• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Serbijos parlamentas pirmadienį vakare patvirtino naują vakarietiškos pakraipos vyriausybę, kuri savo užsienio politikos prioritetu laiko narystę Europos Sąjungoje (ES).

REKLAMA
REKLAMA

Po visą dieną trukusių debatų 127 iš 164 sesijoje dalyvavusių deputatų balsavo už naująjį ministrų kabinetą, kuriam vadovauja premjeras Mirko Cvetkovičius (Mirkas Cvetkovičius). 27 parlamentarai balsavo prieš vyriausybę, o 10 deputatų nebalsavo išvis.

REKLAMA

Valdančioji koalicija yra neįtikėtina proeuropietiškos koalicijos ir velionio Slobodano Miloševičiaus socialistų sąjunga.

Prezidentas Borisas Tadičius premjeru paskyrė ekonomistą M.Cvetkovičių, kurio administracijos suformavimas nutraukė penkis mėnesius trukusią politinę aklavietę dėl Kosovo nepriklausomybės nuo Serbijos paskelbimo.

REKLAMA
REKLAMA

Darbą baigianti netvirta koalicija, kurią sudarė B.Tadičiaus proeuropietiška partija ir Vojislavo Koštunicos nacionalistai, kovo mėnesį žlugo kilus ginčui dėl parengiamojo susitarimo stojimo į ES klausimu.

Tai įvyko po to, kai dauguma ES šalių pripažino Kosovo nepriklausomybę, kurią Belgradas atmetė. Serbija pažadėjo išlaikyti savo buvusią provinciją savo teritorijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prisiekiu ištikimybę Serbijos Respublikai ir pažadu, ... kad gerbsiu konstituciją ... ir būsiu atsidavęs Kosovo išlaikymui Serbijos (teritorijoje) reikalui“, - po prisaikdinimo sakė M.Cvetkovičius ir jo ministrai.

Prieš balsavimą kreipdamasis į parlamentą M.Cvetkovičius sakė, kad „visavertė narystė ES yra pagrindinis Serbijos Respublikos ir jos piliečių interesas“.

REKLAMA

„Todėl vienas pirmųjų naujosios vyriausybės žingsnių bus pateikti nacionaliniam parlamentui ratifikuoti Stabilizavimo ir asociacijos susitarimą“, - sakė jis.

Naująją vyriausybę sudaro koalicija „Už europietišką Serbiją“ (ZES), kuriai vadovauja B.Tadičiaus Demokratų partija (DS), ir Socialistų partijos (SPS) vadovaujama partijų grupė.

REKLAMA

Demokratai nuo pat 10-ojo dešimtmečio, kai valdant S.Miloševičiui šalis įsivėlė į karą ir tapo izoliuota, buvo vieni iš pagrindinių SPS oponentų.

Velionis DS lyderis Zoranas Džindžičius buvo 2000 metais įvykusio ir S.Miloševičių nušalinusio sukilimo architektas, o SPS neatleistinu laikė kitais metais priimtą jo sprendimą perduoti S.Miloševičių Jungtinių Tautų (JT) karo nusikaltimų tribunolui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dabar abi stovyklos žada išspręsti nesutarimus, kad Serbija galėtų žengti į priekį ir ES link.

Briuselis jau sakė, kad paremtų naująją Serbijos vyriausybę, kuri siektų per ketverius metus įstoti į Bendriją, sakė M.Cvetkovičius.

„Pagrindinis vyriausybės tikslas yra, (kad) Serbija iki šių metų pabaigos arba iki kitų metų pradžios įgytų kandidatės į ES statusą spartindama ekonomines ir kitas reformas, numatytas Stabilizavimo ir asociacijos susitarime“, - sakė jis.

REKLAMA

M.Cvetkovičius taip pat pažadėjo griežtai laikytis visų tarptautinių įsipareigojimų - tai aiški užuomina apie reikalavimus, kad naujoji vyriausybė JT tribunolui Hagoje perduotų likusius įtariamus karo nusikaltėlius, tarp jų - Ratko Mladičių (Ratką Mladičių) ir Radovaną Karadžičių.

REKLAMA

„Tai vienintelis būdas, kuriuo mūsų šalis gali tapti visateise ir gerbiama tarptautinės bendrijos nare“, - sakė jis.

Tačiau jis daug griežčiau kalbėjo apie tai, kad Kosovas turėtų likti Serbijos dalis.

„Koalicijos nariai visiškai sutinka, jog naujoji vyriausybė niekada nepripažins Kosovo nepriklausomybės ir ... imsis visų teisėtų ir diplomatinių priemonių, kad Kosovas būtų išlaikytas kaip integrali Serbijos dalis“, - pareiškė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicijoje dominuoja ultranacionalistų Serbijos radikalų partija, turinti 78 vietas parlamente, V.Koštunicos Serbijos demokratų partija, turinti 30 vietų, ir Liberalų demokratų partija (LDP), turinti 13 vietų.

Radikalai M.Cvetkovičių užsipuolė kaip „Tadičiaus marionetę“.

„Mirko Cvetkovičius tik užims postą, o Tadičius bus ir premjeras, ir prezidentas“, - pareiškė šios partijos narė Verica Radeta.

Ekonomistas M.Cvetkovičius savo pirmtako V.Koštunicos vyriausybėje buvo finansų ministras. Jis yra dirbęs Pasaulio bankui Indijoje ir Pakistane.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų