Serbijos vyriausybė priėmė sprendimą grąžinti ambasadorius į Europos Sąjungos šalis, iš kurių jie buvo atšaukti po to, kai tos šalys pripažino vienašališką Kosovo nepriklausomybės deklaraciją, skelbia „EU Observer“.
Grąžindama diplomatus, Serbija teigia siekianti normalizuoti santykius su ES. „Aš manau, kad sprendimas grąžinti ambasadorius į Kosovo nepriklausomybę pripažinusias ES valstybes sustiprins mūsų diplomatinę poziciją“ – pareiškė Serbijos aplinkosaugos ministras Oliveris Duličius.
„Aš manau, kad ambasadoriai į ES šalis sugrįš per artimiausias keletą savaičių“ – po ministrų kabineto susitikimo pridūrė O. Duličius.
Tiesa, ambasadoriai kol kas nebus grąžinami į šalis, pripažinusias Kosovą, tačiau nepriklausančias ES. Tad Serbija ir toliau neturės ambasadoriaus JAV.
Serbija tikisi, kad dar šių metų pabaigoje, o blogiausiu atveju – kitų metų pradžioje, jai bus suteiktas ES kandidatės statusas. Tokias viltis tik dar labiau sustiprino karo nusikaltimais įtariamo buvusio Bosnijos serbų respublikos lyderio Radovano Karadžičiaus areštas.
Kosovo pripažinti nesirengia
Tiesa, Belgradas pabrėžia, kad sprendimas grąžinti ambasadorius į ES valstybes dar nereiškia, jog Serbija yra pasiruošusi pripažinti Kosovo nepriklausomybę. Kosovą Belgradas ir toliau laiko integralia Serbijos valstybės dalimi.
Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius teigia, kad tuo metu, kai kalba eina apie Serbijos teritorinį integralumą bei suverenitetą, Belgradas į jokius kompromisus eiti nėra linkęs. Be to, Serbija teigia, kad ES misija Kosove yra įmanoma tik tokiu atveju, jei jai bus gautas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pritarimas. Tai sunkiai tikėtina, nes Serbiją remianti Rusija taryboje turi veto teisę.
Serbai teigia, kad grąžindami ambasadorius, jie vienu metu siekia įgyvendinti du prioritetus: siekti suartėjimo su ES bei toliau ginti savo teritorinį suverenumą.