Daugelis pažįstame bent vieną prietaringą žmogų, o gal ir patys kartais tokie esame. Žmonės kartais tiki, kad gali pakeisti savo likimą, o kiti mano, kad prietarai – tai tikra nesąmonė. Net jei savęs nelaikote itin prietaringu žmogumi, kam nors nusičiaudėjus juk vis tiek pasakote „į sveikatą“, ar ne? Tai – taip pat prietaras, kad ištarus tokią frazę žmogus nesusirgs.
Sudaužyti veidrodžiai, vaikščiojimas po kopėčiomis, šarkos ar skėčio išskleidimas ne lauke – prietarų būna visokių ir kiekvienoje kultūroje jie skirtingi, rašoma dailystar.co.uk.
Štai keletas plačiausiai paplitusių prietaisų su paaiškinimais, ką jie reiškia ir kaip atsirado.
Kas yra prietarai?
Prietaras – tai įsitikinimas, kad žmogus gali pakeisti savo likimą ir tikėjimas antgamtiniais reiškiniais. Pastarieji gali nešti laimė arba nelaimę, priklausomai nuo konkretaus prietaro. Tai gali būti koks nors įvykis arba žmogaus atliekamas veiksmas, reaguojant į tam tikrą prietarą. Kiti prietarai yra tam tikri posakiai ar frazės, kuriuos būtina pasakyti atsitikus kokiam nors dalykui.
Iš kur kyla prietarai?
Manoma, kad prietarai atsirado prieš daugelį amžių – nuo to laiko jie keitėsi ir vystėsi laikui bėgant, o taip pat atsirasdavo ir naujų. Prietarai atsiranda todėl, kad žmonės bando paaiškinti neįprastus ar nesuprantamus dalykus ir įvykius, bet neturi apie juos daug tikslių žinių. Mokslui vystantis daugelis tokių paslaptingais laikytų reiškinių buvo paaiškinti, bet kai kurie žmonės ir toliau šventai tiki prietarais, net jei mokslas prietaro objektą ir yra paaiškinęs.
Pavyzdžiui, prieš daugelį metų žmonės nežinojo, kodėl veidrodis rodo į jį žiūrinčio žmogaus atvaizdą, ir manė, kad šis atvaizdas – tai sielos atspindys.
Daugelis žmonių tiki galintys pakeisti savo likimą. Bet ką tai reiškia? Yra įvairių prietarų – kai kurie jų turėtų lemti smulkmenas, o kiti – daug didesnius dalykus. Štai šiais laikais labiausiai paplitę prietarai.
Vaikščiojimas po kopėčiomis
Dar nuo viduramžių vaikščiojimas po kopėčiomis buvo laikomas blogu ženklu, nes kopėčios priminė kartuves, ant kurių žmonės tais laikais buvo kariami.
Sudaužyti veidrodį
Teigiama, kad sudaužius veidrodį laukia septyneri metai nesėkmių. Šis prietaras kilęs iš senovės romėnų laikų – buvo manoma, kad atspindys veidrodyje rodo sielą. Todėl buvo tikima, sudužus veidrodžiui dūžta ir siela, kuri nesusitaiso dar septynerius metus.
Juoda katė perbėga kelią
Jei pamatote, kaip juoda katė perbėga jums kelią, tai – blogas ženklas. Juodos katės anksčiau buvo siejamos su raganomis ir demonais ir buvo blogio simbolis. Dėl šio prietaro daugelis net nenori auginti juodų kačių.
Skaičius „13“
Šis skaičius, kuris, daugelio nuomone, neša nelaimes, kilęs iš krikščioniškų įsitikinimų ir iš Biblijos. Paskutinės vakarienės metu Judas, vėliau išdavęs Jėzų, buvo tryliktasis kartu vakarieniavęs žmogus. Be to, Jėzus buvo nukryžiuotas penktadienį, todėl jei trylikta mėnesio diena yra penktadienis, tai taip pat laikoma blogu ženklu.
Beldimas į medį
Tikima, kad paminėjus ką nors balsu ir norint, kad tai nenutiktų, reikia tris kartus pabelsti į medį.
Apdergia paukštis
Štai vienas prietaras, kuris viską apverčia aukštyn kojom – jei jus apdergia paukštis, tai, pasirodo, geras ženklas.
Šarkos
Priklausomai nuo to, kiek šarkų pamatėte, galima spėti likimą. Teigiama, kad pamačius vieną, laukia liūdesys, pamačius dvi – džiaugsmas, tris – gims mergaitė, keturias – gims berniukas, penkias – daug sidabro, šešias – daug aukso, septynias – sužinosite paslaptį, kurios negalėsite atskleisti, aštuonias – išsipildys noras, devynias – bučinys.
Nauji batai ant stalo
Tikima, kad tai – blogas ženklas. Šis prietaras kilęs iš Šiaurės Anglijos ir yra susijęs su angliakasiais. Žuvus angliakasiui jo šeima žmogaus atminimui ant stalo padėdavo naujų batų porą. Taigi, jei naujus batus dedate ant stalo – tampote likimą už ūsų.
Išskleisti skėtį ne lauke
Tikima, kad ir toks veiksmas neša nelaimes. Dar blogiau būtų išskleidus skėtį viduje po juo dar ir atsistoti. Šis prietaras kilęs iš senovės Egipto – anuomet užsidengti nuo saulės buvo naudojamos povo plunksnos ir papirusas. Tačiau prisidegimais jais ne lauke buvo laikomas įžeidimu, už kurį gresia prakeiksmas.
Keturlapis dobilas
Jei randate keturlapį dobilą, tai – labai geras ženklas, bet tokį rasti gali būti nelengva. Manoma, kad toks augalas – sėkmės ir laimės ženklas.