Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija ir vartotojai ginčija galimą "Lietuvos dujų" monopolį tiekiant gamtines dujas, kurį užtikrinti Rusijos koncerno "Gazprom" paprašė Lietuvos Vyriausybė.
Baiminamasi, kad 34 proc. "Lietuvos dujų" akcijų privatizuoti norinčiam koncernui 70 proc. gamtinių dujų mūsų šaliai tiekiant per dujų bendrovę, vartotojams gali gerokai pabrangti centralizuotai tiekiama šiluma.
"Kiek žinau, Vyriausybė buvo numačiusi, kad tokiu atveju teiks Seimui Gamtinių dujų įstatymo pataisos projektą, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nustatytų viršutines kainų ribas, apginsiančias vartotoją įvertinant tai, už kiek "Lietuvos dujos" perka dujas iš "Gazprom". Mums nerimą kelia tai, kad Rusijos koncernas pareikalavo panaikinti kainų reguliavimą laisviesiems vartotojams ir nėra atsako, kad Vyriausybė šitam užkirs kelią", - “Eltai” sakė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas.
Pasak jo, Latvijoje ir Estijoje panašiomis sąlygomis privatizavus dujų kompanijas, gamtinės dujos pabrango iki 30 proc., pakilo ir šilumos kaina.
Sausio pabaigoje premjeras Algirdas Brazauskas yra pareiškęs, kad sprendimas reguliuoti gamtinių dujų kainas laisviesiems vartotojams yra laikinas, jo tikslas - neleisti "Dujotekanos" kompanijai monopoliškai diktuoti kainų savo klientams, o ateityje toks reguliavimas gali būti atšauktas.
Lietuvos vartotojų asociacijos prezidentas Stanislovas Juodvalkis trečiadienį (04.23) spaudos konferencijoje teigė, kad pagal mūsų šalyje galiojančius teisės aktus, jeigu rinkos dalyvis valdo daugiau kaip 40 proc., turi būti užtikrintas įstatymiškas jo reguliavimas. Jo tikinimu, jau dabar gyventojai už dujas yra skolingi daugiau kaip 150 mln. litų, o pabrangus šilumai įsiskolinimai gali dar išaugti.
Apie 50 proc. gamtinių dujų, kurios yra sunaudojamos Lietuvoje, yra sukūrenamos šilumos tiekimo įmonių katilinėse ir termofikacinėse elektrinėse - tai sudaro apie 1,25 mlrd. kubinių metrų dujų per metus. Bendrame kuro balanse, gaminant šilumą, gamtinės dujos sudaro daugiau kaip 75 proc., mazutas - 15 proc., 5 proc. - medienos atliekos, o 5 proc. - likęs kuras. Manoma, kad gamtinių dujų pabranginimas atsilieptų maždaug 2 mln. Lietuvos, kur centralizuotai tiekiama apie 70 proc. šilumos, gyventojų.
Rusijos koncernas "Gazprom" balandžio viduryje Valstybės turto fondui (VTF) pristatė dokumentų paketą su galutiniais pasiūlymais dėl 34 proc. "Lietuvos dujų" bendrovės akcijų privatizavimo sąlygų.
Neoficialiais duomenimis, už "Lietuvos dujų" akcijų paketą "Gazprom" siūlo 80 mln. litų. Rusijos koncernas sutiktų tiesiogiai Lietuvai patiekti 70 proc. dujų, neįskaičiuojant "Achemos" ir jo nupirktos Kauno elektrinės, jei bus atsisakyta kainų reguliavimo dideliems vartotojams. Vyriausybei nesutikus to padaryti, Rusijos dujų koncernas neprisiims įsipareigojimo tiesiogiai patiekti minėtą dujų kiekį.
Įstatinis "Lietuvos dujų" kapitalas yra 340,878 mln. litų. Vokietijos "Ruhrgas Energie Beteiligung" ir "E.On Energie" priklauso 34 proc. bendrovės akcijų, o VTF valdo kontrolinį 58,36 proc. akcijų paketą, likę vertybiniai popieriai priklauso smulkiesiems akcininkams.
Rusijos koncernas vienintelis dalyvauja "Lietuvos dujų" akcijų privatizavimo konkurse. Derybos su juo vyko nuo praėjusių metų birželio, kai buvo baigtas pirmasis "Lietuvos dujų" privatizavimo etapas. Tuomet strateginis Vakarų investuotojas - Vokietijos energetikos bendrovių "Ruhrgas AG" ir "E.ON Energie AG" susivienijimas - už analogiško dydžio dujų bendrovės akcijų paketą valstybei sumokėjo 116 mln. litų.
ELTA