Šiaulietis Rimas Navickas vedžioja po savo dar nebaigtą statyti 185 kv metrų ploto sferinį namą. Šeimininkas sako, kad tokį neįprastą namą stato jau trejus metus, ateinantį rudenį planuoja įkurtuves. Namas pastatytas panaudojus 13 kilometrų stiklo pluošto armatūros, kuri labai elastinga, paklūsta plastikai, su metaline tokių formų neišgausi, be to, ji ir 8 kartus lengvesnė.
Kurdamas namą Rimas vadovavosi posakiu – devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk, taip ir prieš pradedant statyti – idėjų, kaip turėtų atrodyti namas, buvo devynios ar net daugiau. Tik apsistojęs ties šiuo su sūnumi Pauliumi ėmėsi projektavimo. Įkvėpimo šiaulietis semiasi iš žinomų architektų.
„Aišku pirmiausiai tai Gaudis, paskui Zaha Hadid, Javieras Senosiainas – aš iš jų mokausi, bet vis tiek norisi atrasti savo kažkokią liniją“, – sako Rimas.
Name nei vieno stataus kampo, jis ir patvarus, atlaikytų bet kokius vėjus. Rimas planuoja, kad jame gyvens bent kelios jo šeimos kartos.
„To pastato stiprumas yra tame, kad jis sudarytas iš daug kupolų. Betono sluoksnis yra 4 cm, vidurkis, panašiai plius minus“, – pasakoja Rimas.
Tačiau svarbiausias kriterijus buvo, kad namas derėtų ir prie jį supančios aplinkos.
„Taip, jis turi susilieti su gamta ir turi būti gamtos dalis, tai čia yra numeris vienas sau reikalavimas turi būti. Aišku, kada jis spalviškai pasikeis, dar eksterjeras pasipuoš, dar medžių atsiras, tada jis jau įsipaišys. Dabar kol kas dar viskas nepadaryta“, – sako Rimas.
Neįprasto namo autorius sako, kad idėja statyti tokį namą kilo savaime, jis daug metų kuria medinius baldus, kurie taip pat be kampų. Šeimininkas skaičiuoja, kad tokio namo kvadratas galėtų kainuoti apie 1500 eurų.
„Aš negaliu pasakyti kiek čia viskas kainuos man asmeniškai. Ne tiek medžiagos brangios, bet pats darbas. Vieną armatūrą ne taip pastatai, sujungei, žiūri, kad ją reikia iškarpyti, kad plaukimas atsirastų“, – kalba Rimas.
Dar tebevykstant statyboms Rimas sulaukia ir daugybės susidomėjusių, o jis noriai dalinasi savo patirtimi.
„Visi laukia galutinio rezultato ir žavėjimosi yra labai daug. Čia neatvažiuoja žmonės tie kuriems neįdomu yra. Atvažiuoja tie kuriems labai įdomu yra. Ekskursijos būna ištisai“, – sako Rimas.
Kitas namas, kurį Kėdainių rajone įsirengė menininkė Žiedūnė Aleknaitė. Moteris sako, kad karantino metu atsiradus daugiau laisvo pabandė jį išnaudoti kūrybiškai. O namo formą pasufleravo dukra Luknė.
„Kur ji beeitų, visur mato burbulus: šviestuvus apvalius, kamuoliukus, apelsinus – visur liečia ir visais žavisi.“, – pasakoja Žiedūnė.
79 kvadratinių metrų ploto namą statybininkai pastatė per mažiau nei pusę metų.
„Patys pirmi žemės darbai prasidėjo kovą. Kovo mėnesį visos komunikacijos, gręžinys, elektros įvedimas, pamatai, visi žemės darbai, stumdymai. Ir jau pati statyba, pačių blokų klijavimas prasidėjo balandį. O rugsėjį turėjom pirmą renginį čia“, – pasakoja Žiedūnė.
Tokio namo statyba – iššūkis jį statantiems darbininkams. Apdaila užtruko keturis kartus ilgiau nei įprastame name.
„Ir apvalu, ir į viršų apvalu ir į šonus apvalu, ir špakliuotės nėra lenktos, ir kopėčios nėra lenktos. Reikia viršų kažkaip pasiekti, reikia bokštelio. Kur su paprasta kvadratine dėžute susitvarkyti būtų greičiau ir lengviau“, – sako Žiedūnė.
Iš išorės namas neatrodo didelis, tačiau viduje erdvus, aukštos beveik 6 metrų lubos. Namo šeimininkė sako, kad apibūdinimų susilaukė pačių įvairiausių, kurie sukeldavo šypseną.
„Ko tik negirdėjau, kad tai mečetė, baseinas, pirtis, soboras, ar kas čia – kosminė stotis, kaip Molėtų observatorija. Epitetų daug – teletabių namas, gal čia bus kažkas vaikam, gal su vaikais susiję. Gal su kinu“, – kalba Žiedūnė.
Moteris taip pat norėjo, kad namas šlaitiniame sklype susilietų su gamta.
„Kiekvieną vakarą matosi labai gražūs saulėlydžiai. Tai saulė apvali, mėnulis dažnai būna pilnatis, vat tenai sukasi, tai norėjosi, kad tai būtų susiję su landšaftu su vaizdu pro langus“, – sako Žiedūnė.
Menininkė į šį namą kviečia visus – jis skirtas edukaciniams renginiams, asmeninėms nedidelėms šventėms, ramiems vakarams ir kūrybai.