Šešios Šiaurės Europos ir Baltijos šalys paragino Europos Sąjungą (ES) imtis iniciatyvos spartinant demokratijos ir ekonomikos augimą arabų šalyse ir taip sustiprinti kovą su terorizmu.
Apie tai rašoma šešių valstybių laiške ES pirmininkaujančiai Graikijai, kurio kopiją antradienį gavo "Reuters".
Prieš savaitgalį Graikijoje prasidėsiantį ES viršūnių susitikimą išsiųstame laiške rašoma, kad 15-os valstybių blokas turėtų pradėti naują "Partnerystės pažangos ir reformų labui" programą Artimųjų Rytų bei Šiaurės Afrikos šalyse, o taip pat artimai bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis siekiant paspartinti demokratijos augimą arabų valstybėse.
"Mes visi sutariame dėl būtinybės pradėti artimesnį politinį dialogą su arabų pasauliu ir imtis pliuralizmo, demokratinių reformų ir ekonominio augimo palaikymo priemonių", - rašoma bendrame Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Švedijos ir Suomijos premjerų laiške.
"Mes įžvelgiame artimesnio bendradarbiavimo su mūsų partnere už Atlanto būtinybę . Siekiant pažangos (šiose srityse) bendros pastangos yra būtinos", - teigiama jame.
Laiške taip pat siūloma, kad remiantis konfidencialiame ES pranešime pateiktais pasiūlymais iki spalio mėnesio blokas sudarytų veiksmų planą.
Šiame pranešime, kurį "Reuters" pavyko gauti gegužės mėnesį, buvo sakoma, kad blokas savo strategiją musulmonų šalių atžvilgiu turėtų pritaikyti, kad ji padėtų kovoti su ginkluotu fundamentalizmu.
Šiaurės Europos ir Baltijos šalių lyderiai taip pat pasiūlė ES paskirti pasiuntinį, kuris skatintų reformas Artimųjų rytų ir Šiaurės Afrikos šalyse, ir rengti bendrus ES bei Arabų šalių lygos susitikimus, kuriuose būtų derinami šie klausimai.
Konfidencialiame pranešime Europos Sąjungai siūlyta užmegzti partnerystės santykius su atskiromis musulmoniškomis šalimis, siekiant skatinti demokratiją, efektyvų valstybės valdymą, ekonominę ir socialinę plėtrą bei spaudos laisvę. Iniciatyvą pradėti pranešime siūloma su grupe pažangesnių ir tuo suinteresuotų arabų šalių.
Dokumente sakoma, kad blokui derėtų suderinti "kietojo saugumo" priemones su politika, nukreipta į problemas, sukeliančias fundamentalizmą - pagrindinį antivakarietiško terorizmo šaltinį.
Tokie raginimai gali sukelti nerimą kai kuriose Vakarams draugiškose, tačiau autoritarinėse pietinės ir rytinės Viduržemio jūros pakrantės valstybėse, kova su terorizmu pateisinančiose žmogaus teisių ir laisvių apribojimą.
Pranešime siekta pateikti naujų strateginių įžvalgų ES santykių su Viduržemio jūros valstybėmis iniciatyvai, pradėtai 1995 metais Barselonoje. Apžvalgininkų manymu, ja nepavyko pasiekti esminių pokyčių šalyse partnerėse bei panaudoti visas tam skiriamas ES lėšas, kai tam pasipriešino neskaidrios autokratiškos arabų vyriausybės.
BNS