• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių miesto valdžia dėl naujųjų miesto kapinių Daušiškių kaime atsidūrė gilioje duobėje, kurią pati ir išsikasė skandalais, sklypų išpirkinėjimais iš savų, teismais. Penkerius metus ne kapinės buvo įrenginėjamos, o sukosi pinigų ir interesų ratas, įrodinėjama, kad buvęs meras ir jo uošviai su 800 tūkstančių litų kompensacijomis - svetimi žmonės, rašo „Šiaulių kraštas“.

REKLAMA
REKLAMA

„Aišku viena - kuo skubiau rengti naują kapinių detalųjį planą. Viskas stumiasi žiauriai... Vien metus, o gal ir ilgiau, vyks detaliojo plano rengimas, tiek pat laiko dar užims kapinių įrengimas...“, - prasitarė administracijos direktorius Vladas Damulevičius.

REKLAMA

Taip V. Damulevičiaus prakalbo po to, kai jam ir miesto merui Justinui Sartauskui dalyvaujant, Seimo Sveikatos reikalų komitetas praėjusį trečiadienį atmetė siūlytą Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisą.

Argumentas - įstatymai atgaline data nepriiminėjami. Seimas įstatymo pataisą nukreipė svarstyti Teisės ir teisėtvarkos komitetui. Komiteto posėdis šiuo klausimu atidėtas rudens sesijai.

REKLAMA
REKLAMA

Įstatymo pataisą pasiūlė šiaulietis parlamentaras Valentinas Mazuronis, po siūlymu pasirašė ir daugiau šiauliečių parlamentarų. Įstatymo pataisos esmė - netaikyti įstatymo tiems detaliesiems planams, kurie buvo derinti, rengti dar neįsigaliojus įstatymui.

„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė, kad naujųjų Šiaulių kapinių detalusis planas teismo sprendimu panaikintas, nes jis neatitinka Žmonių palaikų laidojimo įstatymo nuostatų. Įstatyme nurodyta, kad naujų kapinių plotas miestuose neturi būti didesnis kaip 40 hektarų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daušiškių kapinių detalusis planas buvo parengtas beveik 60-čiai hektarų, nes anksčiau nebuvo kapinių ploto ribojimo. Įstatymas įsigaliojo 2010 metų kovą, o detalusis kapinių planas, rengtas keletą metų, buvo patvirtintas po kelių mėnesių.

REKLAMA

Kapinių detalusis planas buvo panaikintas teismų procese, kur su Savivaldybe bylinėjasi vienas kaunietis. Jo žemės pateko į kapinių sanitarinę zoną ir jam nebuvo išmokėta kompensacija, o žemė dėl kaimynystės su kapinėmis, savininko teigimu, nuvertėjo.

Būtent ši byla ir atskleidė, kad detalusis planas nusižengia įstatymui, nes suplanuota teritorija yra bene 20 hektarų didesnė nei leidžia įstatymas.

REKLAMA

„Galbūt pavyktų pataisyti detalųjį planą pagal to žmogaus norus ir nereikėtų išmesti į balą šimtų tūkstančių litų naujo detaliojo plano rengimui“, - dar vieną gelbėjimosi planą atskleidė V. Damulevičius.

Teismo panaikintam detaliajam planui rengti buvo išleista daugiau nei 200 tūkstančių litų. Ne mažiau lėšų prireiks ir rengiant naująjį planą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Damulevičiaus teigimu, detalųjį planą rengiant pagal galiojantį Žmonių palaikų laidojimo įstatymą, miesto valdžiai tektų spręsti, iš kurio krašto sumažinti kapinių plotą iki 40 hektarų.

„Noriu pabrėžti, kad buvusio mero Genadijaus Mikšio artimųjų žemės vis tiek patektų į kapinių teritoriją, nes specialusis planas visą laiką buvo apėmęs Juozapaičių (G. Mikšio artimųjų - red. past.)“, - paaiškino V. Damulevičius.

REKLAMA

„Šiaulių kraštas“ pirmasis atskleidė, kad iš buvusio Šiaulių mero Genadijaus Mikšio žmonos tėvų buvo išpirkta per 6 hektarus žemės ir sumokėta už tai apie 800 tūkstančių litų.

Dėl šios istorijos G. Mikšys turėjo reikalų su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija, teismais.

REKLAMA

V. Damulevičius pripažino, kad Savivaldybei dar teks spręsti galvosūkį, kaip pasielgti su išpirkta žeme, kuri nebepateks į kapinių teritoriją.

V. Damulevičiaus teigimu, greičiausiai, ši žemė pateks į kapinių sanitarinę zoną. Anksčiau valdininkų buvo teigta, kad įstatymai nenumato išpirkinėti žemės, kuri patenka į kapinių sanitarinę zoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išpirkdama žemes kapinėms Savivaldybė žemės savininkams mokėjo nuo 1230 iki 1380 litų už arą. Vadinasi, be reikalo išpirktiems beveik 20 hektarų žemės išleista apie 3 milijonus litų.

Daušiškių kapinių statybą ketinama vykdyti viešosios ir privačios partnerystės būdu. Vadinasi, kapines įrengtų ir administruotų privatus investuotojas, o Savivaldybė kasmet jam mokėtų mažiausiai po 2 milijonus litų. Koncesijos sutartį ketinta pasirašyti 25-eriems metams. Dabar šie ketinimai dėl nutolusio kapinių įrengimo taip pat nutolo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų