Nuo šiol Balsas.lt kiekvieną savaitę rasite naujos šalies virtuvės aprašymą ir po tris tos šalies patiekalus. Šiame straipsnyje susipažinsite su Libano virtuve. Libanas – nedidelė valstybė Artimuosiuose Rytuose, kurią iš šiaurės ir rytų supa Sirija, iš pietų – Izraelis, o vakarų – Viduržemio jūra. Libane gyvena 4 milijonai gyventojų, iš kurių didžioji dalis yra musulmonai, tačiau čia taip pat stipri Viduržemio jūros kultūra. Libanas turistus vilioja savo įspūdingais kalnais ir senoviniais miestais, kuriuose gyva romėnų architektūra. Libano virtuvė turi nemažai panašumų su turkiška virtuve, taip pat su Sirijos, palestiniečių ir Jordano virtuvėmis. Su pagrindiniais Libano virtuvės bruožais susipažinsite šiame straipsnyje, libanietiškų receptų laukite jau netrukus, o kitą savaitę pristatysime Gruzijos virtuvę.
Išskirtinį skonį Libano virtuvei suteikia žiemai paruošti produktai. Libaniečiai žiemai ruošia daugybę vietinių produktų: saulėje džiovina figas ir pomidorus, granatų sultis nuverda iki sirupo, alyvuoges konservuoja druskoje ar iš jų daro aliejų, sviestą išvalo, ankštinius (pvz., avinžirnius) ir riešutus (pvz., graikiškus, pinijų riešutus) išdžiovina, daržoves (pvz., baklažanus, cukinijas) užkonservuoja, iš vaisių (pvz. abrikosų) daro džemus. Šie produktai ir suteikia Libano patiekalams išskirtinį skonį. Kitas išskirtinis Libano produktas – visuose Artimuosiuose Rytuose mėgstamos bulgur kruopos (skaldyti kviečiai). Populiarūs prieskoniai: mėtos, cinamonas, juodieji pipirai, žagrenių sėklos. Taip pat plačiai naudojamas Zatar prieskonių mišinys – čiobreliai, mairūnas, sezamo sėklos, žagrenių sėklos ir druska.
Užkandžiai (mezze) – svarbi Libano kultūros dalis. Libaniečiai ypatingai vaišingi žmonės, daug bendrauja, užsukus svečiams ant stalo iš karto patieks alyvuogių, pistacijų, konservuotų daržovių, sūrio ir kitų užkandžių. Populiariausi užkandžiai: humusas (avinžirnių tepinys), falafeliai (avinžirnių gruzdukai), baklažanų tepinys, salotos su bulgur kruopomis (ypatingai Tabule). Tabule – vienas garsiausių Libano patiekalų. Tai salotos, kurių pagrindą sudaro petražolės, taip pat dedama Bulgur kruopų, pomidorų ir padažo su alyvuogių aliejumi. Prie patiekalų dažnai pasiūloma libanietiškos duonos, kuri panaši į labai ploną pita duoną.
Vienas garsiausių patiekalų – avienos pyragas Kibe (ang. Kibbeh). Kibe laikomas nacionaliniu Libano ir Sirijos patiekalu. Jis ruošiamas mėsą sumalant iki vientisos masės kartu su bulgur kruopomis ir prieskoniais, o skaninamas pinijomis, svogūnais. Pyrago forma gali skirtis: įdaras gali būti dedamas į vidų ar ant pyrago viršaus. Pyragas dažniausiai kepamas orkaitėje, tačiau gali būti verdamas, skrudinamas ar net patiekiamas žalias. Kiti populiarūs patiekalai: maltos mėsos kebabai ir mėsa įdarytos daržovės (baklažanai, cukinijos, artišokai), nemažas ir vegetariškų patiekalų pasirinkimas, kurie dažniausiai ruošiami iš lęšių, avinžirnių ir daržovių.
Valgymas užbaigiamas vaisiais, desertais ir turkiška kava. Baigiant valgyti Libane dažniausiai patiekiama vaisių, tačiau neretai atsiranda ir kvapnių desertų. Čia jie skaninami rožių vandeniu arba apelsinų žiedų vandeniu, kurie suteikia ypatingą skonį pudingams, blynams ir kitiems desertams. Kaip ir Turkijoje, Libane populiari Baklava (plonos Filo tešlos desertas, sluoksniuojant ją su riešutais ir medumi). Kava ruošiama turkišku būdu, tik yra tamsesnė ir kartesnė, o skaninama kardamonu ir retai saldinama. Kiti gėrimai, kurie taip pat populiarūs ir Turkijoje: airanas (jogurtas suplaktas su vandeniu), mėtų arbata, arakas (spiritas iš vynuogių, paskanintas anyžiais). Libanas taip pat gali didžiuotis savo vynais.