Jei cholesterolio kiekis yra per didelis, tai reiškia, kad jūsų kraujyje yra per daug riebiosios medžiagos, vadinamos cholesteroliu.
Laikui bėgant jis kaupiasi jūsų kraujagyslėse, jas užkemša ir gali sukelti širdies smūgį ar insultą. Mityba yra pagrindinis veiksnys, lemiantis cholesterolio kiekį kraujyje. Pavyzdžiui, žinoma, kad vartojant daug sočiųjų riebalų žymiai padidėja cholesterolio kiekis.
Tačiau yra maisto produktų, kurie gali veikti priešingai, rašo express.co.uk. Pasak Jo Hilditch iš „Black Currant Foundation“ (Juodųjų serbentų fondo), juodieji serbentai turi cholesterolio kiekį mažinančių savybių.
„Labai lengva į savo racioną įtraukti širdžiai sveiką maistą – saują juodųjų serbentų, – sakė ji. – Šių uogų sezonas yra nuo liepos iki rugpjūčio ir gali atlikti gyvybiškai svarbų vaidmenį kovojant su aukštu cholesterolio kiekiu, o kartu ir su širdies ir kraujagyslių ligomis.“
Mažina cholesterolio kiekį
„Viską lemia flavonoidai, natūraliai susidarantys junginiai, garsėjantys savo nauda sveikatai, – paaiškino J. Hilditch. – Įrodyta, kad šie junginiai pagerina kraujagyslių funkciją ir sumažina kraujo tirštumą, o tai savo ruožtu mažina kenksmingų kraujo krešulių susidarymo riziką.“
Moksliniai tyrimai rodo, kad flavonoidai taip pat gali slopinti blogojo cholesterolio, kitaip vadinamo oksiduotu mažo tankio lipoproteinu, susidarymą, kuris negydant gali prilipti prie kraujagyslių sienelių, sukelti arterijų susiaurėjimą bei širdies ir kraujagyslių ligas.
Laboratoriniai tyrimai patvirtino, jog flavonoidai gali lėtinti blogojo cholesterolio susidarymą. Be to, eksperimentai parodė, kad juodųjų serbentų sultys gali teigiamai paveikti kraujagyslių funkciją.
Buvo pastebėti atvejai, kai po juodųjų serbentų, kuriuose gausu antocianinų, vartojimo pagerėjo dilbio kraujotaka ir sumažėjo pečių raumenų standumas.
2021 m. žurnale „Molecules“ paskelbtame tyrime juodųjų serbentų ekstrakto naudojimas buvo išbandytas su 12 sveikų jaunų moterų.
Nustatyta, kad kasdien vartojant juodųjų serbentų ekstraktą, labai mažo tankio ir mažo tankio lipoproteinų (abiejų tipų „blogojo“ cholesterolio) kiekis sumažėjo po 29 dienų.
„Tyrėme juodųjų serbentų ekstrakto (BCE) poveikį sveikų jaunų moterų lipidų kiekiui serume, – sakoma išvadose. – Bendras cholesterolio kiekis serume sumažėjo po 29 dienų vartojimo.
Be to, labai mažo tankio lipoproteinų (VLDL) cholesterolio lygis žymiai sumažėjo, o mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolis taip pat parodė mažėjimo tendenciją.“