Dažnai sakoma, kad pagyvenę žmonės yra šiek tiek kvaištelėję ir jų į visas puses laidomi patarimai neduos jokios naudos, bet nereikėtų visko taip nuvertinti. Neretai vyresniųjų išmintis įrodoma labai gyvenimiškais pavyzdžiais.
Šiame straipsnyje pateikiami šeši pavyzdžiai, kurie įrodo, kad senolių patarimuose esama tiesos.
Sąnarių skausmas padeda prognozuoti orą
Kiekvienas žmogus turi giminaičių ar pažįstamų, kurie įsitikinę, kad gali prognozuoti lietų (sniegą, krušą ar kitus gamtos reiškinius) pagal sąnarių skausmą. „Ir vėl man skauda kelius, matyt, bus audra“, – ima postringauti koks giminaitis. Ir tai ne fantastika. Oro slėgio pokyčiai gali sukelti skausmingus sąnarių ir raiščių patinimus.
Tai ypač būdinga žmonėms, kurie serga artritu ar yra susižaloję. Jei žmogus jautrus, jo sveikatai atsilieps netgi menki atmosferos slėgio pokyčiai. Kai kurie žmonės teigia, kad jie gali jausti artėjančią audrą dar prieš keletą dienų.
Vištienos sriuba padeda peršalus
Šaltą žiemos dieną bet kokia sriuba yra gerai, bet vištienos sriuba yra mėgstama daugelyje šalių, o kai kur net laikoma nacionaliniu patiekalu.
Močiutės sako, kad vištienos sriuba ne tik sušildo, bet ir gydo nuo peršalimo. Vištienos sriuba turi ypatingų savybių – ji padidina baltųjų kraujo kūnelių kiekį kraujyje, o tai pagelbsti kovojant su bakterijomis. Dar viena įdomus faktas – vištienos sriuba slopina gleivių susidarymą ir palengvina jų nutekėjimą.
Kai reikia priimti kokį nors svarbų sprendimą, pasakymas „pamiegokime, o rytoj būsime protingesni“ gali sukelti lengvą isteriją, tačiau toks pasiūlymas iš tiesų yra vertas dėmesio.
Stresinėje situacijoje ne visuomet įmanoma objektyviai apmąstyti įvairias aplinkybes, o galimybė šiek tiek „atsitraukti“ nuo šios situacijos tikrai vertinga.
Atlikta styrimas, kurio metu buvo stebimos dvi žmonių grupės – vienų buvo prašoma sprendimą keblioje situacijoje priimti iš karto, o kitų – atsidėti jo priėmimą valandai. Nustebsite, kaip skyrėsi priimtų sprendimų kokybė.
Beje, miegas yra nuostabus būdas trumpam nuo sunkių minčių pailsinti protą.
Gyvūnai nujaučia, kad artinasi pavojus
Prieš ir po didelių stichinių nelaimių pasigirsta žmonių pasakojimai apie tai, kad jų augintiniai ar laukiniai gyvūnai jautė artėjantį pavojų. Tokios scenos nuolat rodomas ir filmuose apie stichines katastrofas.
2004-aisias po cunamio Indijos vandenyne atlikti tyrimai parodė, kad vietinei gyvūnijai nebuvo padaryta tokia didelė žala, kaip atrodė iš pradžių. Vėliau mokslininkai išsiaiškino, kad jausdami pavojų gyvūnai pasitraukė į aukštesnes vietas.
Gyvūnų klausa ir kiti pojūčiai yra kur kas labiau išlavinti nei žmonių, jie gali girdėti ir tuos garsus, kurių negirdi žmogaus ausis – tad nieko keisto, kad gyvūnai sunerimsta prieš žemės drebėjimus ir kitus stichinius reiškinius. Pavyzdžiui, paukščiai jaučia elektromagnetinį lauką, o gyvatės yra labai jautrios vibracijai.
Negalima nuryti kramtomosios gumos
Neabejotina, kad bent kartą gyvenime girdėjote sakant, kad nevalia nuryti kramtomąją gumą. Kai kurie žmonės sako, kad kramtomoji guma gali įsitvirtinti žarnyne ir jos virškinimas trunka septynerius metus. Kiti teigia, kad prarijus kramtomosios gumos gabalėlį gali ištikti net mirtis, tačiau jei turite bent kiek žinių apie žmogaus anatomiją, suvoksite, kad toks gąsdinimas nėra tiesa.
Tiesa, rimtų problemų galite turėti tuomet, jei skundžiatės virškinimu, o kramtomąją gumą praryjate nuolat. Kai didelis kiekis nevirškinamos medžiagos susikaups virškinimo trakte, jis gali užkimšti žarnyną, o tai jau iš tiesų gali baigtis mirtimi.
Jei valgote bananus – gims berniukas
Žmonės turi tiek daug įsitikinimų apie nėštumą, kad svetainė Snopes.co šiam klausimui paskyrė visą skyrių. Apie bandymus nuspėti ar suplanuoti vaiko lytį yra sakoma tikrai daug dėmesio nevertų dalykų, bet ką manote apie teiginį, kad jei nėštumo metu motina valgo daug bananų, tai gims berniukas? Tai skamba juokingai, tačiau vienas tyrimas rodo, kad taip yra.
Devyni mėnesiais – ilgas laiko tarpas, tad nėštumo metu moteris turėtų vartoti pačių įvairiausių maisto produktų, įskaitant ir bananus. Bet net ir šiuo atveju, jeigu „bananų poreikus įšaugęs“, tikimybė susilaukti berniuko yra 56 proc. Manote, kad tai panaši tikimybė, kaip laimėti loterijoje?
Nors mokslininkai dar nežino tikrosios tokio reiškinio priežasties, greičiausiai tai susiję su maisto kaloringumu. Pastebėta, kad tos nėščiosios, kurių racioną sudaro kaloringesnis maistas, dažniau pagimdo berniukus.