Vienam iš aštuonių vyrų per gyvenimą diagnozuojamas prostatos vėžys. Jungtinėje Karalystėje kasmet miršta apie 11 900 prostatos vėžio atvejų, vidutiniškai 32 per dieną, o, anot Cancer Research UK, kasmet šalyje užregistruojama apie 52 300 naujų prostatos vėžio atvejų, kas yra apie 140 kasdien.
Dėl šios priežasties, ši vėžio forma yra dažniausia tarp vyrų, translyčių moterų. Susirgti šia vėžio forma yra linkę vyresni vyrai. 2016–2018 metais 34% diagnozuotų atvejų buvo 75 metų ir vyresni vyrai.
Prostatos vėžio simptomai
NHS išvardija šiuos galimus prostatos vėžio simptomus:
- šlapinatės dažniau, ypač naktį;
- skubate į tualetą;
- sunku pradėti šlapintis;
- ilgai trunkantis šlapinimasis;
- silpnas šlapimo srautas;
- jausmas, kad šlapimo pūslė neištuštėjo iki galo;
- kraujas šlapime ar spermoje.
Nė vienas iš aukščiau išvardytų simptomų negarantuoja, kad tikrai sergate prostatos vėžiu. Prostatos padidėjimas, kuris gali atsirasti natūraliai, kai žmogus sensta, dažnai yra ne vėžinė būklė. Ji yra vadinama gerybine prostatos hiperplazija (GPH).
Auganti prostatos liauka gali spausti šlaplę ir dėl to kyla išvardinti simptomai.
Spręsti bėdų neskuba
Svarbiausia yra reguliariai tikrintis, ypač vyresniems nei 50 metų vyrams. Juodaodžiai vyrai ir vyrai, kurių šeimoje yra buvę prostatos vėžio atvejų, taip pat yra jautresni ir yra rizikos grupėje.
Vyrams, paprastai vyresniems, gali būti sunku kalbėti apie savo problemas, tokias kaip psichinės sveikatos sunkumai ar bendrieji negalavimai. Visgi, svarbu suprasti, kad svarbiausia yra sveikata.
Jei nerimaujate, turėtumėte pasikalbėti su savo šeimos gydytoju, kuris paskirs reikalingus tyrimus, rašo mirror.co.uk.
Įprasti testai apima tipišką skaitmeninį tiesiosios žarnos tyrimą ir šlapimo tyrimus, kad būtų galima išvengti infekcijos. Pasak Prostate Cancer UK specialistų, tiesiosios žarnos tyrimas atliekamas gydytojui įstūmus pirštą į išangę.
„Tyrimas gali būti šiek tiek nepatogus ar gėdingas, tačiau testas paprastai nėra skausmingas ir neužtrunka ilgai“, – ramina specialistai.