Ana Vengrovskaja, specialiai „Ekonomika.lt“ iš Astravo
Amžiaus statybvietėje Astrave netyla betonmaišių ir kranų ūžesys. Vietos gyventojai iš statybų gauna finansinės naudos, tačiau dauguma būsimus pokyčius mieste vertina neigiamai.
Prieš dvejus metus savaitraštis „Ekonomika.lt“ jau kalbėjosi su Astravo gyventojais apie statomą elektrinę. Tuomet vyko tik paruošiamieji darbai: buvo tiesiami keliai, geležinkelio linija, statomi nauji daugiabučiai būsimiems darbuotojams. Vietos gyventojai statybas vertino skeptiškai: dauguma kalbintųjų nenorėjo, kad iki šiol buvęs mažas, nė 10 tūkst. gyventojų neturintis, ramus miestelis virstų trigubai didesniu miestu, kuriame virtų naktinis gyvenimas, išaugtų nusikalstamumas, sumažėtų saugumas. Be to, nors Baltarusijos valdžia teigia, kad elektrinė bus viena moderniausių ir saugiausių, baltarusius vis dar persekioja Černobylio šmėkla, mat tragedija paveikė nemažą šalies dalį.
Išpeša naudos
Šiandien Astravo gyventojai statybas vis dar vertina neigiamai, tačiau pripažįsta, kad iš projekto gauna nemažai finansinės naudos. Mokytoja dirbanti Marija savo trijų kambarių butą nuomoja į elektrinę dirbti atvykstantiems statybininkams. Moters dukros jau užaugusios ir gyvena atskirai, tad jiedu su vyru nusprendė išnaudoti padėtį ir pagyventi šalia esančiame Gudagojo miestelyje, tėvų namuose. „Su valstybine įmone metams sudariau sutartį, o ji ten apgyvendina ką nori, man pačiai nereikia ieškoti nuomininkų“, – pasakoja moteris. Kiekvieną mėnesį ji teigia gaunanti Baltarusijos mastu įspūdingą užmokestį – apie 1 000 JAV dolerių. Suma priklauso nuo to, kiek statybininkų ir kiek ilgai nakvoja jos bute. „Elektrinės statyba vyksta be pertraukų, viena grupė darbininkų atvažiuoja ir dirba dvi savaites, paskui išvažiuoja, atvyksta kiti, kurie dirba dar dvi savaites, tad butas beveik visada apgyvendintas“, – džiaugiasi Marija.
Namų šeimininkės Reginos teigimu, jos name, kaip ir daugumoje kitų 5 aukštų daugiabučių, 5–6 butai yra nuomojami statybininkams. „Žmonės persikrausto gyventi pas tėvus, susiglaudžia, kartais viena šeima išnuomoja net du butus. Tik pagalvokit – per mėnesį gauna daugiau nei 1000 dolerių!“ – pasakoja moteris. Jos žodžius patvirtina ir vietos laikraščio „Astravo tiesa“ skelbimų puslapis, kuriame publikuojama daugybė skelbimų, siūlančių nuomotis butus į komandiruotes atvykusiems darbuotojams.
Iš Astravo kilęs statybininkas Anatolijus šiuo metu dirba elektrinėje ir teigia esąs patenkintas suteiktomis sąlygomis bei alga: „Aišku, atlyginimas yra didesnis negu dirbant kitose statybose Astrave.“ Vyras tikina, kad gauti darbą „šimtmečio statybose“ nebuvo sunku, tereikėjo pateikti mokslus ir darbo praktiką patvirtinančius dokumentus. Jo teigimu, elektrinės statybose dalyvauja apie 100 astraviečių, nemažai darbuotojų atvažiuoja iš kitų Baltarusijos miestų, o procesas vyksta be pertraukų – jis pats dirba 12 valandų per dieną: dvi dienas dirba, dvi ilsisi. Kiti, pavyzdžiui, 15 dienų dirba, 15 ilsisi, tačiau statybos vyksta be pertraukų – dirbama ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis.
Tiesa, statybų aikštelėje kyla ir konfliktų. Viena pagrindinių problemų – už tą patį darbą darbuotojai iš Rusijos gauna keliskart didesnį atlygį negu baltarusiai. Pasak opozicinio laikraščio „Baltarusijos partizanas“, dėl šių dvigubų standartų šių metų birželį buvo kilęs spontaniškas baltarusių statybininkų streikas. Užuot dirbę, jie vaikštinėjo po aikštelę, rūkė, žaidė kortomis. Anot „Baltarusijos partizano“, iš karto po streiko kelios dešimtys baltarusių buvo atleisti arba išėjo iš darbo.
Leidinio „Ekonomika.lt“ kalbintas Anatolijus teigia, kad dideli atlyginimų skirtumai išties egzistuoja: „Taip ir yra, nes tai jų (rusų – aut. past.) projektas. Jie moka pinigus baltarusių organizacijoms, o baltarusiai kiek nori, tiek moka savo samdiniams.“
Vietiniai rengiasi blogiausiam
Pernai Astravas gavo ilgai lauktą miesto statusą, tačiau džiaugsmo vietiniams tai nesuteikė. Praeiviai teigia pastebėję, kad pablogėjo kriminalinė miesto padėtis, vaikų darželiuose ėmė trūkti vietų (pirmenybę patekti turi „šimtmečio statybvietės“ darbininkų vaikai), išaugo eilės poliklinikose, pakilo nekilnojamojo turto kainos. Kadangi į Astravą šiuo metu atvažiuoja vis daugiau statybininkų, kai kurie, negavę darbo, vaikštinėja po miestą ir sukuria jame socialinę įtampą.
Su mažu vaiku gatve einanti Natalija užkalbinta parodo į nulingavusį galbūt neblaivų vyrą. „Vaikšto vidury dienos štai tokie. Anksčiau mes ir savų alkoholikų turėjome, tačiau juos pažinojome, o dabar privažiavo svetimų“, – nepasitenkinimo neslepia Astravo gyventoja.
Atvykėliais nesidžiaugia ir savaitraščio kalbinta Regina: „Yra visokių. Šiuo metu pirmame mūsų namo aukšte gyvenantys statybininkai iš Azerbaidžano yra tvarkingi. Anksčiau gyveno triukšmingesni – girtavo, paleistuvavo. Kai kurie nežinia ko šlaistosi gatvėmis. Bendrabučiuose, kur jie gyvena, iš viso nežinia, kas darosi.“
Moteris teigia girdėjusi ir bauginančių gandų: „Mūsų name gyvenęs vienos statybų brigados vadovas iš Rusijos sakė, kad reikia „imti kojas į rankas“ ir bėgti. Sakė, kad gal ją (elektrinę – aut. past.) ir pastatys, bet paskui bus blogai, mat statytojai labai keičia planus. Projektas – vienoks, o statoma kitaip. Paėmė kreditų iš Rusijos ir dabar turi taupyti.“
Leidinio „Ekonomika.lt“ kalbintas statybininkas Anatolijus taip pat sako esantis prieš statybas: „Gyvenome ramiai, būtume gyvenę taip ir toliau. Ir nebūtų mums reikėję to sąmyšio. Finansine prasme statybininkai uždirbdavo ir anksčiau, tik reikėdavo išvažiuoti – aš pats dirbau ir Lietuvoje, ir Rusijoje. Tik pagalvokit, jeigu kas nors atsitiks?! Bėgti nebėra kur. Tiesiogiai važiuojant nuo Astravo tebus 15 km iki elektrinės. Mes gyvenome švariame rajone, o dabar gyvensime triukšmingame mieste. Dauguma žmonių yra prieš statybas.“
Miestas vystosi
Miesto valdžios teigimu, problemų nėra. „AE statybvietėje darbai vykdomi visomis jėgomis ir geru darbo ritmu. Čia kaip grybai po lietaus jau išaugo įvairūs infrastruktūros objektai. Kartu vyksta ir miesto statyba: kyla gyvenamieji namai, skirti tiek AE statytojams, tiek Astravo gyventojams. Tiesiami inžineriniai tinklai, gatvės naujuose mikrorajonuose, aiškiai piešiami naujojo miesto centro kontūrai“, – „Grodno tiesai“ sakė Astravo vykdomojo komiteto pirmininkas Adamas Kovalko.
Baltarusijos atominės elektrinės statybų direkcija skelbia, kad šiandien įvairius su AE statyba susijusius darbus dirba apie 2 tūkst. darbuotojų, tačiau iki metų pabaigos šis skaičius pasieks 3 tūkst., o 2016–2017 metais išaugs iki 9 tūkst. 2014–2015 metais planuojama įvykdyti miesto infrastruktūros rekonstrukcijas.
Astrave yra statomi du gyvenamieji mikrorajonai, vienas jų, kuriame gyvens 3,5 tūkst. žmonių, bus baigtas iki 2015-ųjų. Čia bus pastatyta mokykla, darželis, prekybos centras. Antras mikrorajonas turėtų būti baigtas 2016 metais.
Astravo rajono modernizavimo plane numatyta trijų pramoninių organizacijų, penkių žemės ūkio, trijų statybinių, dviejų transporto ir komunikacijų, vienos paslaugų sferos įmonės modernizacija. Tam bus skirta 63,6 mln. JAV dolerių.
Astravo AE
Pirmasis AE blokas bus pradėtas eksploatuoti 2018 metų lapkritį, antrasis blokas – 2020-ųjų liepą
Vieno energetinio bloko eksploatacijos trukmė – 50 metų
Projekto kaina – apie 10 mlrd. dolerių. Jį finansuoja Rusija
Per pirmąjį 2013 metų pusmetį Astravo AS objektuose buvo panaudota 1,8 mlrd. Rusijos rublių
2000 metais Astrave gyveno 8,6 tūkst. gyventojų, šiuo metu – apie 10,5 tūkst.