Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo kalbomis kone mirtinai išgąsdino sergančiuosius Lietuvoje. Rengdamasis eilinį kartą keisti vaistų kompensavimo tvarką, ministras praėjusią savaitę ištarė šią šokiruojančią frazę.
„Jeigu vaistas kainuoja labai labai brangiai, o iš esmės gyvenimo trukmės reikšmingai neprailgina, klausimas, ar verta tokį vaistą įtraukti į kompensavimą? Ar vietoje to nėra paprasčiau pacientui suteikti labiau kitą pagalbą, paliatyvią pagalbą, kuri nėra tiek brangi, bet galėtų būti skirta didesniam skaičiui pacientų“, – taip kalbėjo ministras.
Po šių žodžių ministrą užgriuvo išsigandusių pacientų skundai, kiek gi beverta ministrui žmogaus gyvybė, jei gydymui viršijant 30 tūkst. eurų per metus vaistus tektų pirktis už savus pinigus. Šią savaitę ministras suskubo neigti savo anksčiau pasakytus žodžius.
„Nereiktų to ištraukti iš konteksto, jis yra gerokai platesnis, nei tai buvo pateikta. Jei brangu, tai mes nepirksim, pacientai neturės kažkokio gydymo. Tai netiesa, nesąmonė ir klaidinga interpretacija“, – aiškinosi ministras.
Visgi 30 tūkst. eurų suma nėra iš piršto laužta. Rengiamame ministro įsakyme būtent ši suma įrašyta kaip referentinė kaštų naudingumo vertė – 30 tūkst. už vienus kokybiškus gyvenimo metus. Ministerijai derantis dėl kuo mažesnės vaistų kainos su gamintojais ir sprendžiant, kokį vaistą kompensuoti valstybės lėšomis, šis dydis numatomas kaip vienas iš argumentų.
„Jei yra galimybė rinktis iš kelių vaistų, vienas vaistas sukuria daug vertės, prailgina reikšmingai gyvenimo kokybę ir kainuoja pigiau, tokį ir reikėtų rinktis. Bet jei nėra pasirinkimo, tai vienintelis vaistas, kiek jis bekainuotų, jis bus kompensuojamas“, – pridūrė A. Veryga.
Tuo metu ministerijoje rengiama dar viena nauja vaistų kompensavimo tvarka kelia įtarimų tiek pacientų organizacijoms, tiek opozicijai.
„Žmonės 2-3 metus laukia gydymo, jo nesulaukia ir numiršta. Mes būgštaujam to paties. Kitas dalykas, dėl ko būgštaujam, dabar mes vaisto vertinimo sistemą pacientai, gydytojai, suprantame, mums ji aiški. Ateinanti tvarka yra neaiški, neišdiskutuota“, – tikino onkologinių ligonių atstovė Ieva Drėgvienė.
„Paskutiniu metu daug žmonių kenčia, kadangi įvedus naują vaistų kompensavimo tvarką nuo pernai liepos. Daugybė vaistų yra iškritę iš kompensuojamų vaistų sąrašo. Žmonės, kuriems per ilgą laiką buvo pritaikyti vaistai, jie geriausiai tiko, jie priversti pirktis už visą kainą“, – paaiškino pacientų atstovė Vida Augustinienė.
„Ministras kalba, duodamas interviu ir komentuodamas tai, ką šneka ekspertai, kad reikia riboti sumą pinigų, kurią mes skiriame vienam žmogui gydyti. Aš juos vertinu kaip didžiulę neatsakomybę prieš mus visus. Mes iki šiol Europoje po Rumunijos mirštame jauniausi“, – nuomonę reiškė Seimo narė, socialdemokratė Rasa Budbergytė.
Opozicijos politikai stebisi, kaip ministras ir jo komanda nesugeba išaiškinti, ką rengiasi keisti tokioje svarbioje sferoje kaip sveikata ir vaistai, ir būgštauja, ar Verygos ištarti žodžiai, kuriuos jis mėgina neigti, netaps realybe.