NT brokeris Ignas Zabarauskas sakė, kad pirmąją dieną prasidėjus karui Ukrainoje iš karto krito būstų apžiūros skaičiai.
„Gyventojai nei skelbimų portaluose ieškojo būstų, nei vyko jų apžiūrėti gyvai. Jautėsi, kad žmonės visą dėmesį skyrė naujienų portalams ir sekė įvykius Ukrainoje. Dabar, jau po 3 savaičių matome, kad skelbimų peržiūrų skaičius grįžo į prieš tai buvusį.
Tačiau jaučiame, kad sprendimą pirkti būstą, gyventojai priima nebe taip greitai. Žmonės baiminasi pirkti būstą, jie laukia, kaip toliau vystysis situacija“, – pasakojo NT brokeris.
Anot I. Zabarausko prasidėjus karui, atsirado žmonių, kurie suskubo parduoti NT.
„Tačiau tai buvo ne momentiniai sprendimai. Tie gyventojai planavo parduoti savo būstą po pusmečio ar vėliau. Tačiau karas Ukrainoje juos paskubino pardavinėti, kad nenukentėtų jų turto kaina.
Dabartinės kalbos apie statybinių medžiagų ir žaliavų brangimą kelia abejonių NT pardavėjams. Jie svarsto, ar dabar tikrai verta parduoti būstą, galbūt vėliau NT kaina dar daugiau kils“, – pastebėjo brokeris.
Pasak jo, šiuo metu NT rinkoje jaučiama suirutė, žmonės nežino, kokius sprendimus teisingiausia būtų priimti.
„Tačiau sandoriai vyksta, žmonės sutarčių nenutraukinėja. Jeigu žmonėms reikia būsto jie drąsiai jį ir perka.
Dabar labai sunku nuspėti į kurią pusę ekonomika nutemps būsto kainas. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad NT brangs, nes kyla darbo jėgos, žaliavų, kuro kainos. Tačiau iš kitos pusės, jeigu kils infliacija, žmonės nebegalės skirti pinigų naujo būsto įsigijimui. Sukauptus pradinius įnašus jie pradės naudoti tiesiog pragyvenimui. Ir porekis būstui mažės“, – vardijo I. Zabarauskas.
Jo teigimu, sunku nuspėti, kaip keisis būsto kainos.
„Pirkėjams patarčiau įvertinti, ar tikrai būstas šiuo metu yra reikalingas. Jeigu taip, tada žinoma, kad verta jį pirkti. Tačiau dėl būsto investicijai siūlyčiau šiek tiek luktelti“, – patarė NT brokeris.
Domisi, ar būstas bus pastatytas sutartu laiku
NT bendrovės „Citus“ pardavimų vadovė Andželika Keršytė sakė, kad prasidėjus karui klientai teiravosi, ar bus laiku pastatytas būstas ir ar nenutrūko medžiagų tiekimo grandinės.
„Tačiau nebuvo nė vieno, kuris nutrauktų sutartį.
Tačiau mes, kaip NT vystytojai natūraliai susimažinome pardavimų tikslus. Sumažinome būstų pasiūlą, nes nežinome už kiek pastatysime būstus ir už kiek juos galėsime parduoti. Norime klientui pasiūlyti tokią kainą, už kurią vėliau nereikėtų atsiprašinėti, jeigu tektų ją padidinti“, – sakė pardavimų vadovė.
Anot jos, kol kas būstų statybos vyksta, kaip ir buvo planuota, nėra numatoma, kad statybos galėtų vėluoti.
„Esame ilgalaikis NT vystytojas, kuris rinkoje dirba jau 10 metų. Tikrai nebus, kad mūsų pradėti projektai liks nebaigti. Kas blogiausia gali atsitikti, statybos gali vėluoti.
Be to, matau daug teigiamų dalykų, esame saugūs po NATO skėčiu. Taip pat Lietuvos ekonomika kyla. Dabar prasidėjus karui gyventojai, kurie dirbo su rusų ar baltarusų įmonmėmis patiria finansinių iššūkių, tačiau jū nėra daug. Ir mes neturime klientų, kurių finansinė padėti būtų pasikeitusi dėl karo“, – komentavo A. Keršytė.
Anot pardavimo vadovės, prognozavo, kad NT kainos kils.
„NT kaina visada kyla. Tik 2008 metais ji buvo nukritusi. O šiuo metu nėra priežasčių, kodėl NT kaina turėtų kristi.
Jeigu žmonėms reikia būsto patarčiau išsirinkti pačius jiems gražiausius namus ir pirkti juos. Žinoma, galima laukti. Tačiau nežinome, kokios bus to pasekmės. Kainos kyla. Gali būti, kad dabar turime sukaupto įnašo po kelių mėnesių jau gali reikėti didesnio“, – sakė A. Keršytė.
NT pardavėjai taikys nuolaidas?
Įmonės „Real data“ vadovas, NT ekspertas Arnoldas Antanavičius sakė, kad žmonės visada būstus pirko iš brėžinių ir riziką vertino atsainiai.
„Tai buvo normalu, viskas vyko savo tėkme ir vystytojai vykdė savo įsipareigojimus. Tačiau dabar viskas priklausys nuo karo Ukrainoje. Karui aštrėjant ar jam užsitęsus būsto paklausa gali imti mažėti. Tada NT vystytojai gali susidurti ir su nemokumo iššūkiais. Tad išauga tikimybė, kad kai kurie NT projektai bus sustabdyti ar nusikels dėl statybinių medžiagų ir darbo jėgos trūkumo.
Tačiau vystytojai ko gero problemas sugebės išspręsti. Jie gali kreiptis į bankus, jeigu atsiras papildomo finansavimo poreikis. Bankai kol kas nusiteikę skolinti. Galiausiai matome, kad situacija Ukrainoje pakankamai gera, ukrainiečiams pavyksta sustabdyti karinę agresiją“, – komentavo NT specialistas.
Anot jo, dabar belieka laukti ir žiūrėti, kaip ekonominės sankcijos paveiks Rusiją ir Vakarų šalis.
„NT rinkai įtaką daro žmonių lūkesčiai. Pastaruoju metu būstas brango dėl didelės paklausos. Jeigu pirkėjų lūkesčiai bus neigiami galime pamatyti kai kurių pardavėjų desperatiškus veiksmus. Galime pamatyti nuolaidų ar dovanų, pavyzdžiui, nemokamų automobilių stovėjimo vietų, sandėliukų ar buitinės technikos“, – vardijo A. Antanavičius.
Kaina kris, jeigu mažės pirkėjų
„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas sakė, kad situacija NT rinkoje priklausys nuo karo Ukrainoje scenarijų.
„Jeigu karas bus trumpas NT rinka pateks į duobę, iš kurios labai greitai pakils ir augs NT paklausa. Jeigu rinka labai greitai atsigaus NT pasiūla nespės vytis paklausos. Juk ir šiuos metus NT rinka pradėjo ištuštėjusiu būstų sandėliu, daugelis žmonių perka iš brėžinių. Tačiau dėl sankcijų Rusijai, Baltarusijai trūks statybinių medžiagų, jos brangs. NT vystytojams teks ieškoti alternatyvų. Tad trikdžių pasiūlos pusėje nemažai. Tikėtina, kad naujus projektus įmonės atidės. Tačiau kainos metų pabaigoje, jeigu augs paklausa, didės.
Tuo metu jeigu karas Ukrainoje bus įšaldytas ilgesniam laikui NT rinka irgi ilgesnį laiką patirs sunkumų. Turėsime mažesnį pirkėjų aktyvumą, o kainų augimas bus nedidelis arba jo nebus. Ko gero blogiausias karo scenarijus – Ukrainos pralaimėjimas galėtų lemti ekonomikos nuosmukį. Vis tik jau matome, kad greičiausiai pildysis pirmasis arba antrasis scenarijus“, – vylėsi Ž. Mauricas.
Anot jo, NT rinkai įtaką darys ir imigrantai, šiuo metu nuomos rinka Vilniuje yra karšta.
„Žmonės keliasi iš Baltarusijos, Ukrainos į Vilnių. Didėja nuomos paklausa“, – pastebėjo ekonomistas.