Miesto savivaldybės Taryba nusprendė pakeisti Savivaldybės tarybos reglamentą. Nors politikai dievagojosi, kad naujasis reglamentas garantuos viešumą, būtent prieš viešumą ir buvo balsuojama.
Tarybos nariai nusprendė patvirtinti naująjį veiklos reglamentą su nedidelėmis pataisomis.
Politikai išsigando viešumo
Bene daugiausiai Tarybos narių diskusijų sukėlusi pataisa „Nustatyti, kad komitetų posėdžiuose būtų daromas garso įrašas, kuris skelbiamas Savivaldybės tinklalapyje iki kadencijos pabaigos“.
Tarybos nariai nusprendė šį punktą visai išbraukti iš naujojo veiklos reglamento, nors ne vienas politikas teigė, jog nieko čia blogo nėra. Juolab kad ir patirties yra. „Mūsų komitetas visad darė įrašus, kurie paskatina komiteto narius nekalbėti kaip kiekvieną dieną“, - teigė Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkas Arvydas Mockus. Juolab kad įrašų gali ir prireikti, kai kyla ginčytinos situacijos.
„Kai posėdžiai vieši, įrašai gali būti ir įrodomoji medžiaga, kai pakeičiami protokolai“, - teigė Aurimas Nausėda. Be to, būtų palengvinamas procedūrų, garso įrašų ir dokumentų viešumas, prieinamumas visuomenei. Deja, politikai nesiryžo viešinti komiteto posėdžių ir šio punkto atsisakė, merui J. Sartauskui nusprendus, jog dar kilsią ir problemų, kur saugoti kaupiamus įrašus. Susidarė įspūdis, kad meras nuteikinėja politikus, kad šie nebalsuotų už įrašų viešinimą. Esą įrašus reikia archyvuoti (už tokį pareiškimą sulaikė kandžios replikos net iš saviškių, socdemų stovyklos), reikėsią daugiau etatų. Kitas socdemas pareiškė, esą paviešinus įrašus teks piliečiams aiškintis, kas norėta pasakyti, nes žodžiai būsiantys interpretuojami.
Dauguma politikų nusprendė, kad posėdžių įrašų nėra ko viešinti.
Išmokų neatsisakė
Nors buvo siūlyta Tarybos nariams išlaidas deklaruoti, pasibaigus ketvirčiui, nuspręsta išlaidas deklaruoti kas mėnesį. Tiesa, „kanceliarinė“ išmoka nuo šiol suvienodinama visiems Tarybos nariams – 0,3 VMDU, t. y. ji sumažėja komitetų pirmininkams, frakcijų vadovams, Etikos, Antikorupcinės ir Administracinės komisijų pirmininkams. Siūlyta atsisakyti naudoti „kanceliarinę“ išmoką transporto nuomai, eksploatavimui. Taigi šį sprendimą priėmė, atskirai politikams patvirtinus minėtus pakeitimus. Sprendimas įsigalios nuo ateinančių metų sausio 1-osios.
Dėl šio sprendimo ypač pasipiktino Tarybos narys Artūras Visockas. Jis tikino, jog reglamentas nepakankamai parengtas ir siūlė tokio netvirtinti. Deja, pateikti siūlymai Tarybos narių nesudomino. Buvo tik paklausta, kodėl anksčiau jis nepateikė savo siūlymų. Tačiau A. Visoclas teigė, jog ne kartą kalbėjęs ir apie tai, kad komitetų posėdžių įrašai reikalingi, ir apie kanceliarinėms išlaidoms skiriamas lėšas, kurias Tarybos nariai dažniausiai skiriantys automobiliui išlaikyti.
„Aš nesinaudoju kanceliarinėmis išlaidomis ir atsisakau savivaldybės man skirto kompiuterio“, - pareiškė Tarybos narys ir demonstratyviai nunešė kompiuterį merui Justinui Sartauskui.
J. Sartauskas neslėpdamas ironijos paklausė ir Tarybos nario A. Nausėdos, ar ir jis atsisakys kompiuterio.
„Aš jau atsisakiau - dirbu savo kompiuteriu“, - atsakė šis.
Nusprendę, jog kolegos jau ruošiasi Seimo rinkimams, politikas mestelėjo, jog Seimo rinkimai – ateinančiais metais.
„Galiu atsakyti, jog Seimo rinkimuose nedalyvausiu“, - atsakė A. Visockas.
Išmokos – per didelės
Politikas teigė, jog 600 litų, kurie skiriami kanceliarinėms išlaidos, tikrai per didelė suma. Jas Tarybos nariai išleidžia tik automobiliui išlaikyti, o tam, kuris važinėjasi viešuoju transportu, tie pinigai nereikalingi.
„Čia tik godumo klausimas“, - patikino Tarybos narys, atsisakęs visų išmokų ir lengvatų, kurias sau paskyrė Tarybos nariai, patvirtindami naująjį veiklos reglamentą.
Naujajame reglamente numatyta, kad Tarybos posėdžio darbotvarkė turi būti sudaroma prieš 15 dienų (anksčiau buvo 13) iki Tarybos posėdžio. Sprendimų projektai tarybos Sekretoriatui pateikiami prieš 17 dienų (anksčiau buvo 15) iki Tarybos posėdžio. Įrašomas naujas terminas Reglamente – „Tarybos narių grupė". Ją sudaro visi Tarybos nariai, kurie nepriklauso jokiai frakcijai. Nuspręsta atsisakyti ribojimo klausti Tarybos posėdžio metu, nes anksčiau buvo galima 2 kartus paklausti, bei kitų formalumų.
Zita KATKIENĖ