Grupė amerikiečių kariškių, kariškių artimųjų ir Kongreso narių ketvirtadienį (02.13) padavė prezidentą George’ą W. Bushą (Džordžą V. Bušą) į teismą, siekdami neleisti JAV įsiveržti į Iraką, kol Kongresas nėra oficialiai paskelbęs karo deklaracijos.
"Prezidentas nėra karalius", - advokatas Johnas Bonifazas (Džonas Bonifazas) pareiškė žurnalistams Bostone netrukus po to, kai federaliniame teisme įteikė civilinį ieškinį.
Advokatas, reikalaujantis, kad teismas konstitucinės teisės pagrindu uždraustų prezidentui pradėti karą, atstovauja trims kariškiams, šešių karių tėvams ir šešiems Kongreso nariams, tarp jų Atstovų rūmų nariams demokratams Johnui Conyersui (Džonui Konjersui) iš Mičigano ir Jamesui McDermottui (Džeimsui Makdermotui) iš Vašingtono.
Ieškinyje kaip atsakovas minimas ir gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas).
Anot ieškinio, JAV konstitucijos tėvai siekė apriboti prezidento įgaliojimus, kad jis pagal juos neprilygtų Europos monarchams, todėl dabartiniai administracijos planai dėl karo su Iraku pažeistų šį valdžių atskyrimo principą. Pasak advokato, Kongresas praėjusių metų spalį priėmęs rezoliuciją dėl galimos jėgos panaudojimo prieš Iraką, neįgaliojo G. W. Busho surengti invaziją. Spalį priimta rezoliucija, be to, prieštarauja konstitucijai.
"Kongresas negalėjo prezidento naudai atsisakyti savo įgaliojimo skelbti karą, kaip negalėtų to padaryti Aukščiausiojo teismo naudai, - sakė J. Bonifazas. - Karas su Iraku be Kongreso priimtos karo deklaracijos būtų neteisėtas ir prieštaraujantis konstitucijai".
1990 metais 54 Kongreso nariai demokratai pateikė panašų ieškinį prieš dabartinio prezidento tėvą George’ą Bushą (Džordžą Bušą), siekdami neleisti jam be Kongreso pritarimo pradėti Irako armijos išvarymo iš okupuoto Kuveito operaciją. Federalinis teisėjas atmetė ieškinį kaip nepriimtiną svarstyti, teigdamas, kad ieškovai neatstovauja Kongreso daugumai.
Bostone veikiančio Safolko universiteto konstitucinės teisės ekspertas Gerardas Clarkas (Džerardas Klarkas) pastebėjo, kad XX amžiuje JAV kariavo Irake, Vietname ir Korėjoje - visais atvejais Kongresui nepaskelbus jokios oficialios karo deklaracijos.
"Konstitucija reikalauja, kad karą skelbtų Kongresas, tačiau per praėjusius 50 metų ši nuostata netrukdė prezidentams. Labai nustebčiau, jei teismas dabar priimtų prezidentui nepalankų sprendimą. Kad ir kaip remčiau ieškovus, manau, kad jie neturi beveik jokių šansų", - sakė jis.
“Reuters”-ELTA