Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimas Vietnamo sostinėje ketvirtadienį chaotiškai nutrūko atšaukus bendrą pasirašymo ceremoniją, bendrus pietus ir nepaskelbus jokio bendro komunikato.
Abu lyderiai dėl aklavietės kaltino vienas kito kategoriškumą. D. Trumpas sakė, kad Pchenjanas norėjo visų dėl branduolinių ginklų programos paskelbtų sankcijų panaikinimo.
Šiaurės Korėjai itin neįprastame, vėlai ketvirtadienį paskelbtame užsienio reikalų ministro Ri Yong Ho pranešime buvo sakoma, kad Pchenjanas siekė tik dalinio sankcijų sušvelninimo mainais į branduolinės ir raketų programos atsisakymą.
„Jei JAV iš dalies panaikins tas sankcijas,.. kurios kliudo civilinei ekonomikai ir mūsų žmonių gyvenimui, mes visam laikui ir visiškai, stebint JAV ekspertams, išmontuosime visus branduolinės gamybos objektus Jongbjono vietovėje“, – žurnalistams pareiškė Ri Yong Ho. Pasak jo, tai geriausias pasiūlymas, kokį tik galima pateikti.
Tačiau Šiaurės Korėjos oficialioji naujienų agentūra KCNA penktadienį pranešė, kad abu lyderiai Hanojuje „konstruktyviai ir atvirai apsikeitė nuomonėmis“.
Šių šalių – kariavusių priešingose formaliai dar nepasibaigusio Korėjos karo fronto pusėse – santykiai ištisus dešimtmečius „pasižymėjo nepasitikėjimu ir priešiškumu“, o kuriant naujus santykius iškilo „neišvengiamų sunkumų“, sakoma pranešime.
Susitikimą Hanojuje KCNA pavadino sėkmingu ir pranešė, kad Kim Jong Unas pažadėjo D. Trumpui kitą susitikimą.
Panašiai prieš išvykdamas iš Hanojaus kalbėjo ir D. Trumpas: jis išreiškė viltį, kad vėl susitiks su Kim Jong Unu.
„Kartais reikia išeiti ir tai kaip tik buvo vienas iš tokių kartų, – žurnalistams pasakė D. Trumpas. – Užuot daręs greitai, esu linkęs daryti tai teisingai.“
Jis taip pat patvirtino savo „artimus santykius“ su Šiaurės Korėjos lyderiu ir sakė: „Mes tiesiog patinkame vienas kitam... Mūsų santykiai šilti ir tikiuosi, kad tokie ir liks. Manau, taip ir bus.“