Į portalą tv3.lt kreipėsi sutrikusi moteris. Vilnietė Aurelija teigė, kad ji kiek suglumusi dabar stebi vaizdo reportažus iš kovidinių skyrių ligoninėse, kur tiek daug sunkių pacientų. Pati moteris prisimena savo istoriją, kai, jos teigimu, buvusi karščiuojanti išprašyta iš gydymo įstaigos.
„Kai prastai jaučiausi su aukšta temperatūra, aš kreipiausi į ligoninę, tai nustačius COVID-19 buvau tiesiog išprašyta. Juokinga ir nesuprantama situacija“, – dėstė ji.
Negali pamiršti nuoskaudos
Paprašius plačiau pakomentuoti situaciją, Aurelija pabrėžė, kad istorija nutikusi dar pavasarį, bet nemalonus jausmas likęs iki šiol.
„Balandžio mėnesį mane pradėjo varginti skausmai pilvo šone, kreipiausi į šeimos gydytoją, gydžiausi, bet po poros savaičių man staiga užkilo aukšta temperatūra, labai prastai jaučiausi, iš lovos pasikelti negalėjau. Šeimos gydytoja patarė kviestis greitąją, nes galbūt čia dėl to skaudančio šono. Mane išvežė į Santaros klinikas, aišku, reikėjo daryti kovido testą. Bet gydytojas pasakė, bus neigiamas ar teigiamas, nesvarbu, vis tiek tirs ir gydys mane, darys tyrimus“, – prisiminė Aurelija.
Moteris pasakojo, kad toliau, dar laukiant tyrimo atsakymo, jai sulašino lašelines, nes, jos teigimu, tikrai prastai jautėsi, buvo „kritusi kaip lapas“.
„Vėliau šiek kiek pagerėjo, temperatūra kiek nukrito, bet atėjo teigiamas COVID-19 rezultatas. Tada pas mane jau atėjo ne gydytojas, o rezidentas, kuris labai greitai viską susakė, kad man teigiamas kovidas ir išsiuntė keliauti namo. Sakė, jei blogai pasijusiu, vėl kreiptis į ligoninę“, – kalbėjo vilnietė.
Atėjusi seselė tarstelėjo, kad esą moteriai „reikėjo labiau už save pakovoti“, kad būtų palikta gydyti ligoninėje.
„Bet galiausiai ji tik mane palydėjo iki durų ir pasakė „eikite“. O aš visai silpna jaučiausi, nei autobusu važiuoti galiu, nei taksi išsikviesti, tai teliko pėstute eiti namo“, – pasakojo Aurelija.
Ji įsitikinusi, kad tikrai turėjo būti paguldyta su kovidiniais pacientais, nors vėliau namuose išsigulėjusi ir pasveiko. „Tiesiog liko nemalonus jausmas“, – sakė pašnekovė.
Jos teigimu, ir šeimos gydytoja nusistebėjusi tokia istorija. „Gaila, kad nepaviešinau to anksčiau“, – pridūrė Aurelija.
Tiesa, pilvo skausmai moterį vargina iki šiol, bet tam, kaip sako ji, buvo nustatyta priežastis, paskirtas gydymas.
Aiškūs kriterijai, kada guldoma į ligoninę
Respublikinės Vilniaus Universitetinės ligoninės skubiosios pagalbos gydytojas Paulius Uksas paaiškino, kad tvarka guldant COVID-19 pacientus į ligoninę yra aiškiai nustatyta.
„Sunku komentuoti konkrečius atvejus, bet tvarka yra paprasta – jei žmogui yra virusinė pneumonija, reikalingas intensyvus gydymas su deguonimi, tokie pacientai yra guldomi. Jei ne – tai ne.
Oficialiai ligoniai, kurie turi nustatytą COVID-19 infekciją, turi kreiptis į Santaros klinikų Infekcinės ligoninės priėmimo skyrių ir tada jau sprendžiama dėl indikacijų guldymui į ligoninę“, – aiškino gydytojas.
Jis pridūrė, kad esama patologijų, kai pacientai dėl jų guldomi į ligoninę ir kovidą turi tik kaip gretutinę ligą.
„Pavyzdžiui, mažakraujystė, kuria sergant reikia lašinti kraują, o šalia yra ir COVID-19 infekcija, tai mes pacientą guldome ne dėl kovido, bet dėl kitos ligos, dėl kurios reikia gydytis stacionare“, – komentavo P. Uksas.
Pirmiausia ragina kreiptis į šeimos gydytojus
Gydytojas pabrėžė, kad bet kuriuo atveju „prasta savijauta“ automatiškai nėra indikacija guldymui į ligoninę.
„Krūva žmonių šiais laikais karščiuoja, serga nebūtinai kovidu, blogai jaučiasi ir gydosi namuose. Taip, COVID-19 infekcija pasižymi tuo, kad sukelia blogą savijauta, vargina bendras silpnumas, galvos svaigimas, dusulys, kosulys. Labai daug yra subjektyvių požymių sergant COVID-19, bet, kaip minėjau, pagrindinės indikacijos guldymui – virusinis plaučių uždegimas ir deguonies poreikis“, – sakė P. Uksas.
Be kita ko, jis priminė, kad pirmiausia blogai jaučiantis reikėtų kreiptis į šeimos gydytojus.
„Šeimos gydytojas rūpinasi paciento ambulatoriniu gydymu ne ligoninės laikotarpiu ir užtikrina visą pagalbą – konsultacijas telefonu, būklės vertinimą, esat poreikiui slaugytojos iškvietimą į namus, tyrimų pakartojimą ir panašiai.
O jei mato poreikį siųsti konsultacijai į priėmimo skyrių, tada greičiausiai GMP automobiliu ar patys turėdami savo transportą vyksta į skubios pagalbos skyrių“, – pastebėjo gydytojas.
Pagalbą vėl teikia mobilios brigados
Portalas tv3.lt primena, kad blogėjant epidemiologinei situacijai dėl COVID-19 ligos Lietuvos savivaldybės atnaujino mobilių komandų paslaugas, kurios savivaldybės teritorijoje turės teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas koronaviruso infekcija sergantiems ir rizikos grupei priklausantiems asmenims jų namuose arba socialinės globos namuose, kuriuose jie gyvena.
Rizikos grupei priskiriamos nėščios moterys, 65 metų amžiaus ir vyresni asmenys arba žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis. Mobilios komandos paslaugos būtų teikiamos jų namuose arba socialinės globos namuose, kuriuose jie gyvena.
Tokią mobilią komandą turėtų sudaryti šeimos gydytojas, bendrosios praktikos slaugytojas (arba bendruomenės slaugytojas) ir slaugytojo padėjėjas. Komandos nariai gali būti iš skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų.
Pagal nustatytą tvarką, koronaviruso infekcija sergantis ir rizikos grupei priklausantis pacientas, atsiradus naujų simptomų arba pablogėjus sveikatos būklei, nedelsdamas turi kreiptis į savo šeimos gydytoją arba pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį vidaus ligų gydytoją, vaikų ligų gydytoją. Šis, nustatęs, kad pacientui reikalinga kontaktinė konsultacija, turės nukreipti į mobilią komandą. Komanda pas pacientus turėtų vykti paciento kreipimosi dieną.
Mobili komanda paslaugas teiks kasdien nuo 8 val. iki 20 val. Kitu paros metu, pablogėjus paciento sveikatos būklei, jis turėtų kviestis greitąją medicinos pagalbą.