Dėl atmosferą vėsinančio „La Nina“ reiškinio Ramiajame vandenyne šiemet oro temperatūra visame pasaulyje bus mažesnė, nei 2007-aisiais, prognozuoja Pasaulinės meteorologijos organizacijos (PMO) ekspertai.
Šios Jungtinių Tautų organizacijos generalinis direktorius Michelis Jarraudas BBC sakė, kad, meteorologų manymu, „La Nina“ įtaka bus jaučiama ir vasarą.
Pasak BBC, tai reikštų, kad temperatūra visame pasaulyje nepakiltų daugiau, nei 1998 m. pasiekta riba, o tai savo ruožtu leistų daryti prielaidą dėl teiginių apie besikeičiantį klimatą nepagrįstumo. Tačiau PMO meteorologai taip pat prognozuoja, kad per artimiausius 5 metus oro temperatūra planetoje pasieks rekordines aukštumas.
„La Nina“ ir „El Nino“ pavadintų galingų srovių Ramiajame vandenyne poveikis atmosferai toks stiprus, kad jis daro įtaką procesams visoje planetoje. Kai vandenyne sustiprėja „El Nino“, planeta šyla, o kai aktyviau veikia „La Nina“ – vėsta. Šiemet Ramiajame vandenyne „darbuojasi“ labai sustiprėjusi „La Nina“, skelbia BBC.
Manoma, kad dėl jos poveikio Australijoje buvo kilusios smarkios liūtys, o kai kuriuos Kinijos regionus užgriuvo netikėta neatmenamų šalčių banga.
Pasak M. Jarraudo, tikėtina, kad „La Nina“ fenomenas tęsis ir vasarą. Dėl to oro temperatūra visame pasaulyje turėtų sumažėti keliomis laipsnio dalimis. Jei taip iš tikrųjų nutiks, vidutinė temperatūra pasaulyje nepakils iki 1998 m. ribos, kai „El Nino“ buvo „sušildęs“ planetą.
Kai kurie mokslininkai svarsto, ar tai galėtų reikšti, kad pasaulinio atšilimo procesas pasiekė savo aukščiausiąjį tašką ir kad Žemė pasirodė esanti atsparesnė vadinamosioms šiltnamio dujoms, nei buvo prognozuojama.
Tačiau Pasaulinės meteorologijos organizacijos vadovas tvirtina, kad tokia prielaida nepagrįsta, ir kad 1998 m. temperatūrų kreivė vis tiek gerokai viršys šimtmečio vidurkį.
„Kai kalbame apie klimato permainas, neturėtume žiūrėti į konkrečius metus, – aiškino jis. – Reikia įvertinti pokyčius per gana ilgą laikotarpį, o pasaulinės temperatūrų kreivės vis dar liudija, kad klimatas šyla“.
Pasak M. Jarraudo, „La Nina“ yra vadinamojo „nepastovumo“ dalis. „Visados buvo ir visados bus šaltesnių ar šiltesnių metų, tačiau svarbiausiai tai, kad klimato pokyčių kreivė kyla aukštyn“, - sakė jis.
D. Britanijos meteorologijos tarnybos Hadley prognozių centro Ekseteryje ekspertai tvirtina laukiantys kitos rekordiškai aukštos temperatūros visame pasaulyje bangos, kuri kils po 5 metų ar dar anksčiau. Jų teigimu, ji turėtų būti susijusi su nauja „El Nino“ aktyvumo faze.