Lombardas – tai įmonė, duodanti trumpalaikę piniginę paskolą už laikinai užstatytą asmeninį turtą.
Lietuvoje įprastai lombardas kreditą suteikia vienam mėnesiui, kuriam pasibaigus, palieka dar kelias dienas skolai grąžinti. Jei skolininkas negrąžina paskolintų pinigų, lombardas parduoda užstatytą vertingą daiktą ir taip susigrąžina paskolintus pinigus.
Žinodami tai, kai kurie žmonės, užuot vargę pardavinėdami savo laikrodį, telefoną, kompiuterį ar net automobilį, užstato jį lombarde, neketindami jo išsipirkti. Ypač tokia praktika naudojasi nusikalstamo pasaulio atstovai. Nugvelbus kompiuterį, mobilųjį telefoną, automagnetolą ar aukso žiedą, greičiausiai už jį pinigų gauti galima lombarde.
Taigi ilgapirščiai po „eilinės operacijos“ laimikį dažniausiai neša į lombardą, nė neketindami jo išpirkti. Policijos pareigūnai, žinodami šią praktiką, irgi čia lankosi, ieškodami apvogto žmogaus daikto.
Kovo paskutinėmis ir balandžio pirmosiomis dienomis policijos pareigūnai surengė kompleksinę lombardų patikros priemonę, į kurią pasikvietė ir Šiaulių apskrities mokesčių inspekcijos specialistus. Iš viso buvo patikrinti devyni lombardai.
Pareigūnai šio vojažo metu siekė ne tik rasti galimai nusikalstamu būdu įsigytų daiktų ir nustatyti asmenis, nuolat juos nešančius į lombardus, bet ir patikrinti, ar čia tinkamai apskaitomos atneštos prekės, ar jos visos įtraukiamos į buhalterinę apskaitą, ar teisingai įforminamas grynųjų pinigų gavimas, ar tinkamai fiksuojami daiktus atnešančių klientų asmens duomenys.
Patikrinimo metu buvo rasti penki įtarimą sukėlę daiktai, kuriuos į lombardą atnešė policijai gerai pažįstami iš vagysčių gyvenantys asmenys, dažniausiai turintys priklausomybę narkotikams. Įtariama, kad tai gali būti vogti daiktai.
Kriminalistai dabar tikrina, ar jų tiriamose baudžiamosiose bylose nefigūruoja minėti daiktai kaip pavogti. Be to, dviejuose lombarduose nustatyti su pinigų apskaita susiję pažeidimai, kuriuos dabar tiria Šiaulių apskrities mokesčių inspekcijos specialistai.
Viename lombarde buvo nustatyta, kad kasos aparate yra grynųjų pinigų perteklius – 19,82 Eur, o tikrinant lombarde esančių pinigų likutį, rastas 103 eurų grynųjų pinigų trūkumas. Kitame lombarde nustatytas 90 eurų grynųjų pinigų perteklius. Tai kelia įtarimų, kad čia ne visi pinigai yra oficialiai apskaitomi, dalis jų slepiama, siekiant išvengti mokesčių prievolės.