Kristina Jackūnaitė, Virginija Motiejūnienė, LRT televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija paskelbė turinti gerų žinių. Jos teigimu, po ketverių metų pertraukos centralizuoto šildymo kainos Lietuvoje ateinantį šaltąjį sezoną juntamai mažėja. Patys šilumininkai – santūresni. Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas sako, kad ypač gerų naujienų savo šildymo sąskaitose neturėtų laukti Vilniaus, Kauno, Joniškio, Šalčininkų ir Anykščių gyventojai.
Centrinio šildymo kainą nustatanti Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija žada, kad ateinanti žiema daugiabučių gyventojams bus lengvesnė nei pernykštė.
„Šiais metais yra tos geros naujienos, kad turime kainų mažėjimą, jei pradėtume nuo 2009 metų pabaigos, tai kainos nuolatos didėjo, ir pernai buvom pasiekę piką – praktiškai brangiausias šildymo sezonas. Šiais metais stebime ir prognozuojame juntamą mažėjimą, vidutinė kaina, lyginant su praeitų metų vidurkiu, bus 13,3 proc. mažesnė“, – sako Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos vicepirmininkas Darius Biekša.
Kainų ir energetikos kontrolės komisija skelbia, kad labiausiai šilumos kilovatvalandės kaina krenta Kaune ir Šiauliuose – iki dvidešimties procentų, Klaipėdoje 17 proc., Vilniuje ir Panevėžyje – 13–14 procentų. Iš penkių didžiųjų miestų brangiausia šiluma lieka Kaune, pigiausia – Panevėžyje.
Tačiau patys šilumos tiekėjai stebuklų daugelio gyventojų sąskaitose nežada.
„Tie miestai, kur šiluma gaminama kūrenant gamtines dujas, o tai yra didieji miestai: Vilnius, Kaunas, dar nemažai mažesnių miestų, kaip Joniškis, Šalčininkai, Anykščiai, kur šiluma gaminama kūrenant gamtines dujas, tai tuose miestuose jokių gerų naujienų nėra, nes gamtinių dujų kaina praktiškai tokia pati, ir mokėjimai mažės tiktai truputį“, – tvirtina Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas V. Stasiūnas.
Didesnį kainų mažėjimą ir šilumininkai, ir energetikos komisija žada Utenoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, perėjusiuose prie biokuro.
Šilumos tiekėjų asociacija paskelbė, kad miestuose, kur šiluma gaminama gamtinėmis dujomis, labiausiai paplitusio šešiasdešimties kvadratų buto šildymas nerenovuotame iki 1992-tųjų pastatytame daugiabutyje kainuos apie 435 litų per mėnesį, o miestuose, kur šiluma gaminama biokuru, – 300 Litų.
„Kitas labai svarbus faktorius, kuris apsprendžia, kiek reikės mokėti už šildymą, – tai kokiuose pastatuose žmonės gyvena, kokios būklės namuose“, – aiškina V. Stasiūnas.
„Vilniaus energija“ spalį žada maždaug 12 procentų mažesnę kainą nei pernai ir dėl specifinių priežasčių.
„Vilniaus mieste, jeigu lygintumėm praeitų metų šilumos sezono kainas ir dabar esančias, tai jos yra beveik 14 centų mažesnės. Ir jos sumažėjo šio šilumos sezono pabaigoje, kada buvo baigta mokėti taip vadinam Imbraso kompensacija“, – sako Vilniaus meras Artūras Zuokas.
Ženklesnį šilumos pigimą šilumininkai žada tik 2020 metais, jei miestai pereis prie biokuro, o daugelis daugiabučių bus renovuoti.