Šiaurės Korėja nutraukė atominės elektrinės veiklos sustabdymo darbus, kaltindama JAV, kad ši sulaužė šešių šalių susitarimą nusiginkluoti.
Atominės elektrinės veiklos stabdymo darbai buvo nutraukti rugpjūčio 14 dieną, Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos pranešimą cituoja internetinis dienraštis BBC.
Šiaurės Korėja tvirtina, kad šitaip pasielgė dėl to, kad JAV nepašalino jos iš sąrašo valstybių, kurios kaltinamos tuo, jog remia terorizmą.
JAV savo ruožtu sako, kad prieš tai darydama, ji nori tvirtai tuo įsitikinti.
Šių metų birželį Šiaurės Korėja pagaliau pateikė ilgai atidėliotą savo atominės įrangos ataskaitą šešioms šalims, tikėdamasi, kad, mainais už tai, JAV išbrauks ją iš teroristų rėmėjų sąrašo.
Sprendimas tą padaryti buvo nuolatos atidėliojamas kitoms šalims – Pietų Korėjai, JAV, Kinijai, Rusijai ir Japonijai besusiginčijant dėl to, kaip patikrinti tokią Šiaurės Korėjos deklaraciją.
Kaip skelbiama Šiaurės Korėjos ministerijos pranešime valstybinei naujienų agentūrai KCNA, Šiaurės Korėja taip pat grasina atstatyti Jongbjono atominę įrangą ir įspūdingai vasaros pradžioje susprogdintą aušinimo bokštą. Šalies atominės elektrinės aušinimo bokšto sunaikinimas turėjęs simbolizuoti, jog šalis nusiginkluoja.
Kaip teigia valstybės užsienio reikalų ministerija, tokių priemonių bus imtasi iš principo, nes JAV nesilaiko savo susitarimo. Ministerija nutarė nutraukti visą veiklą, kuria buvo siekiama Šiaurės Korėją paversti nebranduoline zona. Kaip tvirtina ministerijos atstovas, darbai sustabdyti rugpjūčio 14-ąją, o pagrindinės šalys apie tai jau informuotos.
JAV valstybės departamento vadovas Seanas McCormackas, keliaujantis su valstybės sekretore Condoleezza Rice po Jeruzalę, sako, kad Šiaurės Korėjos pranešimo taip staigiai pakomentuoti negalįs.
Analitikai spėja, kad Šiaurės Korėją šitaip pasielgti privertė ne tik delsimas ją išbraukti valstybių, remiančių terorizmą, sąrašų. Jų teigimu, šalį papiktino faktas, kad Pietų Korėja ir JAV ėmėsi jungtinių karinių pratybų.