus pateiks Izraelio specialistai, kuriems už tyrimus Vyriausybė skyrė apie 350 tūkst. litų.
Pasak KM, buvusių Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių ribos išlieka tokios, kokias nustatė Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba.
Kaip sakė Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis, pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos nustatytas ribas, vadinamųjų karaliaus Mindaugo apartamentų pastatai į buvusių kapinių teritoriją nepatenka.
A.Degutis trečiadienį aiškino, kad KM pareiškimas nėra išvados - ministerija tiesiog konstatuoja, kad patikslinti kapinių ribų nepavyko.
„Darbas nepadarytas. Izraelio specialistų išvados būtų svarbios, jei jas būtų galima patikrinti archeologiškai, bet jei patys neleidžia kasti, tada aš nežinau, kur jas dėti“, - sakė A.Degutis.
Izraelio geofizikai savo išvadas trečiadienį įteikė Lietuvos geologijos tarnybai (LGT). Tarnybos direktorius Juozas Mockevičius pažymi, kad Izraelio specialistai savo darbą atliko gerai.
„Aš iš tikrųjų pasakiau, kad bent iš pirmo žvilgsnio, pirmo įspūdžio, mes manome, kad bendrovė „Geotec“ tikrai preciziškai ir tinkamai atliko geofizinius tyrimus ir praktiškai gavo tuos rezultatus, kokių buvo galima gauti šitoje situacijoje“, - žurnalistams trečiadienį sakė J.Mockevičius.
Jo teigimu, LGT prireiks maždaug savaitės „Geotec" pateiktai medžiagai įvertinti.
„Dabar Lietuvos geologijos tarnybos, visų pirma geofizikų, laukia nemažas darbas tiesiogiai įvertinti gautus duomenis, palyginti juos su padarytomis išvadomis ir pateikti Vyriausybei kompetentingą ir atsakingą išvadą dėl šitų rezultatų“, - aiškino jis.
Anot J.Mockevičiaus, tyrinėtoje teritorijoje „Geotec“ aptiko 30 anomalijų (grunto pakitimų, iš kurių galima spręsti apie žemėje esančius radinius) - pakankamai nedaug, turint omenyje, kad ieškoma kapinių, tačiau tyrimus esą apsunkinę tai, kad teritorija daug kartų perkasta ją apstatant, dalis jos padengta betonu.
„Pasakyti, kas tai yra - ar tai yra griuvėsių liekanos, ar tai yra antkapių liekanos, yra neįmanoma, tai kol kas yra tik prielaidos, tuo tyrimus turėtų patvirtinti archeologiniai kasinėjimai“, - aiškino LGT vadovas, pažymėjęs, kad geofiziniai tyrimai yra tik pagalbinis metodas, jo rezultatus būtina patikrinti tiesioginiu būdu.
„Tačiau kaip supratau iš šios dienos kalbėjusių Izraelio bendrovių atstovų, tokių darbų tęsti matyt nebus galima. Mes visi sutikome, kad šitame etape geofiziniai darbai yra baigti ir galime tik apgailestauti, kad dėl žydų kultūrinių ir religinių taisyklių jų praktiškai negalima patikrinti tiesioginiu būdu (kasant ar gręžiant - BNS)“, - sakė jis.
„Geotec“ atstovai savo išvadas žurnalistams komentuoti atsisakė.
Anot KM pranešimo, „archeologinių tyrimų metu Šnipiškėse ties Vilniaus koncertų ir sporto rūmais žmonių kapų, kapų duobių kontūrų ar su kapų įranga susijusių radinių neaptikta, o surasti kaulų fragmentai negali būti traktuojami kaip palaidojimai, nes aptikti ne anatominėje padėtyje - tokią išvadą Kultūros paveldo departamentui pateikė tyrimus atlikę archeologai“.
KM pranešime pažymima, kad liepos mėnesį tiriant veją, esančią į pietus nuo Vilniaus koncertų ir sporto rūmų, 20-30 centimetrų gylyje rasta 20 amžiaus antroje pusėje suformuotas supiltinis žemės sluoksnis, kuriame aptikta buitinės ir ūkinės paskirties daiktų dalių bei pavienių žmonių ir gyvūnų kaulų fragmentų, gulinčių neanatominėje padėtyje.
Šiais radiniais vadovaudamiesi archeologinius tyrimus prižiūrintys Europos rabinų konferencijos ir Žydų kapinių Europoje išsaugojimo komiteto atstovai pareikalavo kasinėjimus nutraukti, motyvuodami, jog tai yra įrodymas čia buvus senąsias žydų kapines.
Toks žingsnis, anot KM pranešimo, užkirto kelią archeologams patikrinti geofizinių tyrimų metu nustatytų anomalijų ir neleido patvirtinti šiais metais pateiktų bendrovės „Geotec“ geofizinių tyrimų duomenų. Nutraukus tyrimus taip pat nebuvo patikslintos Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių teritorijos ribos.
„Susidarė kebli situacija - rabinai nesutinka dėl tolesnių tyrimų motyvuodami, jog pagal judėjų papročius žmonių kaulų fragmentai taip pat yra palaikai ir negalima jų liesti. Tačiau mes neturime įrodymų, jog tai yra žydų kaulų fragmentai, nes pagal juos neįmanoma nustatyti nei mirusių žmonių religinės, nei kultūrinės ar tautinės priklausomybės. Be to, neatlikus reikiamų archeologinių tyrimų, kurie apima mažiausiai 1,5 metro gylio kultūrinį sluoksnį, negali būti patvirtinti ir geofizinių tyrimų duomenys“, - pranešime cituojamas A.Degutis.
Archeologų teigimu, atsižvelgiant į grunte kartu su kaulų fragmentais (24 vienetai priskirtini žmonėms, iš jų 10 - vaikams, 16 - gyvūnams, 6 - neidentifikuoti) aptiktus radinius, į jų chaotišką padėtį ir grunto sudėtį, į tai, kad neaptikta jokių požymių, kad čia buvo kapai, galima spręsti, kad šis grunto sluoksnis buvo atvežtas iš kitų vietų formuojant krantinę.
Gerokai už Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių teritorijos ribų, kurias Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nustatė remdamasi turimais kartografiniais šaltiniais, esančiame plote archeologiniai tyrimai buvo atliekami šio departamento užsakymu vykdant Vyriausybės pavedimą.
Vilniuje trečiadienį vieši geofizinių tyrimų koordinatoriaus Ariehas Kleinas, kuris ir paskelbs birželio pabaigoje - liepos pradžioje atliktų tyrimų rezultatus.
Anot KM pranešimo, S.Kleino tyrimo rezultatai būsią ne išsamūs, o tik tarpiniai geofizinių tyrimų duomenys.
Izraelio specialistai teritoriją Neries krantinėje žvalgė savo radarais. Tikėtasi, kad vėliau, geofizikų surinktą medžiagą patikrinus archeologiniais kasinėjimais, bus tiksliai nustatytos sostinės centre veikusių judėjų kapinių ribos ir paaiškės, ar vadinamieji karaliaus Mindaugo apartamentai stovi buvusių kapinių teritorijoje.
Archeologinius tyrinėjimus vykdžiusios Lietuvos archeologijos draugijos vadovas Zenonas Baubonis BNS praėjusią savaitę sakė, kad šalia vadinamųjų karaliaus Mindaugo apartamentų atkasti žmonių kaulai negali būti traktuojami kaip palaidojimai. Jis taip pat pažymėjo, kad tyrimai nutraukti nepasiekus geofiziniais tyrimais nustatytų anomalijų gylio, todėl jie nepatvirtino Izraelio specialistų geofizinių tyrimų duomenų ir nepatikslino Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių teritorijos ribų.
Tyrimai turėjo atskleisti, ar prabangūs apartamentai Neries krantinėje pastatyti ant buvusių žydų kapinių. Tuo įsitikinę žydai dar vykstant statybos darbams nepasitenkinimą galimai niekinamomis kapinėmis reiškė tarptautiniu mastu.
Žydų kapinės, kurių ribas dabar bandoma nustatyti, Vilniaus centre veikė nuo 16 amžiaus. Jos uždarytos 19 amžiuje, o žydų bendruomenė už tai gavo finansinę kompensaciją iš tuometinės Rusijos caro administracijos.