Rusijos atstovas daugiašalėse derybose dėl Šiaurės Korėjos branduolinės krizės trečiadienį (08.27) pareiškė, kad Pchenjanas neįsileis branduolinio ginklo inspektorių, jei Jungtinės Valstijos nesuteiks saugumo garantijų.
"Šiaurės Korėja neleis vykdyti jokių inspekcijų, kol neįsitikins, kad amerikiečių keliama grėsmė yra neutralizuota", - pranešė agentūra, cituodama Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojo Aleksandro Losiukovo žodžius, pasakytus po Pekine prasidėjusių šešių šalių derybų atidarymo.
Tačiau Šiaurės Korėja "gali atsisakyti savo branduolinės programos, jei gaus teisiškai įpareigojančias garantijas, kad Jungtinės Valstijos jos nepuls", - sakė jis žurnalistams.
Kiek vėliau interviu agentūrai "Interfax" diplomatas sakė "nejuntąs didelio optimizmo dėl derybų Pekine baigties". "Nepasakyčiau, kad esu labai optimistiškai nusiteikęs. Padėtis derybose gana trapi. Ypač tai pasakytina apie JAV ir Šiaurės Korėjos delegacijų kontaktus", - sakė A. Losiukovas. Tuo pačiu metu jis pabrėžė, kad "dabar nėra pagrindo kalbėti apie kokį nors derybų žlugimą". "Yra šansų pasiekti minimalų rezultatą, kad šalys norėtų vėl susitikti", - pridūrė diplomatas.
Tuo tarpu derybose dalyvaujančios Kinijos užsienio reikalų ministras Li Zhaoxingas (Li Džaosingas) buvo kur kas optimistiškesnis. Jis pareiškė, kad pirmoji daugiašalių derybų Pekine diena buvo sėkminga ir pavadino ją svarbiu žingsniu taikaus Šiaurės Korėjos branduolinės krizės sureguliavimo link.
"Girdėjau, kad šio ryto ir popietės derybos buvo labai sėkmingos", - sakė Li Zhaoxingas derybų dalyviams per priėmimą prabangiuose valstybiniuose svečių namuose.
"Norėčiau jus pasveikinti. Be to, tai reiškia, kad visiems pavyko pasiekti svarbų susitarimą ir kad visi tikisi, jog Korėjos pusiasalis bus stabilus, taikus ir be branduolinio ginklo", - sakė Li Zhaoxingas.
Tris dienas vyksiančios derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų, kuriose dalyvauja pati Šiaurės Korėja, Pietų Korėja, Kinija, Japonija, Rusija ir Jungtinės Valstijos, surengtos po kelis mėnesius trukusio karštligiško diplomatų darbo.
Nuo to laiko, kai Šiaurės Korėja paskelbė apie savo slaptą urano sodrinimo programą, vykdomą pažeidžiant susitarimus su JAV bei tarptautinius įsipareigojimus, iš šalies buvo išsiųsti JT branduoliniai ekspertai bei atnaujintas darbas Jongbjono jėgainėje.
Šiaurės Korėja tapo pirmąja šalimi, kuri pasitraukė iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties, sukeldama būgštavimus, kad Jongbjono elektrinėje panaudoto kuro strypai gali būti perdirbti į ginklams tinkamą plutonį.
"Reuters"-"Interfax"-BNS