Šį sekmadienį šalia Alytaus įsikūrusiame nuotykių parke „Tarzanija” jau galės pramogauti pirmieji lankytojai. Parko savininkai Giedrė ir Mindaugas Aldoniai neabejoja, kad jis taps traukos centru, pakviesiančiu į Dzūkijos sostinę nemažai aktyvaus ir linksmo poilsio gamtoje mėgėjų iš kitų miestų ir šalių.
„Jei netikėtume, kad privati iniciatyva ir pačių įgyvendintos verslo idėjos gali prikelti Alytų, to tikrai nedarytume”, - tvirtina verslininkai, penkių hektarų plote šalia Radžiūnų piliakalnio įrengę nuotykių trasas miške, o drąsiausiems aktyvaus poilsio šalininkams siūlantys skrydį per Lietuvos upių tėvą Nemuną.
Bus ir daugiau pramogų
„Esame Alytaus patriotai, čia gimę ir užaugę, niekur iš šio miesto nesiruošiame išvažiuoti, todėl ir verslą kuriame čia”, - sako Giedrė ir Mindaugas, paklausti, kodėl priėmė tokį nestandartinį sprendimą - pramogų verslą Dzūkijos sostinėje pradėti tuo metu, kai daugelis verslo žmonių, ne paslaptis, šiandien iš Alytaus traukiasi.
Pašnekovai versle ne naujokai, jame sukasi jau gerą dešimtį metų. M.Aldonis - įmonės „Rato centras” direktorius, G.Aldonienė - įmonės „Merata” Alytaus padalinio direktorė. Su nauju verslu pora sieja savo ateities planus, sako iš miesto planuojantys pabėgti į gražios gamtos prieglobstį. Šalia Radžiūnų piliakalnio, būsimos šeimos sodybos kaimynystėje, įrengtos nuotykių parko „Tarzanija” trasos - jų sumanymo pradžia, o planų yra tikrai daug.
Ateityje Aldoniai žada pasiūlyti ir daugiau pramogų: pakviesti dažasvydžio, keturračių mėgėjus, teikti nakvynės paslaugas, organizuoti pramogas žirgais, pasivažinėjimus šunų kinkiniais, turėti žirgyną.
Kitais metais verslininkai norėtų atgaivinti prieplauką šalia Antano Juozapavičiaus tilto per Nemuną, kurioje dar nebuvo prisišvartavęs nė vienas laivas. Aldoniai ketina paleisti upe plaustus nuo Radžiūnų iki Alytaus prieplaukos, toks plaukimas užtruktų apie 3-4 valandas.
Nuotykių parkų tėvynė – Prancūzija
Idėja Alytuje įkurti nuotykių parką Giedrei ir Mindaugui kilo prieš trejus metus, lankantis panašioje vietoje Čekijoje. Keliones ir aktyvų poilsį (beje, pora dalyvauja ralio varžybose kaip vairuotojas ir šturmanė B lygoje, yra 2007-2008 metų B lygos Lietuvos vicečempionai) pamėgusi, du vaikus auginanti šeima susidomėjo nuotykių parko siūlomomis pramogomis ir patys jas išbandė. Paskui specialiai lankėsi Estijoje ir Latvijoje, kur tokių parkų yra po vieną, taip pat Lenkijoje, kur vaikystę ir knygas apie Tarzaną menančios pramogos ypač populiarios.
M.Aldonis nustebo sužinojęs, kad vien Zakopanės (Lenkija) regione yra per keturias dešimtis (!) nuotykių parkų ir visi nestokoja klientų, nejaučia didelės konkurencijos. Taip yra todėl, kad šio aktyvaus poilsio mėgėjai, ieškodami įdomiausių pramogų, aplanko daugelį parkų, o jie labai skirtingi.
Europoje sparčiai populiarėjantys nuotykių parkai - palyginti naujas, linksmas, aktyvus poilsis gamtoje. Aikštelės, trasos ir kliūtys tarp medžių, sujungtų tilteliais, kabančiais tinklais, judančiais rąstais, trosais - suaugusiesiems šios pramogos leidžia trumpam grįžti į vaikystę, kai jie karstėsi po medžius, jų vaikams - tai padaryti saugiai.
Nuotykių parkų tėvynė yra Prancūzija. Trasos miške buvo sumanytos kaip treniruotė specialiesiems kareivių būriams (kažkas panašaus į mūsiškį „vilko taką”), vėliau pritaikytos ir civiliams pramogautojams. Nuotykių parkai greitai paplito po visą pasaulį, tačiau Lietuvoje iki šių metų toks buvo vos vienas - „Lokės pėda”, įsikūrusi netoli Jonavos. Sekmadienį lankytojus pakviesianti „Tarzanija” - šiuo metu ketvirtas toks parkas mūsų šalyje.
„Mūsų parkas išskirtinis jau vien tuo, kad čia įrengta analogų Lietuvoje neturinti trasa mažiesiems, 3-7 metų vaikams. (Europoje tai irgi naujovė, atsiradusi tik praėjusiais metais.) Čia galėsite ramiai palikti pačius mažiausius karstytis ir laipioti be papildomų apsaugų, nes po visa trasa įrengti elastingi tinklai, apsaugantys vaikus nuo sužeidimų”, - pasakoja G.Aldonienė, primenanti, jog išskirtinė „Tarzanijos” pramoga skirta ir drąsiausiems adrenalino mėgėjams - ilgiausias Europoje (350 m į vieną pusę) skrydis per Nemuną ir atgal (240 m).
Užpildys pramogų nišą
„Tarzanija” įsikūrusi ant Nemuno kranto, Alytaus rajone, netoli Radžiūnų piliakalnio. Į parką galima nueiti pėsčiomis per Vidzgirio botaninį draustinį (atstumas apie 2 km) arba nuvažiuoti automobiliu (nuo Alytaus pašto - 7,5 km).
Parke yra šešios skirtingo sudėtingumo trasos suaugusiesiems ir paaugliams bei mažiesiems. (Daugiau apie parką, taip pat informacija apie būtiną išankstinę registraciją www.tarzanija.lt.)
Parką įrengė profesionalai - Lenkijoje gyvuojanti įmonė, jau įruošusi kelias dešimtis panašias pramogas siūlančių nuotykių parkų visoje Europoje. Jų profesionalumu Aldoniai įsitikino savo akimis: matė, kaip per septynias savaites lenkai įtaisė trasas kelių dešimčių metrų aukščio medžiuose nenaudodami jokių kopėtėlių, pastolių ir panašiai.
Nuotykių parkas „Tarzanija” - šeimos investicija, jo savininkai sako neieškoję ir nelaukę valdžios palaikymo (Alytaus rajono savivaldybės administracijai dėkingi, kad patvarkė kelio dangą), neprašę finansinės paramos, neįrodinėję, kad tokio traukos centro Alytui labai reikia. Gal todėl, kad kliovėsi tik savo jėgomis, visus planus įgyvendino laiku ir taip, kaip patys norėjo.
„Mūsų tikslas - teikti žmonėms pramogas, dovanoti gerą nuotaiką, džiaugtis kartu su jais”, - šypsosi alytiškiai, svajojantys, kad šeimos tradicijas - įsimintinai švęsti sūnaus ir dukters gimtadienius - pagaliau pavyks pratęsti ir savajame mieste.
„Apmaudu, kad gimtajame Alytuje nėra jokios vietos šeimos pramogoms, tiesiog neišvengiamai tenka išvažiuoti. Turime draugų, kurių šeimos savaitgalius taip pat leidžia Druskininkuose, Birštone, Kaune ar Vilniuje. Štai mums ir kilo idėja užpildyti pramogų nišą Alytuje. Beje, „Tarzanijoje” jau laukiame ne tik aktyvaus poilsio mėgėjų, kurie trokšta išbandyti trasas, bet ir tų, kurie norėtų praleisti laiką gamtoje, atšvęsti kokią šventę. Norintys pasimėgauti savo pačių gamybos maistu ar išsikepti kepsnį ant žarijų galės išsinuomoti specialiai tam įrengtas pavėsines, kuriose tilps visa šeima ar draugų būrys.
Įkūrė dešimt naujų darbo vietų
„Tarzanijos” savininkų negąsdina ne pati palankiausia ekonominė padėtis - nuo ryto iki vakaro septynias dienas per savaitę dirbantys verslininkai sako labiausiai stokojantys laiko, todėl galvoti apie krizę jiems tiesiog nėra kada, nors visi aplinkui apie ją tik ir šneka.
Aldoniai tvirtina, kad jų įkurtame nuotykių parke kainos neturėtų išgąsdinti net sunkmečio nukamuotų klientų: dviejų atžalų pramogos mažųjų trasoje tėvelių kišenę patuštins 15-30 (vienam vaikui 18 litų), o visos keturių asmenų šeimos linksmybės atsieis kiek per 100 litų.
Savininkai tikisi, kad „Tarzanijoje” mielai pramogaus ir kitų miestų gyventojai, - nuotykių parkas šalia kelio, kuriuo didmiesčių gyventojai traukia prie Lazdijų ir Veisiejų ežerų, į sodybas Dzūkijoje. Žinoma, pirmieji trasas turėtų išmėginti alytiškiai, juk ne veltui sporto, laisvalaikio, turizmo ir alpinizmo parduotuvės „Montis Magia”, kurioje įsigyta sertifikuota nuotykių parko alpinistinė įranga, darbuotojai sakė, kad šia prasme kito tokio aktyvaus miesto kaip Alytus nėra.
Jau šį sekmadienį „Tarzanija” kviečia aktyvaus ir pasyvaus poilsio mėgėjus aplankyti nuotykių parką. Klientų saugumu rūpinsis specialiai apmokyti instruktoriai - šiuo metu nuotykių parke įkurta dešimt naujų darbo vietų, tačiau jo savininkai Giedrė ir Mindaugas tikisi, kad netrukus bus galimybė priimti daugiau darbuotojų, nes parkas plėsis. Turbūt tai ne mažiau gera žinia nedarbo kamuojamam miestui nei ta, kad Dzūkijos sostinėje pagaliau atsirado bent viena vieta pramogauti, patraukli ir turistams, ir patiems alytiškiams.
Saulė Pinkevičienė