Trečiadienį Europos Sąjungos (ES) šalims susitarus už praėjusių metų spalį įvykdytą branduolinį bandymą Pchenjanui įvesti naujas sankcijas, Šiaurės Korėjos lyderiai daugiau nebegalės įsigyti europietiškų prabangos prekių, įskaitant vyną, kvepalus ir lenktyninius žirgus.
"Į sąrašą patenka apie 20 draudžiamų eksportuoti prekių kategorijų: grynakraujai lenktyniniai ristūnai, tokie produktai kaip vynas, cigarai, prabangūs kvepalai, perlai ir juvelyriniai dirbiniai, prabangūs automobiliai, prabangūs laikrodžiai", - kalbėdamas apie draudimą aiškino ES pareigūnas.
Pasak diplomato, Europos Sąjunga taip pat draus prekybą su branduoline veikla susijusiomis prekėmis bei įšaldys su Pchenjano branduoline programa siejamų žmonių lėšas. Po pirmojo Šiaurės Korėjos atlikto branduolinio ginklo bandymo įvesti tokias sankcijas leido Jungtinės Tautos (JT).
Šiomis priemonėmis siekiama pakenkti Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong-ilui (Kim Čen Irui) ir elito šeimoms, kurioms jis negaili prabangos prekių.
Diplomatas teigė, kad šešiašalėse derybose, skirtose nutraukti Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų programą, pastaruoju metu pasiektos pažangos nepakanka leisti sustabdyti sankcijas. "Mums reikia visiško JT rezoliucijos įgyvendinimo", - sakė jis.
Praėjusį gruodį Pchenjanas grįžo prie derybų, 2003 metais pradėtų su Pietų Korėja, Kinija, Jungtinėmis Valstijomis, Japonija ir Rusija, kuriomis siekiama padaryti galą jo užmojams įgyti branduolinių ginklų.
Pirmadienį prasidėjo naujas derybų ratas, kuriame daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama vasario 13 dienos susitarimo įgyvendinimui. Šis susitarimas ragina Pchenjaną uždaryti plutonio gamybos reaktorių ir imtis kitų nusiginklavimo priemonių mainais už ekonominę pagalbą ir saugumo garantijas.
Pasak ES pareigūno, anksčiau įvesti sankcijas Šiaurės Korėjai Europos Sąjungai sutrukdė tarp Ispanijos ir Didžiosios Britanijos kilęs ginčas dėl Gibraltaro, kuris dabar jau yra išspręstas.
Diplomatas pridūrė, kad šį sprendimą kovo pabaigoje galutinai patvirtins ES ekonomikos ir finansų ministrai.