Rugpjūčio 6 dieną Wade'as Michealas Page'as – skustagalvis 40-metis, visiškai neslėpęs savo nacistinių įsitikinimų, ramiausiai privažiavo prie sikhų šventyklos Milvokio apylinkėse ir nušovė ten šešis sikhus, dar tris sužeidė. Prieš tai, kai policija nušovė patį W. Page'ą, jis spėjo sužeisti dar ir vieną policininką.
Jau pagal vienintelę W. Page'o nuotrauką galima suprasti, kad su šiuo žmogumi elgtis reikėtų atsargiau. Jo biografija – atitinkama. Nuo 1992 metų jis tarnavo JAV kariuomenėje, jo užduotis – palaužti priešininko būseną psichologinėmis atakomis. Tiesa, nei viename iš daugybės JAV inicijuotų karų jam sudalyvauti neteko. 1998 metais jis buvo išvarytas iš kariuomenės už girtuokliavimą ir kitus karinės disciplinos pažeidimus.
Vėliau W. Page'as kelerius metus dirbo sunkvežimio vairuotoju – matyt išvaizda pasirodė tinkama. Tačiau 2010 metų vasarą jis buvo išvarytas ir iš ten. Galiausiai, prieš pat šaudymą į sikhus, jis susipyko ir su savo mergina.
Tamsėjant W. Page'o karjeros ir šeimos perspektyvoms, jis vis labiau vystė savo amerikietiško neonacizmo ir baltųjų suprematizmo pažiūras. Tikriausiai jis gailėjosi, kad jį taip anksti išvarė iš kariuomenės, tokiu būdu atėmę galimybę vėliau pasakoti, kaip barbarai-musulmonai į gabalus plėšė jo kolegas. Todėl jam teko vadovautis viso labo tik argumentais, prieinamiems kiekvienam amerikiečių demagogui. Dėl to jis pasidarė specialias tatuiruotes – rugsėjo 11-osios tematika.
Pagrindine jo nacistinės propagandos sklaidos tribūna W. Page'ui tapo jo įkurta pankroko grupė „End Apathy“. Grupė buvo visiškai legali, jos dainos prieinamos internete. W. Page'as su draugais atvirai pasirodydavo tematiniuose festivaliuose, duodavo interviu. Be to, jis atvirai pasakodavo, kaip švenčia Adolfo Hitlerio gimtadienį ir mano, kad visas mažumas būtų gerai sušaudyti.
Dabar paaiškėjo, kad W. Page'as šiaip sau nieko nekalbėdavo – kiek galėjo, pats sušaudė. Jeigu W. Page'as būtų buvęs ne nacis, o radikalus islamistas, bei kalbėtų tą patį, tik ne apie mažumas, o apie netikinčiuosius, turbūt nieko panašaus nebūtų įvykę. Niekas jam neleistų taip atvirai reikšti savo antihumaniškas pažiūras ir ramiai vaikštinėti po gatves su ginklu.
JAV neretai žmones valandomis tardo prieš įsėdimą į lėktuvą vien tik už marškinėlius su arabiška simbolika. Dėl arabo, užsirūkiusio cigaretę lėktuvo tualete, amerikiečiai netingi pakelti į orą keletą naikintuvų. Pilotai atsisako pilotuoti lėktuvą, kol iš reiso nebus išvaryti musulmonai. Ir nesvarbu, kad jie yra JAV piliečiai, o prieš įsėdimą į lėktuvą jie jau buvo patikrinti. Musulmonai išsodinami, lėktuvas skrenda be jų. Natūralu, kad esant tokiam užimtumui, JAV specialiosioms tarnyboms nelieka laiko, kad izoliuotų agresyvų neonacį nuo ginklų.
Po rugsėjo 11-osios nusikaltimai prieš musulmonus JAV tampa įprastu dalyku. Pastorius Terry Jonesas, viešai deginęs Koraną, nėra vienintelis toks protingas. Vien tik per pastarąjį mėnesį JAV sudegė dvi mečetės.
Bausti JAV musulmonus už rugsėjo 11-ąją yra taip pat beprotiška, kaip bausti visus JAV baltuosius už masines žudynes, surengtas neonacio W. Page'o. ir vis dėlto dar didesnė nesąmonė – bausti už rugsėjo 11-osios įvykius sikhus.
Vis dėlto būtent sikhai JAV tapo pagrindiniais kaltininkais dėl radikalių islamistų nuodėmių. Nes musulmoną minoje dar reikia ir surasti – netgi rytietiška išvaizda dar nieko negarantuoja. O štai sikhus su turbanais ir barzdomis pastebėsi iš karto.
Nuo 2001 metų rugsėjo 11 dienos visuomeninė organizacija „Sikhų koalicija“ suskaičiavo JAV daugiau nei 700 incidentų, kurių metu skriaudė sikhus. Incidentų pagrindas – religinė, dažniausiai islamiškoji, neapykanta: nuo nužudymų ir sumušimų iki šventyklų išniekinimo, užrašant nešvankybes apie pranašą Muchamedą. Tikriausiai į šį sąrašą pateko viskas, ko reikia ir ko nereikia, tačiau sikhų JAV yra vos pusė milijono, todėl incidentų bet kuriuo atveju gaunasi daug. O svarbiausia – jie yra niekuo nepagrįsti.
Antiislamiškoms nuotaikoms Vakaruose dar galima rasti pakankamai racionalių paaiškinimų, nes musulmonų integracija į vakarietišką visuomenę nei vienoje šalyje nevyksta ramiai ir tyliai. Suprantama, kad negalima ekstrapoliuoti agresyvios mažumos elgesio visai diasporai, tačiau ne kiekvienas vakarietis sugeba suvokti šį paprastą dalyką.
Tačiau sikhai – idealūs imigrantai bet kuriai šaliai. Dėl jų nekyla jokių problemų – tik nauda. Viskas dėl to, kad sikhizmas – viena iš geranoriškiausių pasaulio religijų. Išeiviai iš Pandžabo Indijos Šiaurėje savo apeigose suderino induizmą ir islamą, o etiką pasirinko giliai protestantišką. Pagrindinės sikhų vertybės – sąžiningas darbas, šeima ir visų žmonių lygybė, nepriklausomai nuo kastos, lyties ir religijos.
Suprantama, kad religiją su tokiais principais sau pasirinko patys aktyviausi ir veikliausi indai. Dabar sikhų dalis Indijos populiacijoje yra vos 2 proc., tačiau jų vaidmuo šalies ekonomikoje ir politikoje yra neproporcingai didelis. Indijoje sikhas matomas iš karto, ir ne tik dėl turbano ir barzdos – jis aukštesnis, geriau apsirengęs, švariau nusiprausęs. Indijos ekonominio pakilimo tėvas ir šalies premjeras nuo 2004 metų Manmohanas Singhas – sikhas, nors Indija yra demokratija su mažu raštingumu, ir žmogui iš mažytės religinės bendruomenės turėtų būti nelengva prasimušti į aukščiausią šalies postą.
O kai sikhui pavyksta ištrukti iš nepernešamos indiškos biurokratijos gniaužtų į laisvesnę šalį, pavyzdžiui, JAV ar Kanada, rezultatai būna nuostabūs. Kai W. Page'as atvyko šaudyti į sikhų šventyklą, jis tikriausiai įsivaizdavo save kaip kovotoją prieš tingius barbarus, kurie atvyko parazituoti ir gadinti baltąjį JAV klestėjimą. Nebuvo kam papasakoti jam, kad paskutinių tyrimų duomenimis, būtent sikhai šį klestėjimą kuria bene aktyviausiai.
Deja, bet JAV statistika santūriai neatsižvelgia į ryšius tarp pajamų ir religijos – tik pagal diasporą ir konkrečią kilmės šalį. Todėl JAV sikhai patenka į išeivių iš Indijos kategoriją ir sudaro apie ketvirtadalį šios kategorijos. Vis dėlto akivaizdu, kad indai JAV atsidūrė pirmoje vietoje pagal vidutines namų ūkio pajamas tarp visų JAV diasporų, įskaitant ir europiečius. Jų vidutinės pajamos yra dvigubai didesnės už bendrą JAV rodiklį. O kiek pajamų į JAV biudžetą įnešė nesėkmingas sunkvežimio vairuotojas ir didelis patriotas W. Page'as? Tačiau jis neturi nei turbano, nei ilgos barzdos, todėl stebėti, ar jis turi ginklą, nėra kam.