• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kad vaikai turi dažnai sunkiai suvaldomą potraukį saldumynams, žino beveik visi, ypač tėvai. Šis saldumynų troškimas neretai gali pakenkti vaikų sveikatai, skatinti nutukimą bei kitų ligų riziką. Kodėl mažieji taip trokšta saldumynų ir kaip galime juos pergudrauti bei pasirūpinti jų sveikata?

Kad vaikai turi dažnai sunkiai suvaldomą potraukį saldumynams, žino beveik visi, ypač tėvai. Šis saldumynų troškimas neretai gali pakenkti vaikų sveikatai, skatinti nutukimą bei kitų ligų riziką. Kodėl mažieji taip trokšta saldumynų ir kaip galime juos pergudrauti bei pasirūpinti jų sveikata?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad cukraus kiekis per dieną vaikams neviršytų 12 g., o suaugusiems – 25 g. Atrodo, jog saldumynų vartojimo problemos vaikams galimai išspręstos, kadangi ugdymo įstaigose vaikų maitinimas yra kontroliuojamas, jiems neleidžiama tiekti saldžių gėrimų bei gaminti saldžių patiekalų. 

REKLAMA

Taip pat nei vienoje ugdymo įstaigoje negali būti vaikams tiekiami saldūs konditeriniai gaminiai su glaistu, tortai, saldainiai, gaivieji ar energiniai gėrimai, įvairūs kisieliai, saldžios arbatos, tačiau dažnai išryškėja kita problema – kokią mitybą vaikas mato namuose?“, – problemą įvardina mitybos specialistė Danguolė Gasparavičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia – tinkamas pavyzdys

Specialistės teigimu, vaikų mitybos įpročiai susiformuoja šeimoje, todėl nuo pat mažų dienų atžalas reikia pratinti prie įvairių skonių, skatinti juos ragauti, pažinti skirtingus maisto produktus.

„Tikrai nebūtina vaikus versti valgyti vien tik tai, kas jiems nepatinka, tačiau reikėtų vis bandyti juos supažindinti su naujais produktais, o vaikui atsisakius – nenuleisti rankų ir po kiek laiko vėl siūlyti paragauti sveiko maisto, kurio jis anksčiau atsisakė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atminkite, kad tėvai turi būti pavyzdys, todėl jei šeimos kasdienėje mityboje vyrauja greitai paruošiami ar saldūs patiekalai,  kaloringi užkandžiai, gazuoti, saldūs gėrimai, nereikia reikalauti iš vaikų, kad jie valgytų daržoves, vaisius ir gertų vandenį.

REKLAMA

Vaikai visuomet seka suaugusiųjų pavyzdžiu, todėl pirmas žingsnis – atsigręžti tėvams patiems į save, o vėliau, žinoma, diegti vaikams sveikos mitybos įpročius kuo anksčiau, kadangi kuo vaikas mažesnis – tuo didesniu imlumu pasižymi“, – kalba Danguolė Gasparavičienė.

Mitybos specialistė atskleidžia, kad dažnai galima išgirsti besiskundžiančius tėvus, jog jų vaikai nemėgsta košių ir daržovių, tačiau šioje situacijoje nuolat daroma viena esminė klaida. Kuomet vaikas atsisako valgyti košę, ypač ryte, tėvai jam pataikaudami ir nerimaudami, kad mažasis liks alkanas, duoda saldų užkandį, kuris, žino, tikrai bus suvalgytas. Kitą rytą vaikas jau įsitikinęs, kad atsisakydamas sveikos košės gaus gardų saldumyną ir tokiais atvejais, pasak pašnekovės, reikėtų kaltinti ne vaikus, o tėvus.

REKLAMA

Tėvų skatinimas valgyti saldumynus

Tai, kad vaikų potraukis saldumynams dažniausiai yra įgytas, tvirtina ir Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas bei priduria, jog daug tėvų palaiko šį ydingą vaikų įprotį.

„Visuomenėje yra netinkami įpročiai, pavyzdžiui, per visas vaikų šventes neapsieinama be saldumynų. Nors vaikų ugdymo įstaigose vaikams saldumynai netiekiami, jų nėra ir maisto automatuose, tačiau švenčiant ikimokyklinukų, pradinukų gimtadienius ar kitas šventes tėvai visuomet atneša saldžių vaišių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesvarbu, ar tai dirbtiniai, ar natūralūs angliavandeniai: cukrus, fruktozė, gliukozė, vaikus reikėtų nuo jų saugoti, kadangi angliavandenių ir taip gaunama iš kitų nesaldžių produktų, kaip duona ar bulvių patiekalai“, – komentuoja pašnekovas.

Almanto Kranausko teigimu, vaikų mitybos tyrimai rodo, kad Lietuvos vaikų mityba yra nesubalansuota bei saldumynų jie suvartoja per daug. Be abejo, tai atsispindi ir vaikų sveikatos, didėjančio nutukimo ir blogėjančios dantų būklės statistikoje.

REKLAMA

Priklausomybė saldumynams ypač didelė yra ikimokyklinio amžiaus vaikams, tačiau šis įprotis yra suvaldomas, stengiantis nesudaryti palankių aplinkybių saldumynų vartojimui ir šviečiant vaikus apie patiriamą žalą organizmui.

Šiandien Lietuvoje vis daugėja iniciatyvų, propaguojančių ir skatinančių vaikų sveikos mitybos sklaidą, tuo pačiu įtraukiant ir tėvus bei ugdymo įstaigų darbuotojus. Vienas tokių projektų – „Sveikatiada“, apimantis daugiau nei 50 proc. Lietuvos ugdymo įstaigų.

Iniciatyva gyvuoja jau 8 metus, o praėjusiais metais įvairiose „Sveikatiados“ projekto organizuojamose sveiką gyvenseną skatinančiose veiklose dalyvavo daugiau nei 20 000 vaikų iš visos Lietuvos. Projekto metu vaikams šiuolaikiškomis, susidomėjimą skatinančiomis priemonėmis suteikiama žinių bei praktinių įgūdžių apie sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą. Taip pat projekto metu siekiama, kad sveikas maistas vaikams būtų prieinamas ne tik ugdymo įstaigose, bet ir namuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų