• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl tykančių paslėptų pavojų oras namuose gali būti labiau užterštas nei lauke, tačiau yra būdų, kaip pagerinti situaciją.

Dėl tykančių paslėptų pavojų oras namuose gali būti labiau užterštas nei lauke, tačiau yra būdų, kaip pagerinti situaciją.

REKLAMA

Visiems puikiai žinomas senas posakis „visur gerai, bet namuose geriausia“. Po to, kai Covid-19 pandemija sukrėtė pasaulį, daugelis iš mūsų daug daugiau laiko praleidžiame tarp savo keturių namų sienų, kurios laikinai buvo tapę biurais, sporto salėmis ir kūrybinėmis erdvėmis. Bet ar kada nors susimąstėte, kad oras jūsų namuose yra labai nešvarus?

Neįtikėtina, kad gyvenamų patalpų oro kokybė gali būti nuo dviejų iki penkių kartų labiau užteršta nei lauko oras, ir kadangi žmonės paprastai apie 90 procentų savo laiko praleidžia patalpose, tai gali tapti didžiule problema.

TV sveikatos laidų vedėjo gydytojo Amiro Khano teigimu, nuo kvapiųjų žvakių iki valymo priemonių – jūsų namai gali būti pamažu užteršiami dalelėmis, kurios kelia rimtų sveikatos problemų pavojų, rašo mirror.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai paprastai galvojame apie oro taršą, mes galvojame apie išorę – automobilius, lėktuvus, išmetamuosius teršalus bei panašius dalykus, – sakė gydytojas socialinio tinklo „Twitter“ paskelbtame vaizdo įraše. – Tačiau ir įprasti namų apyvokos daiktai gali užteršti mūsų namų vidų.“ 

REKLAMA

Prasta patalpų oro kokybė siejama su plaučių, širdies ligomis ir net insultu. Pažvelkime į keletą pavyzdžių.

Malkomis kūrenamų krosnių ir atviros ugnies pavojai

Pirmieji sąraše yra malkomis kūrenamos krosnys ir atvira ugnis, kurios gali gaminti „kietąsias daleles“. Šis neįprastas terminas reiškia kietųjų dalelių ir ore esančių skystų lašelių mišinį.

Kai kurios dalelės, pvz., purvas, suodžiai, dulkės ar dūmai, yra pakankamai didelės arba pakankamai tamsios ir yra matomos plika akimi.

REKLAMA
REKLAMA

Ligų kontrolės ir prevencijos centrai teigia, kad smulkios, mažesnės dalelės yra pavojingos, nes gali patekti į giliąsias plaučių dalis ir net į kraują.

„Kai šios mažos dalelės yra įkvepiamos, jos gali pažeisti mūsų plaučius ir ilgainiui padidinti riziką susirgti plaučių vėžiu“, – sakė gydytojas A. Khanas.

Sveikatos organizacija taip pat siejo dalelių taršą su akių, plaučių ir gerklės dirginimu, kvėpavimo sutrikimais ir naujagimių sveikatos problemomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kvapnios žvakės ir smilkalai

Kalbant apie tariamai ne tokius rizikingus namų apyvokos daiktus, reikia paminėti kvapnias žvakes ir smilkalus, kurie degdami išskiria mažytes teršalų daleles.

„Smilkalų lazdelės išskiria daugiau nei 100 kartų daugiau smulkių dalelių nei kvapnios žvakės, – sakė gydytojas. – Taigi, jas saugu naudoti tik gerai vėdinamose didelėse erdvėse.“

REKLAMA

Valymo priemonės

Ir galiausiai pakalbėkime apie bene labiausiai tikėtiną oro teršalų šaltinį namuose – valymo priemones.

„Valymo priemonėse, tokiose kaip baldų valiklis, oro gaiviklis, kilimų valiklis, orkaitės valiklis, taip pat aerozoliai, pavyzdžiui, dezodorantas ir plaukų lakas, yra lakiųjų organinių junginių,  kurie gali dirginti mūsų kvėpavimo takus, sukelti pykinimą ir pažeisti nervus bei kitus organus“, – sakė gydytojas A. Khanas.

REKLAMA

Jungtinių Valstijų aplinkos apsaugos agentūros bendro poveikio vertinimo metodikos tyrimai parodė, kad šių įprastų organinių teršalų lygis namuose yra nuo dviejų iki penkių kartų didesnis nei lauke.

Be to, šie duomenys buvo tokie patys tiek kaimo vietovėse, tiek pramoniniuose rajonuose esančiuose namuose.

„Žinau, kad namuose visų šių dalykų išvengti neįmanoma, tačiau sumažindami jų naudojimą, įsigydami daugiau kambarinių augalų ir užtikrindami gerą vėdinimą, galite pagerinti savo patalpų oro kokybę“, – pridūrė A. Khanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų