Šalyje didėjant nusikalstamumui, gyventojai nepuola įsirengti apsaugos sistemos namuose, mat, signalizacijos diegėjų nuomone, su finansiniais sunkumais susiduriantys žmonės paprasčiausiai neturi tam pinigų.
LŽ kalbintų įmonių vadovai aiškino, kad didžiausia signalizacijos paklausa buvo nekilnojamojo turto statybos pakilimo metu, kai gyventojai įsirenginėjo naujus būstus. Pasak jų, ypač daug užsakymų sulaukdavo iš kotedžų naujakurių. Tačiau dabar gyventojai dažniau suskumba įsirengti signalizaciją tik įvykus vagystei arba išgirdę, kad buvo įsilaužta į kaimynų namus.
"GSM apsauga" direktorius Jonas Faloveris LŽ patikino, kad signalizacijos paklausa didėjo kiekvienais metais. Pasak jo, gyventojai ne tik aktyviau domisi, bet ir perka būsto apsaugos priemones. Vadovo teigimu, signalizacijų kainos per pastaruosius 2 metus nesikeitė. "Palyginti su pernai, įmonės apyvarta išaugo apie 20 procentų. Daugiausia parduodame belaidžių GSM principu veikiančių apsaugos sistemų, kurių kaina - apie 235 litų. Šią sistemą galima ir nuomotis už 59 litus per mėnesį neribotam laikotarpiui",- pasakojo jis.
J.Faloverio teigimu, tokios signalizacijos sistemos yra labai patogios, mat jas galima tiesiog pakabinti ant sienos, nevedžiojant laidų ir negriaunant sienų. "Daviklis siunčia pranešimą apie namų būklę centrui, iš kurio SMS žinute arba kliento nurodytu telefono numeriu pranešama apie įvykį. Pavyzdžiui, jei judesio jutiklis ima veikti miegamajame, būsto savininkas gauna apie tai žinutę", - aiškino GSM signalizacijos veikimo principus įmonės vadovas.
J.Faloveris pažymėjo, kad kol kas gyventojai apie galimybę įsirengti signalizaciją susimąsto tik įvykus vagystei kaimynystėje arba jų pačių namuose.
Atsižvelgia į kainą
Tuo metu verslo liudijimą turintis ir Klaipėdoje dirbantis Dimitrijus LŽ sakė, kad daug klientų, norinčių įsirengti signalizacijos sistemas namie, nesulaukia. "Matyt, žmonės nelabai turi pinigų, nors poreikis yra dėl daugėjančių vagysčių atvejų, ypač iš sodo namelių. Pardavimas neišaugo net ir kone ketvirtadaliu sumažinus kainas. Be to, gyventojai vis dažniau linkę apdrausti namus nuo įvairių nelaimingų atsitikimų, nes mano, kad tokia apsauga patikimesnė", - pasakojo verslininkas.
Pasak Dimitrijaus, įsirengdami namų apsaugos sistemas gyventojai dažniau kreipia dėmesį į kainą, o ne į kokybę. Jis pažymėjo, kad paklausiausia yra laidinė signalizacija. "Žmonės nelabai susigaudo, kokia signalizacija patikimiausiai saugotų jų namus, tad paprastai renkasi pagal kainą. Dažniausiai tenka įrenginėti laidinę signalizaciją, nes ji ne tik pigesnė, bet ir praktiškesnė", - dėstė jis.
Namus saugo bedarbiai
Lietuviškas apsaugos priemones diegiančios įmonės "Kodinis raktas" vadovas Vaidotas Stonkus LŽ taip pat patikino, kad nėra didelės gyventojų paklausos įsirengti namie signalizaciją. Jo nuomone, nors užfiksuojama daugiau nusikaltimų ir vagysčių, daugėja ir darbo netekusių žmonių, kurie daugiausia laiko praleidžia namie. "Šįmet visų importuojamų produktų kainos liko tos pačios, nes krizė yra Lietuvoje, tuo metu Kanadoje, iš kurios atvežama daug signalizacijos sistemų - krizės nėra. Bent jau ne tokiu mastu. Kita vertus, mūsų įmonė pateikia lietuvišką prekę, kuri yra pigesnė ir tam tikra prasme pranašesnė už atvežtines", - samprotavo jis.
Pasak V.Stonkaus, klientai dažniau perka nelaidinę signalizaciją, nors ją instaliuoti ir brangiau. Jis aiškino, kad bevielių jutiklių baterija kainuoja apie 25 litus, o ją keisti reikia maždaug kas trejus metus, paties jutiklio kaina - apie 100 litų. "Tačiau šios sistemos apsauga nėra labai patikima, mat bevielis jutiklis autorizuojasi kas dvi minutes, tad per kitas dvi minutes sistema nieko nefiksuoja, vadinasi, per tą laiką galima apvogti. Laidinis jutiklis kainuoja apie 30 litų ir veikia visą laiką, tad atsižvelgiant į bendrą sumą laidinė sistema yra ir pigesnė, ir saugesnė, tačiau gyventojai jos vengia, nes bijo pragręžtų sienose skylių ir panašiai", - samprotavo įmonės vadovas.
V.Stonkaus teigimu, apie 30 proc. gyventojų apie signalizaciją susimąsto tik įvykus vagystei. Anot jo, pastaruoju metu aktyviausiai ją įsirenginėja Kaišiadorių gyventojai.
Eglė KAPOČIŪTĖ