Tyrėjai iš Edith Cowan universiteto, Australijos, stebėjo daugiau kaip 53 000 žmonių maitinimosi įpročius ir stebėjo juos 23 metus.
Jie nustatė, kad tie, kurie suvalgydavo mažiausiai 500 mg flavonoidų – obuoliuose randamų junginių – per dieną, turi mažesnę tikimybę mirti nuo vėžio ar širdies ligų.
Suvalgydamas obuolį, apelsiną, brokolį ir saują mėlynių, žmogus suvartotų „daugiau nei reikalingo 500 mg flavonoidų kiekio“, teigė tyrėjai. Manoma, kad flavonoidai palaiko gerą kraujagyslių sveikatą.
„Šie atradimai yra svarbūs, nes jie pabrėžia vėžio ir širdies ligų prevencijos galimybes skatinant vartoti maistą, kuriame gausu flavonoidų“, - sakė tyrėja Nicola Bondonno.
„Svarbu vartoti daugybę skirtingų flavonoidų junginių, esančių skirtinguose augaliniuose maisto produktuose ir gėrimuose. Tai lengvai pasiekiama laikantis tinkamos dietos. Vienas puodelis arbatos, vienas obuolys, vienas apelsinas, 100 g mėlynių ir 100 g brokolių sudarytų platų flavonoidų junginių asortimentą ir daugiau nei 500 mg bendrą flavonoidų kiekį.“
Manoma, kad maždaug 7,8 mln. žmonių per anksti mirė vien 2013 m., nes jie suvartodavo mažiau nei 800 g vaisių ir daržovių per dieną, rašė tyrėjai žurnale „Nature Communications“.
Širdies ligos Anglijoje ir JAV sudaro ketvirtadalį visų mirčių priežasčių, rodo statistika.
Norėdami suprasti, kaip maistas gali užkirsti kelią šioms ligoms, tyrėjai išanalizavo 53 048 žmones, dalyvavusius Daniškos dietos, vėžio ir sveikatos tyrime per 23 metus.
Ištyrę dalyvių valgymo įpročius, mokslininkai suskirstė juos į penkias grupes pagal jų flavonoidų vartojimą. Tie, kurie suvartojo apie 500 mg flavonoidų per dieną, 36 proc. sumažėjo „su širdies ir kraujagyslių ligomis susijusio mirštamumas“ bei vėžio rizika.
Rūkaliams ir alkoholinių gėrimų vartotojams, kurie suvartoja daugiau nei du alkoholinius gėrimus per dieną, ypač naudinga, jei jų racione yra flavonoidų turintis maistas.
Yra žinoma, kad abu įpročiai sukelia vėžį, taip pat sukelia aukštą kraujospūdį ir sudaro kraujo krešulius.
„Tačiau taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad flavonoidų vartojimas nesumažins mirties rizikos, kurią sukelia rūkymas ir didelis alkoholio vartojimas“, - teigė gydytojas Bondonno.
„Geriausia, ką galite padaryti savo sveikatos labui yra mesti rūkyti ir nebegerti alkoholio. Mes žinome, kad tokie gyvenimo būdo pokyčiai gali būti labai sunkūs, todėl skatinimas vartoti flavonoidus gali būti naujas būdas sumažinti padidėjusią riziką, kartu skatinant žmones mesti rūkyti ir mažinant alkoholio vartojimą.“
Tyrėjai sako, kad didesnis nei 500 mg flavonoidų vartojimas per dieną nesudaro papildomos naudos. Nežinia, kaip flavonoidai sumažina ligos riziką, tačiau manoma, kad antioksidantai slopina organizme atsirandančius uždegimus.
„Alkoholio vartojimas ir rūkymas padidina uždegimų riziką ir pažeidžia kraujagysles, o tai gali padidinti įvairių ligų riziką“, - teigė dr. Bondonno.
„Įrodyta, kad flavonoidai turi priešuždegiminį poveikį ir pagerina kraujagyslių veiklą. Tai gali paaiškinti, kodėl jie yra susiję su mažesne mirties nuo širdies ligų ir vėžio rizika“.
Mediko Johno Hopkinso teigimu, apnašų kaupimasis arterijose gali sukelti uždegimą. Šis uždegimas gali sudirginti kraujagysles, o dėl to gali susidaryti krešuliai.
Jei krešulys užblokuotų širdies arteriją, žmogų ištiktų širdies priepuolis, o užblokavus smegenų arteriją - insultas. Anot Nacionalinio vėžio instituto, ilgalaikis uždegimas taip pat susijęs su DNR pažeidimais, kurie gali sukelti vėžį.