„Tranparency International“ duomenimis, kas trečias Lietuvos gyventojas šiemet davė kyšį, dažniausiai – medikams ar policininkams.
Investuotojų teigimu, nemažėjanti korupcija, kontrabanda bei aptingę biurokratai ne tik atgraso potencialius investuotojus, bet veja iš šalies jau dirbančias užsienio bendroves, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.
Šių metų Pasaulinį korupcijos barometrą pristačiusios „Tranparency International“ duomenimis, korupcija Lietuvoje nemažėja. Daugiau nei trečdalis šalies gyventojų prisipažįsta šiemet bent kartą davę kyšį, dažniausiai – medikams, ar policijai. Vidutinė kyšio suma – 50–100 litų. Daug didesnės sumos nuteka į viešųjų pirkimų organizatorių kišenes.
„Tai, kad yra atvejai viešuosiuose pirkimuose, apie kuriuos kalba verslininkai, kuriuos viešina STT, apie kuriuos kalba ir mūsų tyrimai, rodo, kad apskritai galim kalbėt ne vien apie 50–100 litų kyšį, o apie keliasdešimties tūstančių „atkatus“, kurie galbūt yra mokami už vieną ar kitą viešąjį sandorį“, – teigė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.
Per 60 proc. lietuvių mano, kad korupcijos lygis šalyje per pastaruosius trejetą metų išaugo, o beveik 80 proc. įsitikinę, kad valdžios pastangos kovojant su korupcija nepakankamos.
Pagal korupcijos paplitimą Lietuva atsiduria tarp tokių valstybių, kaip Azerbaidžanas, Bolivija, Kenija, Libanas ar Meksika ir gerokai lenkia išsivysčiusias Europos valstybes.
Verslo atstovai sako, kad valdžios patvirtinti kovos su korupcija planai įgyvendinami vangiai, o verslus žlugdo šešėlinė ekonomika.
„Sulaikytos kontrabandos vidurkis yra 200 tūkst. litų. Jeigu iki teismo proceso ateina bausmė, ji siekia apie 14 tūkst. litų. Kas tas yra skirtumas? Skirtumas yra nauda užsiiminėti tuo verslu“, – kalbėjo Lietuvos verslo konfederacijos/ICC Lietuva generalinis direktorius Algimantas Akstinas.
Korupciją, kaip didžiausią Lietuvos problemą, įvardija ir užsienio investuotojai, mažiau reikšmingomis nurodę nestabilią mokesčių sistemą ir nelanksčias biurokratines procedūras.
„Jeigu yra korupcija, didėja kontrabanda, didėja šešėlinė ekonomika, o tai labai mažina verslo lėšas ir labai atgraso papildomas investicijas. Ir dar turiu prie visko paminėti, kad verslas tiesiog galvoja apie išėjimą į kitas šalis“, – kalbėjo asociacijos „Investors Forum“ biuro ir komunikacijos vadovė Anželika Vysockaja.
Lietuvos gyventojų nuomone, labiausiai korumpuotos yra politinės partijos, Seimas ir teismai, o mažiausiai – kariuomenė, religinės institucijos ir nevyriausybinės organizacijos.
Anot specialistų, kova su korupcija būtų daug veiksmingesnė, jei galiojantys teisės aktai būtų įgyvendinami, valdžios sprendimai būtų aiškiau pateikiami, o patys piliečiai galėtų efektyviau įsitraukti į sprendimų priėmimą.
Tikimasi, kad sėkmingiau susidoroti su korupcija padės naujosios Baudžiamojo kodekso pataisos dėl išplėstinio turto konfiskavimo ir dėl asmenų, pranešančių apie korupciją, įslaptinimo.
Nuo šiol bus galima konfiskuoti visą turimą turtą nelegaliais būdais sukauptą net ir prieš daugelį metų.
Lina LAURINAITYTĖ