Kelionės visada buvo Daivos aistra, įdomumo dėlei ji buvo išvykusi padirbėti ir į Jungtines Amerikos Valstijas, o galiausiai, nors visuomet sakė, kad daug keliaus, tačiau gyvens tik Lietuvoje, susipažinusi su savo dabartiniu vyru ji patraukė gyventi į šiltą kraštą – Graikiją.
Šiandien Daivai 51-eri, tad moteris skaičiuoja, jog pusę gyvenimo gyvena svetur, tačiau su šypsena prasitaria, kad būdama jauna visą laiką sakydavo, kad mylimos tėvynės nepaliks. „Kadangi Lietuvą tikrai myliu, mylėjau ir mylėsiu, sakiau, kad visur keliausiu, bet gyvensiu tik Lietuvoj ir prašau – jau 25 metus gyvenu Graikijoj“, – juokiasi ji.
Su vyru susipažino Amerikoje
Gyvenimas į Graikiją nubloškė gan netikėtai – ilgą laiką gyvenusi Šiauliuose, pasimatavusi gyvenimą pajūryje, kol studijavo Klaipėdos universitete, būdama 25-erių D. Jurkšaitytė nusprendė išvykti pasižvalgyti po pasaulį. Taip jau nutiko, kad tuomet ji iškeliavo į Ameriką, nors šios šalies anksčiau purtėsi.
„Visur norėjau važiuoti, tik nenorėjau į Ameriką – mane traukė Azijos šalys, Indija, net Arabija, bet išvažiavau į Ameriką. Išvažiavau per vieną firmą, man siūlė važiuoti su grupe, bet aš pati nusipirkau bilietus ir viena pati išskridau į Ameriką nemokėdama anglų kalbos, ją išmokau bedirbdama.
Tuo metu labai madoje buvo kruiziniai laivai, viskas buvo paprasta – atskridau į Majamį, mane nuvežė į viešbutį, paskui į laivą, mūsų maršrutas buvo Majamis-Bahamų salos“, – kelionę į tolimą šalį prisimena pašnekovė.
Trys mėnesiai – tiek laiko Daiva dirbo kruiziniame laive, tačiau ilgiau čia būti nei norėjo, nei galėjo: ilgos darbo valandos ir sunkus krūvis nedžiugino, be to kišenėje jau gulėjo atgalinis bilietas į Lietuvą.
Tiesa, viskas nebuvo taip blogai, nors moteris ir sako, kad iš Amerikos bėgo – čia susirado nemažą kompaniją bendraminčių, o darbas kruiziniame laive atnešė ir meilę, mat būtent čia ji sutiko savo tuomet dar būsimą vyrą:
„Susipažinom su vyru dar pačią pirmą dieną, ėjom per tiltelį, aš į laivą, jis iš. Su lagaminu užstojau jam kelią, jis man sakė: „Patrauk savo didelį lagaminą, tu man maišai“. Pasirodo, jis nuo pat pirmos dienos norėjo su manim susipažinti, aš, aišku, porą savaičių nieko nemačiau, nes nesupratau, buvo sunku, kol įsivažiavau į darbą.“
Iš pradžių nepastebėjus simpatizuojančio vaikino, vėliau pažintis galiausiai įvyko ir ėmė megztis šilti santykiai. Tokie šilti, jog jau po metų, kai tik baigėsi Daivos vyro darbo kontraktas, jis atvyko į Lietuvą ir išsivežė būsimą žmoną gyventi į gimtąją Graikiją.
Iš Atėnų norėjosi sprukti
Pirmuosius metus Daiva su vyru praleido Ksilokastre, leido sau pailsėti ir neskubant pasiieškoti darbo. Vis dėlto, lengva moteriai nebuvo ir ji to neslepia – tais laikais, kai išvyko, niekas į Graikiją gyventi iš Lietuvos nesiveržė, o šalis buvo visiškai nepažįstama.
„Kalbos nesupranti, tradicijų nežinai, jie netgi dažnai kalba veidu, reikia žinoti, ką tai reiškia, taip pat jie dažnai išsireiškia rankomis. Šitą kalbą reikia perprasti.
Ką aš labai gerai prisimenu, kai po pusmečio atsisėdusi rašiau graikiškai, nes prieš tai mokiausi kalbos namuose, aš verkiau. Vieną kartą tiesiog pradėjau verkti, vyras klausia, ko verkiu, o aš jaučiuosi kaip 5 metų vaikas, aš dabar mokinuosi rašyti. Jaučiau, kad nieko nesuprantu – visas gyvenimas prasideda nuo nulio“, – nelengvą pradžią prisimena pašnekovė.
Vis dėlto, po metų Ksilokastre Daiva su vyru išvyko gyventi į Atėnus, nes tik ten didžiausia tikimybė rasti gerą darbą. Be to, moteris Atėnų universitete pradėjo mokytis graikų kalbos, kad, kaip pati sako, galėtų parodyti pagarbą šaliai ir jos žmonėms, studijavo filosofiją ir susirado darbą, kuriame užėmė vadovaujamas pareigas.
Darbuose sekėsi puikiai, moteris pasakoja, kad vos atėjusi dirbti į dabar jau buvusią darbovietę ši turėjo tik 2 parduotuves, o po 20 metų paliekant pareigas jų tinklas buvo išsiplėtęs dvidešimčia kartų. Be to, paskutiniaisiais metais, kartu su direktorės pareigomis, Daiva ėmė užsiimti turizmo veikla ir nuomodavo vilą Ksilokastre atostogautojams, nors visuomet pati svajojo grįžti gyventi ten, kur dainuoja širdis matant gamtos grožį.
„Yra žmonių, kurie nori didmiesčių – aš ne, gyvenau pačiuose Atėnuose, ten 3 milijonai žmonių. Vila buvo mūsų vasarnamis, kur leisdavome savaitgalius. Sekmadienį grįžtant į Atėnus man būdavo labai gaila išvažiuoti iš rojaus kampelio, lįsti į didmiestį ir leisti dienas ten. Visada sakiau, kad didžiausia nesąmonė Graikijoje gyventi Atėnuose – labai nuostabu gyventi saloj, prie jūros“, – šypsosi D. Jurkšaitytė.
Parodo ne turistinę Graikiją
Ramia širdimi, racionaliai apsvarsčiusi sprendimą, kurį padėjo priimti ir filosofijos studijos, Daiva su visa šeima grįžo gyventi į savo svajonių kampelį ir pasinėrė į turizmo verslą, o dukra Danai lanko šalia esančio nedidelio kaimelio mokyklą – pabėgus iš didmiesčio norėjosi ramybės ir lėtesnio gyvenimo.
Apsilankę Graikijoje ir apsistoję D. Jurkšaitytės nuomojamose vilose, visi lieka ne tik nustebę, bet ir be galo patenkinti – juk retas turistas pamato tikrąjį graikišką gyvenimą ar išvysta mažai kam žinomus kampelius, o kur dar galimybė apsistoti vilose ant jūros kranto:
„Atvažiuojantiems žmonėms čia, pas mus, galiu perduoti tikrą graikų gyvenimą, kurio paprastai atvažiavus į Graikiją galima ir nepajusti. Aš leidžiu ir duodu galimybę prisiliesti prie graikų kasdienybės, kultūros, istorijos.“
O aprodo ji ne vietas, apie kurias plačiai rašoma internete – galbūt apie vietą, į kurią nuveda Daiva, žmonės nieko nežino, tačiau būtent užmirštos vietos palieka didžiausią įspūdį.
„Mano mėgstamiausios vietos yra ne turistinės, jos ten, kur nereikia bilietų, bet gali priliesti senovės akmenį, pasigrožėti senovės šventykla, kuri labai sena, bet nėra turistinė – tokias vietas esame pamiršę.
Mes nueinam į graikiškas tavernas kalnuose, kur valgo patys graikai, Atėnuose pavedžioju po gatveles, kur vaikšto tik graikai, apsilankome kavinėse, kur neužklysta daug turistų, keliaujame į Olimpą. Apie turistines vietas ir turistinį Graikijos gyvenimą galima paskaityti kiekviename buklete ar internete, o su manim žmonės pamato Graikiją graiko akimis“, – pasakojo D. Jurkšaitytė.
Kokie graikai yra iš tiesų bei kaip atrodo tikras graikiškas gyvenimo būdas pamatykite laidoje „Lietuvis pas lietuvį“ jau šiandien, 17.15 val., per žiūrimiausią televiziją TV3!