Cholesterolis yra riebi medžiaga, randama kraujyje, kuri, užkimšusi arterijas, sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas. Širdies smūgiai dažnai įvardijami, kaip didžiausia rizika, tačiau kita galima komplikacija yra periferinių arterijų liga. Ji prasideda, kai „blogasis“ cholesterolis iš kraujo patenka į arterijos sienelę, aiškina Harvardo sveikatos tarnyba.
Daugelis pacientų, sergančių periferinių arterijų liga, visiškai neturi jokių simptomų, tačiau kai kuriems žmonėms gali atsirasti tam tikrų ženklų ant pėdų.
Anot „Harvard Health“, pėdų skausmas yra vienas iš dažniausių simptomų.
„Iš pradžių labiausiai vargina pėdos skausmas, ypač naktį lovoje. Bet jei liga progresuoja, skausmas gali tapti pastovus ir jo nebegalima iškęsti nei sėdint ar stovint. Pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo ar sunkia periferinių arterijų ligos forma, taip pat gali išsivystyti opos ar kitos odos problemos kojose ir pėdose."
Kiti galimi simptomai yra:
Blauzdos ar pėdos šaltumas, ypač lyginant su kita puse; kojų spalvos pasikeitimas; plaukų slinkimas arba lėtesnis plaukų augimas ant kojų; lėtesnis nagų augimas; blizgi kojų oda; vyrų erekcijos sutrikimai.
Kada kreiptis į savo šeimos gydytoją
„Turėtumėte kreiptis į šeimos gydytoją, jei mankštindamiesi jaučiate pasikartojančius kojų skausmus“, – pataria specialistai.
Kaip aiškina medikai, daugelis žmonių klaidingai mano, kad tai tik dalis senėjimo, tačiau nėra jokios priežasties, kodėl šiaip sveikas žmogus turėtų jausti kojų skausmus.
„Periferinių arterijų liga paprastai diagnozuojamas atliekant fizinį patikrinimą, kurį atlieka šeimos gydytojas“, – aiškina jie.
Kaip sumažinti aukštą cholesterolio kiekį
Aukšto cholesterolio kiekio kraujyje sumažinimas yra pirmaeilė apsauga nuo komplikacijų, tokių kaip periferinių arterijų liga, išsivystymo.
Gyvenimo būdo pakeitimai gali padėti pagerinti cholesterolio kiekį. Keli kasdienės dietos pakeitimai gali sumažinti cholesterolio kiekį ir pagerinti jūsų širdies sveikatą.
Viena iš svarbiausių priemonių yra sumažinti sočiųjų riebalų kiekį. Sočiųjų riebalų daugiausia yra raudonoje mėsoje ir riebiuose pieno produktuose.
„Sumažinus sočiųjų riebalų vartojimą, gali sumažėti mažo tankio lipoproteinų cholesterolio kiekis – „blogasis“ cholesterolis“, – aiškina.
Be tam tikrų produktų mažinimo, turėtumėte padidinti kitų produktų suvartojamų medžiagų kiekį. Skirtingi maisto produktai įvairiai mažina cholesterolio kiekį.
„Harvard Health“ paaiškina: „Kai kurie iš jų teikia tirpių skaidulų, kurios suriša cholesterolį ir jo pirmtakus virškinimo sistemoje ir ištraukia juos iš kūno. O kai kuriuose yra augalinių sterolių, kurie neleidžia organizmui įsisavinti cholesterolio“.
Tai padaryti gali:
Avižos; miežiai ir kiti neskaldyti grūdai; pupelės; riešutai; natūralūs augaliniai aliejai.