Praėjusiais metais Lietuvos antros pakopos pensijų fondai savo dalyviams papildomai sukaupė 424 milijonus litų. Tai suma, kuri uždirbta tik iš investicinės veiklos. Ji apskaičiuojama iš visos per metus susidariusio pensijų kaupimo sistemos turto prieaugio, atėmus valstybės pervestą sumą.
2012-aisiais sistema papilnėjo 729 mln. litų ir šiuo metu sudaro 4,8 mlrd. litų. Pernai valstybė į milijono dirbančiųjų sąskaitas pensijų fonduose pervedė 304 mln. litų, likusi dalis – investicinis uždarbis. Nuo sistemos pradžios valstybė į fondus pervedė 4,26 mlrd. litų.
Lietuvos banko duomenimis, 2012 m. pensijų fondų apskaitos vieneto vertės pokytis siekė 11,21 proc. Daugiausia kilo į akcijas investuojantieji fondai – 13,06 proc., mažiausiai – konservatyvieji fondai, kurių vertės kilo 6,47 proc.
„Svarbu tai, kad šalies ateities pensininkai gali vis labiau būti tikri oresne savo senatve, jei kaupia antros pakopos pensijų fonduose. Beje, tos lėšos per visus devynerius fondų veiklos metus nenuvertėjo - bendras jų kilimas yra didesnis nei vidutinė šalies infliacija", – sako Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys. „Mūsų valdytojų uždirbti prieaugiai ne tik padengia anksčiau sunkesniais laikotarpiais patirtus nuosmukius, bet ir padidina kiekvieno kaupiančiojo senatvei saugomas lėšas. Tai kaip ir investavimo įnašas į gyventojų socialinę gerovę", – pabrėžia Š. Ruzgys.
2012 m. į antros pakopos pensijų fondus įsitraukė dar apie 19 tūkst. dirbančiųjų, norinčių kaupti dalį pensijos. Iš viso šiuose fonduose dalį savo ateities lėšų kaupia daugiau nei milijonas lietuvių, o tai yra apie 80 proc. visų šalies dirbančiųjų.
Nuo 2013 m. pradžios Lietuvoje pradėjo veikti naujoji pensijų kaupimo sistema, kai į naujai sistemą ateisiantiems dirbantiesiems nuo 2014 m. bus taikomas naujas modelis – į pensijų fondus jie mokės papildomą 1 proc. nuo darbo užmokesčio dydžio kaupiamąją įmoką, o iš valstybės biudžeto gaus papildomą skatinamąją įmoką, kuri sudarys 1 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Nuo 2013-ųjų pagrindinė dalis, kuri bus išskaičiuojama iš jau mokamų asmens socialinių mokesčių, sudarys 2,5 proc. gaunamo darbo užmokesčio, o nuo 2014-ųjų – 2 proc.