• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rūta JANKUVIENĖ

Po vasaros atostogų prasideda naujas politinis sezonas. Koks jis bus Šiauliuose? „Sunkus“, – sako interviu miesto meras Justinas Sartauskas. Miesto poreikiams pinigų ir vėl trūks. Optimistinės prognozės nesipildo: Šiauliai nesurenka gyventojų pajamų mokesčio, nors viršplaninių pajamų per pusmetį gauta apie milijoną litų.

REKLAMA
REKLAMA

Finansinio proveržio nėra

– Kokį politinį sezoną prognozuojate?

– Sunkų. Įtaką jau darys artėjanti savivaldos rinkimų kampanija. Šios kadencijos Tarybai liko dirbti pusantrų metų.

REKLAMA

Finansinio proveržio nematome. Ir europinių projektų kitais metais turėsime mažiau. Bet pradėtiems projektams dar šiemet reikės numatyti Savivaldybės lėšų: pramonės parko plėtrai – 2,6 milijono litų, Menų inkubatoriui – per 1 vieną milijoną litų. Dėl europinės paramos Menų inkubatoriui dar nėra ūkio ministro įsakymo, bet tikimės, kad bus.

REKLAMA
REKLAMA

Reikės ruoštis įgyvendinti didiesiems miestams skirtą URBAN programą. Dabar apibrėžiame teritoriją, kurioje bus investuojamos programos lėšos – 80–90 milijonų litų. Bet prie jų reikės pridėti Savivaldybės lėšų – detaliesiems ir specialiesiems planams rengti .

Projektų negalime nutraukti, kitaip miestas praras konkurencingumą.

– Vėl skolinsitės?

– Šiais metais skolinamės penkis milijonus litų, kitais metais – tik kelis milijonus, o grąžinti paskolų turime po 15–18 milijonų litų. Taigi, skolų nedidinsime – apie 10 milijonų litų mažinsime jau trečius metus iš eilės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išlaidų daugiau reikės ir dėl Šiaulių oro uosto. Tai – strateginis objektas, amerikiečių kroviniai iš Afganistano gali būti gabenami per Lietuvą, o dalis jų – per Šiaulių oro uostą. Kad galėtume tam oro uostą paruošti, reikės nuolatinių investicijų iš Savivaldybės biudžeto. Iš pradžių – apie pusę milijono litų.

REKLAMA

Turime padėti, nes miesto, kuris turi oro uostą, yra visai kitoks statusas.

Algos didės, o miesto reikmėms diržai veržiami

– Teisėjams, valdininkams atkuriamos algos, pažadėta atkurti ir bibliotekininkams, kultūros darbuotojams. Ar bus lėšų biudžete?

– Tiems, kuriems atlyginimai atkuriami, Finansų ministerija planuoja lėšų poreikį. Bet netikiu, kad skirs visą sumą. Reikės ir Savivaldybės lėšų.

REKLAMA

– Vadinasi, bus atleidžiami diržai?

– Priešingai, jie bus dar labiau suveržti. Algos didės, bet viešiesiems poreikiams tenkinti tikrai nebūsime turtingesni.

Šių metų biudžeto nesubalansavome 7 milijonais litų. Už biudžetinių įstaigų šildymą šiemet nemokėjome, ta skola persikels į kitus metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar už pusę metų viršplaninių lėšų turime apie 1 milijoną, bet nesurenkame gyventojų pajamų mokesčio. Jo įplaukė 800 tūkstančiais litų mažiau, nei planuota. Tai rodo, jog nepasiteisina valstybės prognozė, jog mieste bus daugiau dirbančiųjų ir jų algos didės.

– Kieno sąskaita veršite diržus?

– Pirmiausia reikia atsakyti į kausimus, ar tinkamai administruojame savo išlaidas. Mieste liko 106 tūkstančiai gyventojų. Į tai reikia atsižvelgti, kai sprendžiame, kokias sritis plėtoti.

REKLAMA

Kita vertus, pagrindinis taupymo šaltinis – efektyviai, racionaliai valdyti savo turtą.

Mokyklų likimas

– Ar grįšite prie mokyklų tinklo peržiūros?

– Akivaizdu, kad mokyklų yra per daug. Pagrindinis kriterijus joms išlikti – ar užtenka valstybės skiriamų mokinio krepšelio lėšų ir kokios yra aplinkos išlaikymo lėšos, kurios skiriamos iš Savivaldybės biudžeto.

REKLAMA

V. Kudirkos progimnazija šiemet surinko vos vieną pirmą klasę – tai koks jos likimas? Jau yra politinis susitarimas „Santarvės“ mokyklai skirti patalpas Jaunųjų technikų centre.

Grįšime ir prie Katalikų gimnazijos steigimo. Tokia gimnazija pritrauktų mokinių ir iš kitų savivaldybių. Šiauliams tai būtų tik privalumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vijolių mokykla nebesurinko pilnos pirmos klasės. Bet labai tikiuosi, jog ji įgis šalies Sporto gimnazijos statusą.

Grįžti turėsime ir prie neformaliojo ugdymo įstaigų pertvarkymo. Klaipėda, pavyzdžiui, kai kurias neformaliojo ugdymo veiklas atidavė nevyriausybinėms organizacijoms, remia tik projektinę jų veiklą.

REKLAMA

Pertvarkų bus

– Kokios kitos pertvarkos?

– Kitais metais gali būti peržiūrėti miesto autobusų maršrutai, į juos integruoti mikroautobusai. Numatoma diegti ir vieningą elektroninio bilieto sistemą. Mikroautobusų vežėjai ne konkuruoti su „Busturu“ turėtų, o bendradarbiauti.

– O pačioje Savivaldybėje ar bus pertvarkos?

– Turėsime spręsti, ar centralizuoti biudžetinių įstaigų buhalterinę apskaitą, viešuosius pirkimus.

REKLAMA

Auditas parodė, kad tvarkos trūksta, apskaitos klaidų daugybė. O tokių dalykų, kaip lopšelyje-darželyje „Bangelė“, kur buhalterė galėjo pasisavinti 150 tūkstančių litų, nebegali būti.

Kontrolieriai rado, kad ir išeitinės kompensacijos, atostoginiai blogai skaičiuojami, įstaigų vadovai įsigudrina net kažkokius priedus prie algų mokėti. Žiūrime, ar produktai perkami rinkos kainomis.

REKLAMA
REKLAMA

Gal per ilgai tokios analizės nedarėme.

– Ar bus branginamas šildymas, vanduo, autobusų bilietai?

– Šildymo kainos mažėja ir mažės, nes „Šiaulių energija“ statys dar du biokatilus. Jie bus pastatyti po metų.

Autobusų bilietai nebrangs.

Didės tik vandens ir nuotekų tvarkymo kaina. Leidome „Šiaulių vandenims“ derinti su Kainų komisija per 20 procentų didesnę kainą. Jos augimą lemia padarytos didelės investicijos į vandens ūkio, nuotekų tvarkymą.

Siūlys trauktis į opoziciją

– Ar tikitės, kad valdančioji koalicija imsis nepopuliarių sprendimų?

– Turime unikalią koaliciją, kai visos partijos yra valdžioje. Jeigu koalicijos partneriai ar pavieniai politikai leis sau rengti alternatyvius populistinius sprendimus, teks koaliciją sumažinti arba pakeisti. Jeigu veikia, kaip opozicijoje, tai tegu ir eina į opoziciją.

– Bet jūs pats savo socialdemokratų frakcijoje ne kartą buvote atsidūręs mažumoje. Ar neteks pačiam trauktis į opoziciją?

– Esu komandos žmogus, nemanau, kad gali tekti trauktis.

– Yra tuščių politinių postų – Administracijos direktoriaus pavaduotojo, mero patarėjų. Ar bus jų dalybos?

– Spalį-lapkritį paaiškės. Ar reikės žmonių į šiuos postus, priklausys dėl kokių sprendimų koalicijoje susitarsime. Jeigu bus daromi tik „švelnūs“ kosmetiniai – tie postai liks laisvi.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų