• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar insultas keičia žmonių gyvenimas? Kaip gyventi po insulto ir ar įmanoma jo išvengti? Ar insultas – nuosprendis likusiam gyvenimui ir kokie trys rizikos faktoriai lemia, ar mums gresia ši kartais mirtinai pavojinga liga?

Ar insultas keičia žmonių gyvenimas? Kaip gyventi po insulto ir ar įmanoma jo išvengti? Ar insultas – nuosprendis likusiam gyvenimui ir kokie trys rizikos faktoriai lemia, ar mums gresia ši kartais mirtinai pavojinga liga?

REKLAMA

Apie tai ir dar daugiau kalbamės tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ su profesoriumi, VUL Santaros klinikų neurologu Daliumi Jatužiu ir vyresniuoju gydytoju neurologu Ryčiu Masiliūnu.

Medikai laidoje pasidalijo, kas gali padėti išvengti insulto ir kaip elgtis pajutus pirmuosius požymius.

Būtina pastebėti laiku 

Profesorius D.Jatužis sako, kad jeigu mes kiekvienas atkreiptume dėmesį į save ir savo artimą, tikrai galėtume laiku pastebėti pokyčius, signalizuojančius beprasidedantį insultą.

Pasak medikų, insultas – dažną iš mūsų paliečianti liga.

Tai tam tikras smegenų kraujotakos sutrikimas, o jie gali būti net kelių rūšių. Išeminis insultas  atsiranda užsikimšus kraujagyslei ir negaunant smegenims kraujo arba plyšus kraujagyslei, kai smegenis arba jų dangalus užlieja kraujas.

REKLAMA
REKLAMA

„Reikėtų pastebėti, kad tai du pagrindiniai vyraujantys insulto tipai. Iki 90 procentų atvejų pasitaiko išeminis insultas, kai smegenų dalis negauna šviežio kraujo ir kitų reikalingų medžiagų. Likę 10 procentų – kraujagyslių plyšimai, smegenų užliejimas krauju.“

REKLAMA

Auksinės pirmosios valandos

Pasak R.Masiliūno, itin svarbu į ligoninę atvykti laiku. Ne veltui pirmosios keturios valandos po insulto vadinamos auksinėmis – kuo skubiau pacientai atvyks į gydymo įstaigą, tuo mažesnės pasekmės bus jaučiamos.

Vis tik medikai sutartinai tvirtina, kad paprastai insultas palieka rimtus neurologinius pokyčius.

Vienus vargina paralyžius, kalbos, sąmonės sutrikimas, o net 50 procentų insulto ištiktų žmonių suserga poinsultine depresija.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent dėl to, pasak laidos pašnekovų, kiekvienam iš mūsų būtina pasirūpinti savo gyvenimo būdu – mitybos įpročiais, fiziniu aktyvumu bei nuolatiniais prevenciniais tyrimais, galinčiais užkirsti kelią organizmo pokyčiams.

Apie tai, kaip išvengti insulto ir kaip elgtis pajutus pirmuosius požymius, žiūrėkite naujausioje tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.

Laidą „Sveikatos DNR“ galite žiūrėti ir TV3 televizijos YouTube:

Apie ką kalbėjomės laidoje: 

00:00 – temos ir pašnekovų pristatymas 00:50 – kas yra insultas 02:20 – ar insultas mirtina liga? 05:20 – pirmieji insulto požymiai 08:00 – pasikartojęs insultas dar sudėtingesnis 10:15 – geriau važiuoti pas medikus negu delsti  13:30 – insulto klasteriai ir centrai Lietuvoje 16:30 – keturios auksinės valandos  18:00 – pasekmės po insulto  19:30 –  reabilitacija po insulto 22:00 – didžiausi rizikos veiksniai 25:00 – naujos diagnostikos priemonės 27:00 – optimalus kraujospūdis 30:00 – kaip teisingai matuoti kraujospūdį 33:30 – cholesterolio gydymas vaistais 37:00 – rūkymo įtaka insultui  40:00 – kas yra mikroinsultas 42:30 – rizikos skaičiavimas programėlėje 45:00 – profilaktiniai sveikatos pasitikrinimai 48:00 – insultas ir genetika 53:10 – atsisveikinimas

Laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt, platformoje TV3 Play ir TV3 televizijos „YouTube“ kanale.

Rašote keturios auksinės valandos... Kai greitoji atveža į ligoninę ligonį, jis būna dažniausiai atvežamas laiku, tik auksinės valandos ištirpsta priėmime, kol suteikiama gydytojo pagalba. Labai ilgai reikia laukti, belaukdamas gali iškeliauti anapilin.
Niekas neguldo į stacionarą, paleidžia namo, o kitą dieną - pilnas insultas. Kas kaltas? Medikai išsisuka, kad prieš val. nebuvo jokių požymių, nors žmogui svaigsta galva spaudimas apie 200.Kaptoprilio 200g.ir varyk taksi namo. Tai kam čia rašo, kad nedelskite.

Niekuo jie neskambina, džiaugiasi, kad neinam ir netrukdom....karantinas pasibaigė, o gydytojai "gydo" telefonu....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų