JAV derybininkas Johnas Boltonas (Džonas Boltonas) Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong-ilą (Kim Čen Irą) ketvirtadienį pavadino tironišku diktatoriumi, kuris gyvena kaip karalius, bet kalina tūkstančius žmonių ir daugelį verčia badmiriauti ir gyventi "pragariškame košmare".
Šie griežti komentarai neabejotinai išprovokuos piktą Šiaurės Korėjos atsaką. JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas taip pat nurodė, kad Kim Jong-ilas klysta, jei mano, jog grasinimai pasigaminti ir platinti branduolinius ginklus susilpnins tarptautinės bendrijos ryžtą nuslopinti Pchenjano branduolines ambicijas daugiašalių derybų būdu.
J.Boltonas savo pastabas išdėstė sudėtingu metu - Japonijos naujienų agentūra "Kyodo" pranešė, kad JAV ir abi Korėjos baigia aptarti pasiūlymą rugsėjo pradžioje surengti trišales derybas.
"Pernai ...Kim Jong-ilas paspartino šias programas, ypač branduoliniame fronte", - Rytų Azijos institute kalbėdamas apie ginkluotės platinimą sakė J.Boltonas.
"(Šiaurės Korėjos) šantažo dienos baigėsi, - sakė jis. - Kim Jong-ilas labai klysta manydamas, kad branduolinių ginklų kūrimas padidins jo saugumą. Išties yra priešingai".
J.Boltonas, kuris laikomas jėgos Šiaurės Korėjos atžvilgiu šalininku, didelę savo kalbos dalį skyrė tamsiam paprastų Kim Jong-ilo valdomų korėjiečių gyvenimui pavaizduoti. Kim Jong-ilo vardą jis paminėjo dešimtis kartų ir vadino jį "piktadarės valstybės tironišku lyderiu".
"Gyvendamas Pchenjane kaip karalius, jis laiko šimtus tūkstančių savo žmonių kalinių stovyklose, o milijonai kitų negali išbristi iš didžiausio skurdo. Daugeliui Šiaurės Korėjoje gyvenimas yra pragariškas košmaras", - sakė jis.
Atrodė, kad Šiaurės Korėja sutiks rengti derybas, tačiau neseniai Pchenjanas pakartojo savo reikalavimą, kad Vašingtonas atsisakytų savo "priešiškos politikos".
J.Boltonas, kuris yra išvykęs vizito į tris Azijos valstybes ir iš Pietų Korėjos išskris į Tokiją, sakė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės mėgina įtikinti Šiaurės Korėją pradėti daugiašales derybas dėl branduolinių ginklų programos nutraukimo.
Pasak jo, dabar eilė veikti Šiaurės Korėjai, ji turinti atsakyti į naujausią JAV pasiūlymą. Vašingtonas nori daugiašalių derybų, kuriose dalyvautų Kinija, Japonija, Pietų Korėja, Rusija ir galbūt kelios kitos šalys.
Tuo tarpu Šiaurės Korėja nori dvišalių derybų tik su Jungtinėmis Valstijomis. J.Boltonas tai pavadino " vienos natos koncertu pianinui".
"Reuters"-BNS