• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei metus dvi nepilnametės mergaitės glaudžiasi pas vyresniąją seserį. Ši rūpinasi, kad sesės turėtų virš galvos stogą, būtų pavalgydintos ir aprengtos. Tuo tarpu seniūnijos darbuotojos ir vaiko teisių saugotojos primygtinai tvirtina, kad mergaitės privalo gyventi pas biologinę motiną. Vietinės valdžios atstovės nelinkusios kalbėti apie motinos gyvenimo klystkelius ir sutartinai tikina, kad nepilnametes priglaudusiai seseriai joks laikinos globėjos statusas nereikalingas. Ar tikrai?

REKLAMA
REKLAMA

Kreiptis į spaudą siūlė buvusi savivaldybės darbuotoja

Prieš porą savaičių į redakciją kreipėsi dvi nepilnametės. Jos prašė pagalbos.

Paklausus, ar jų problemos žinomos vaiko teisių apsaugos darbuotojams, seniūnijai, mergaitės prisipažino, kad jas į žurnalistus paskatino kreiptis ne kas kitas, o buvusi savivaldybės darbuotoja.

REKLAMA

Iš jos nepilnametės supratusios, kad jų bėdos valdiškuose kabinetuose sėdintiems asmenims rūpi mažiausiai.

Gilinantis į sudėtingą šeimos gyvenimą ir jos narių tarpusavio santykius, kilo daugybė klausimų, abejonių.

Tai viena iš daugybės socialinės rizikos šeimų, kurių gyvenimo būdas specifinis ir jų daromi atitinkami sprendimai neturėtų stebinti.

REKLAMA
REKLAMA

Šioje situacijoje stebino ne gyvenimo vėtyta ir mėtyta šeima bei besiblaškantys vaikai, o vaiko teisių apsaugos ir seniūnijos darbuotojai.

Iš informacijos, kurią pavyko surinkti, dėliojasi vaizdas, kuris sunkiai tilpo į logikos rėmus. Dar daugiau - piršosi nuomonė, kad savivaldybės darbuotojams labiau rūpi ne vaikų saugumas ir gerovė, o kažkas kita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiau nei metus gyvena su sese

Situacija atrodo taip: dvi nepilnametės mergaitės, kurioms šešiolika ir septyniolika metų, daugiau nei metus gyvena su suaugusia savo seserimi. Mergaičių tėvai išsiskyrę, motina gyvena su patėviu. Dėl atitinkamo mamos gyvenimo būdo nepilnametės su ja gyventi atsisako. Nors pas motiną vaikai negyvena, ji gauna socialines pašalpas, Vaikų išlaikymo fondo mokamus alimentus. Pinigų dalybos mamai ir dukroms daugiausiai vyksta per seniūniją, tačiau merginoms kyla neaiškumų dėl gaunamų sumų. Jos priverstos prašinėti mamos pinigų, klausytis motinos sugyventinio vaikų grasinimų, aiškintis su seniūnijos darbuotojomis, iš kurių gauti atsakymai jas stumia į dar didesnę nežinomybę. Kitaip būtų, jeigu jas prižiūrinti sesuo taptų bent laikina globėja ir gautų priklausančias išmokas.

REKLAMA

Kodėl jaunai moteriai, turinčiai darbą, gebančiai pasirūpinti sesėmis, nesuteikiamas globėjos statusas?

Ieškant atsakymo į šį klausimą pirmiausia teko kreiptis į Pačeriaukštės seniūniją, kurios teritorijoje šiuo metu gyvena mergaičių motina su patėviu.

Pozicija: mergaitės turi gyventi su motina

Pirmasis pokalbis su Pačeriaukštės seniūnijos darbuotojais paliko slogų įspūdį.

Pirmiausia šių eilučių autorei buvo pranešta, kad seniūnas Aurimas Frankas savo pavaldiniams draudžia bendrauti su žiniasklaida, o jo paties darbe nėra - išvykęs į Londoną.

REKLAMA

Teko priminti, kad seniūnijos darbas vis tik nesustoja, jo vadovui išvykus į užsienį.

Seniūno pavaduotoja Gražina Paulauskienė ir socialinio darbo organizatorė Rasa Vileišienė, paklaustos apie situaciją minėtoje šeimoje, buvo kategoriškos: anot jų, mergaitės yra nepilnametės ir joms privalu gyventi su mama. Seniūnijos darbuotojų teigimu, ši šeima esanti normali, gyvena tvarkingai, turi ūkelį - augina gyvulius, daržoves.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priminus, kad kalbama apie socialinės rizikos šeimą, seniūnijos darbuotojos teigė, jog problemų joje buvę anksčiau - smurtavęs sutuoktinis, dėl to vėliau pora išsiskyrusi.

Jeigu motinos ir jos sugyventinio gyvenimas laikomas normaliu, kodėl pas juos atsisako gyventi nepilnametės dukros? Ir kodėl jie neišbraukiami iš socialinės rizikos šeimų sąrašo?

REKLAMA

Į šiuos klausimus atsakyta nebuvo. Tik teko išklausyti tikinimus, jog dedamos visos pastangos, kad mergaitės grįžtų pas motiną.

Akivaizdu, kad tos pastangos pernelyg užsitęsė. Nepilnametės jau daugiau kaip metus negyvena su motina ir pas ją grįžti neketina.

Neprieštaravo globos suteikimui

Minėta šeima keitė gyvenamąsias vietas, keliavo iš vienos seniūnijos į kitą, tačiau anksčiau Pačeriaukštės seniūnijoje dirbę asmenys, skirtingai nei dabartiniai, gerai pamena jos gyvenimo būdą. Dėl girtuoklysčių ir vaikų nepriežiūros ši šeima buvusi seniūnijos darbuotojų akiratyje. Vienu metu teko iš šeimos mergaites paimti ir apgyvendinti Pačeriaukštėje esančiame pagalbos centre.

REKLAMA

Ši šeima buvo žinoma ir Širvėnos seniūnijai.

Beveik prieš metus, 2011-ųjų liepos 20 dieną, Širvėnos seniūnijoje įvyko posėdis dėl situacijos minėtoje šeimoje. Jame, be seniūnijos darbuotojų, dalyvavo vaiko teisių apsaugos, policijos atstovai, mergaičių motina, tėvas.

Posėdžio protokole įrašyta, kad buvo svarstomas globos suteikimas seseriai, prižiūrinčiai dvi nepilnametes mergaites. Širvėnos seniūnijos socialinė darbuotoja Birutė Cirulytė „Šiaurės rytams" teigė, kad posėdžio dalyviai neprieštaravo, jog ši globa būtų suteikta, o iki to laiko buvo nutarta suaktyvinti šeimos priežiūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo posėdžio praėjo metai. Iki šiol mergaites prižiūrinti moteris globėjos statuso neturi. Kodėl?

Kas kalba netiesą?

Pabendravus su mergaičių seserimi Aura (vardas pakeistas - red. past.), ryškėjo iškalbingos detalės.

Minėto posėdžio Širvėnos seniūnijoje metu, anot Auros, motina teigė atsisakanti mergaičių ir neprieštaravo, kad jas prižiūrėtų vyriausioji dukra.

REKLAMA

Aura teigė, kad jai buvo paaiškinta, jog globos gavimu teks rūpintis pačiai. Moteris buvo pakonsultuota, kaip gauti teisinę pagalbą, rasti advokatą ir kreiptis į teismą.

Aura jau buvo susitarusi dėl advokato paslaugų, kai, anot jos, Pačeriaukštės seniūnijos, kur vėl apsigyveno motina, darbuotoja Rasa Vileišienė jai neva pareiškė, kad globos moteris negausianti. Neva dar pridūrė, kad dėl to niekur nesikreiptų - vis tiek niekas nepadės.

REKLAMA

Aurai belikę paklusti savivaldybės atstovės valiai.

Tuo tarpu Rasa Vileišienė „Šiaurės rytams" neigė tokį pokalbį buvus.

Kas šioje situacijoje meluoja? Jeigu Aura sako netiesą, vis tik kodėl nei vaiko teisių apsaugos, nei seniūnijos darbuotojų nedomino, kodėl moteris, norėjusi gauti globėjos statusą, jo taip ir negavo?

Pasirodo, Biržų rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius apie tai neturėjo išsamios informacijos. Tai paaiškėjo po pokalbio su šio skyriaus vedėja Giedra Gedviliene. Anot jos, Aurai buvo išaiškintos globos suteikimo galimybės, bet ji daugiau į vaiko teisių sargus nesikreipė.

REKLAMA
REKLAMA

Vedėja atrodė nustebusi, kai išgirdo, kad mergaitės iki šiol tebegyvena su seserimi, o ši globėjos statuso neturi. G. Gedvilienė sakė, kad apie tai vaiko teisių sargus turėjusi informuoti seniūnija, tačiau jokių signalų negauta.

Ėmė domėtis

„Šiaurės rytams" pradėjus narplioti šią istoriją, savivaldybės atstovai ėmė intensyviai domėtis, kur ir kaip gyvena motina ir jos vaikai.

Sužibo viltis, kad specialistai išsiaiškins visas priežastis, dėl kurių mergaitės nenori gyventi ir negyvena su savo motina. Prisimins, jeigu buvo pamiršę, kad ne mergaitės paliko savo motiną, o ši jas. Pačeriaukštės seniūnijos darbuotojos, tikinančios, kad motina gyvena normalų gyvenimą, turbūt nežinojo, kad prieš pusantrų metų ši moteriškė dėl girtuokliavusio sugyventinio prigėrė vaistų, susilaužė koją, pateko į ligoninę. Dukros ieškojo būsto, kur galėtų kartu apsigyventi su mama, kai ši grįš iš ligoninės. Surado namą, jį išnuomojo. Tikėjosi, kad galės gyventi kartu - patikėjo motinos pažadais keisti gyvenimo būdą. Bet ši susitaikė su sugyventiniu ir nusprendė gyventi su juo, o ne su dukromis - tiesiog ėmė ir paliko savo vaikus.

REKLAMA

Moteriškė ir nuo žurnalisčių neslėpė, kad pasirinko ne gyvenimą su dukromis, o išėjo su sugyventiniu į nuomojamą sodybą, kurioje galėtų turėti karvę, daržą. Anksčiau stipriai girtuokliavusi dabar stikliuką kelia tik „esant progai". Sako, galėtų toje sodyboje ir dukros gyventi. Bet jos nenori, ir gana. Nebetiki mama, jos pažadais. Kažin kodėl?

Buvo viltis, kad Pačeriaukštės seniūnijos darbuotojai daug ko nežinojo ne iš blogos valios. Nes jeigu būtų žinoję, ar tvirtintų, kad ši šeima gyvenanti tvarkingai?

Globai suteikti „nėra pagrindo"

Praėjusią savaitę įvyko Vaikų globos ir rūpybos komisijos posėdis. Į jį susirinkę specialistai vėl svarstė klausimą dėl mergaičių globos.

Jie nusprendė, kad Aurai, prižiūrinčiai mergaites, globėjos statusą suteikti... nėra pagrindo.

Apie tai „Šiaurės rytams" pranešė Biržų rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė Danutė Pranaitienė. Anot jos, buvo rekomenduota, kad socialinės pašalpos „eitų per Pačeriaukštės seniūnijos socialinę darbuotoją". Anot jos, taip pat bus tęsiamas socialinis darbas su šeima.

Žodžiu, viskas liks taip, kaip buvo.

Mergaites globos sesuo, kuriai globėjos statusą suteikti savivaldybės specialistai nemato pagrindo.

REKLAMA

Socialiniai darbuotojai, ištisus metus „dėję visas pastangas" grąžinti mergaites pas motiną ir jos sugyventinį, ir toliau šį darbą tęs. Praeis dar metai, kiti, ir visų specialistų triūsas baigsis - mergaitės bus pilnametės ir turės rūpintis pačios savimi.

Įdomi detalė: Vaikų globos ir rūpybos komisijos posėdyje turėjo dalyvauti ir Aura. Kadangi posėdis buvo surengtas darbo dieną, moteris pageidavo, kad jis vyktų per pietų pertrauką, kai ji gali pasitraukti iš darbo vietos. Jai buvo pažadėta. Deja, dėl organizacinių nesklandumų šis klausimas buvo svarstomas kitu laiku ir jo Aura nebesulaukė. Ir ji išklausyta nebuvo.

Siūlė žiūrėti į šviesią ateitį

Komisijos sprendimas Auros, žinoma, nenudžiugino. Bet moteris sako sutinkanti, kad socialinės pašalpos būtų dalijamos per seniūniją - anot jos, svarbu, kad jos pasiektų mergaites.

Aura ir toliau pasiryžusi globoti savo sesutes. Nors ir negaus išmokų, kurios priklausytų jai būnant mergaičių globėja, moteris pasiryžusi rūpintis jų būstu, maistu, apranga.

Komisijos posėdyje dalyvavusi viena iš nepilnamečių Auros sesių tvirtino, kad pas motiną jos tikrai negrįš. Mergaitė abejoja, ar jos balsas komisijoje buvo išgirstas. Jai didžiausią įspūdį paliko specialistai, raginę, kad nereikia žiūrėti, kas šeimoje buvo anksčiau, o reikia žiūrėti į priekį. Esą nesvarbu, kas vyksta dabar, ateity būsią viskas gerai.

REKLAMA

Kas pasikeitė per metus?

Šis klausimas buvo svarstomas 2011-ųjų liepą ir tada buvo nuspręsta neprieštarauti, kad būtų suteikta globa. Visus metus iš esmės nesidomėta mergaičių gyvenimu ir priežastimis, kodėl jų sesuo taip ir netapo globėja. Ir štai dabar komisija ima ir nutaria, kad ta globa iš viso nereikalinga. Kas pasikeitė per tuos metus? Ir kas tuos pokyčius fiksavo?

Minėtame komisijos posėdyje dalyvavusi Biržų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alė Pocienė teigė, kad tų pokyčių ji įvardyti negali. Tačiau posėdžio metu pateikta Pačeriaukštės seniūnijos darbuotojų informacija jai leido susidaryti nuomonę, kad motinos gyvenimo būdas pasikeitęs ir mergaitės gali gyventi pas ją. Direktoriaus pavaduotoja tik iš žurnalistės sužinojo, kodėl posėdyje nedalyvavo ir nebuvo išklausyta Aura.

Biržų rajono savivaldybės vicemerė Stasė Eitavičienė sakė apie tokį atvejį nieko nežinojusi ir žadėjo pasidomėti, kas čia įvyko.

Biržų rajono savivaldybės tarybos Socialinio vystymo komiteto pirmininkui Stasiui Valiukui atrodo, kad, jeigu vaikais tėvai nesirūpina ilgesnį laiką, būtina spręsti klausimą dėl globos.

Savivaldybės specialistai nusprendė eiti kiti keliu - grąžinti mergaites motinai. Kadangi daugiau nei metus to padaryti jiems nepavyko, matyt, teks ieškoti kitų būdų. Juolab kad Lietuvoje jau turime vaikų grąžinimo motinai pavyzdžių.

Rasa Penelienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų