Nuo kovo 1 d. gali keistis šilumos tarifų tvirtinimo tvarka – centralizuotai šilumą tiekiančioms įmonėms būtų leista tarifus perskaičiuoti jau du kartus per metus, rašo „Lietuvos žinios“.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) Šilumos skyriaus vedėjas Antanas Katinas LŽ sakė, kad nuo kovo 1-osios turėtų pasikeisti šilumos skaičiavimo metodika. Vienas pagrindinių galimų pakeitimų - galimybė centralizuotai šilumą tiekiančioms įmonėms 2 kartus per metus perskaičiuoti kainas.
Pagal dabartinę tvarką kainas tikslinti galima tik vieną kartą per metus. Tačiau, pasak VKEKK skyriaus vedėjo, visa nauja tvarka dar tėra "kūrimo stadijoje" ir nuostatos gali keistis.
"Kadangi pašoka dujų kainos, mėginsime leisti du kartus perskaičiuoti šilumos kainą, kad įmonės nepatirtų nuostolių", - kalbėjo Kainų komisijos specialistas.
Kita vertus, pasak jo, jei atpigtų kuras, tokia tvarka būtų palanki ir gyventojams. Tačiau, A.Katino teigimu, "mažai tikėtina, kad kas nors pigtų".
Paraiškų didinti šilumos tarifus šiuo metu Kainų komisija nėra gavusi. "Didžioji dalis jų tiekėjams buvo perskaičiuota rudenį",- sakė Šilumos skyriaus vedėjas.
Mažinti vartojimą ir naudoti vietinį kurą
Šilumą tiekiančių įmonių atstovai LŽ tvirtino, kad, vos tik pasikeis kainų skaičiavimo metodika, jie kreipsis į VKEKK dėl didesnių tarifų.
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas LŽ sakė, kad prieš Naujuosius metus dujų kaina su transportavimu šilumos tiekimo įmonėms atsiėjo 600 litų už tūkstantį kubinių metrų. Tačiau nuo sausio 1-osios įmonės už tą patį kiekį turės mokėti apie 1000 litų.
Vidutinė šilumos kilovatvalandės kaina vartotojams dabar - 15 centų, o jos savikaina, nuo sausio 1 dienos įsigaliojus naujoms dujų kainoms, siekia 21 centą. Padengdamos atsiradusį skirtumą tarp tarifų dydžių ir savikainos, įmonės, anot V.Stasiūno, priverstos dirbti nuostolingai.
"Šiame sektoriuje vėluojama suderinti kainodaros principus, šilumos įmonės patiria didelius nuostolius, turi imti paskolas, mokėti palūkanas. O tų palūkanų dydis bus įskaičiuotos į šilumos kainą. Jeigu būtų laiku patvirtinta nauja kaina, tada nereikėtų imti iš banko paskolų", - dėstė asociacijos prezidentas.
Pasak jo, jei kainodaros principai būtų suderinti kaip Europos valstybėse, pakilus dujų kainai, automatiškai įsigaliotų nauji šilumos tarifai ir gyventojams.
Itin sunkioje situacijoje, anot V.Stasiūno, atsidūrė įmonės, kurios šilumos gamybai naudoja tik gamtines dujas. Įmonėms, kurios naudoja ir kitas kuro rūšis, lengviau.
"Yra įmonių, kurios kūrena vien tik biokurą. Toms įmonėms dujų kaina tiesioginės įtakos neturi, nors paskui dujas kyla ir biokuro kaina. Bet ji 25 proc. mažesnė", - pasakojo asociacijos direktorius. Anot jo, centralizuoto šilumos tiekimo įmonės sunaudoja per metus 1 mln. tonų naftos ekvivalento. "Iš šio panaudojamo kiekio kuro apie 16 procentų - vietinis kuras", - sakė jis.
Kaip teigė V.Stasiūnas, Vakaruose šilumos energijos suvartojama kur kas mažiau nei Lietuvoje, nes ten apšiltinti namai. Tad išeitis ir Lietuvoje būtų mažinti šilumos suvartojimą ir pereiti prie vietinio kuro.
V.Stasiūno teigimu, Vilniuje daugiau nei 1000 daugiabučių namų izoliuoti pagal naujus standartus. "Lapkričio mėnesį už šilumą 60 kvadratinių metrų bute naujame name reikėjo mokėti 76 litus. Vienam kvadratiniam metrui reikėjo aštuonių kilovatvalandžių. O senamiestyje vienam kvadratiniam metrui reikia apie 50 kilovatvalandžių. Ir vartotojai moka beveik 400 litų per mėnesį, nors tarifai tie patys", - aiškina V.Stasiūnas.
UAB Mažeikių šilumos tinklų direktoriaus pavaduotojas komercijai Jonas Jurkonis LŽ sakė, kad įmonė tarifus pasitvirtino pernai balandžio 1-ąją. Mažeikiškiai dabar mokantys 14,85 ct už šilumos kilovatvalandę.
"Tik šių metų balandžio mėnesį galėsime pateikti paraišką didinti tarifus. Šitas šildymo sezonas Mažeikių vartotojų
nepalies, tačiau karštas vanduo vasarą bus tiekiamas naujomis kainomis ir kitą šildymo sezoną reikės mokėti daugiau", - sakė įmonės atstovas. Būsimo šilumos tarifo dydis priklausys nuo praėjusių metų rezultatų ir dujų kainos. "Dujų kaina Mažeikiuose yra didesnė nei kituose miestuose, nes mes jas gauname ne iš "Lietuvos dujų", o iš tarpininko. Gruodžio mėnesį tūkstantis kubų mums jau kainavo 1000 litų", - kalbėjo direktoriaus pavaduotojas.
Kaip jis teigė, įmonė praėjusiais metais 56 procentus šilumos pagamino, naudodama biokurą. Likusią žaliavų dalį sudarė mazutas ir dujos. Biokuru kūrenti, anot jo, yra 30 procentų pigiau nei dujomis. "Todėl yra galimybių vartotojams tiekti šilumą už mažesnę kainą", - sakė jis.
Jei ir toliau taip - bankrotas
UAB Utenos šilumos tinklų direktoriaus pavaduotojas ekonomikai Egidijus Puodžiukas LŽ teigė, kad nauji tarifai šiai įmonei pradėjo galioti nuo lapkričio 1-osios. "Skaičiuodami kainas, tikrai nenumatėme tokio drastiško dujų kainų kilimo ir gyventojams su tam tikromis išlygomis buvome suskaičiavę tik 14,18 ct už kilovatvalandę", - sakė E.Puodžiukas. Jo teigimu, dabartinės dujų kainos jau nepadengia naujai suskaičiuoti tarifų dydžiai.
"Gamtinių dujų kaina išaugo 30 proc., palyginti su tuo, ką VKEKK nustatė, skaičiuodama mums naujas kainas", - sakė pašnekovas. Pasak jo, kai pasikeis šilumos kainų skaičiavimo metodika, įmonė kreipsis į komisiją dėl naujų tarifų dydžių.
"Praėjusieji metai buvo nuostolingi, bet jei mes dirbtume mokėdami tokią gamtinių dujų kainą ir ateityje, įmonė tikrai bankrutuotų", - kalbėjo pašnekovas. Pasak jo, esant tokiai situacijai, įmonę tenkintų maždaug 17 ct už kilovatvalandę. Gruodžio mėnesį įmonė mokėjo 850 litų už tūkstantį kubinių metrų dujų. Prognozuojama, kad sausio mėnesį ji turėsianti mokėti jau daugiau nei tūkstantį litų už kubinį metrą. Pasak E.Puodžiuko, įmonė naudojanti ir mazutą, tačiau tai - neekonomiška. Apie 40 proc. jos metinio kuro poreikio sudaro mediena.
"Ateityje, aišku, svarstome galimybę naudotis ES struktūrinių fondų parama - galbūt projektuosime dar vieną mediena kūrenamą katilą", - svarstė E.Puodžiukas.- Bet, brangstant dujoms, alternatyvios kuro rūšys taip pat brangsta. Ir čia taip greitai katilų neinstaliuosi, nes tai porą metų užtrunkantis procesas".
Išteklių nėra
UAB "Akmenės energija" direktorius Albertas Valančius LŽ sakė, kad šiai įmonei nauji tarifai įsigaliojo nuo lapkričio pirmos dienos, o gyventojai dabar moka 19,96 centų už šilumos kilovatvalandę be PVM . "Nuo Naujųjų metų dujos gerokai brangs. Tačiau dabartinė metodika neleidžia mums tikslinti kainų. Kai bus pakeista metodika, tada ir kreipsimės į komisiją dėl naujų tarifų", - sakė įmonės direktorius. Anot jo, gruodžio mėnesį įmonei teko mokėti 787 Lt už tūkstantį kubinių metrų dujų. Jis tvirtina, kad pradėti naudoti kitą žaliavą šilumai gaminti būtų sudėtinga.
"Pagal Ūkio ministerijos nutarimą, statant daugiau nei dviejų megavatų galingumo katilinę, pirmiausia reikia padaryti studiją, ar jai kūrenti yra išteklių. Matome, kad mūsų aplinkiniuose rajonuose su ištekliais sudėtinga", - pripažino A.Valančius.
Ramūnas Liutkevičius