• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmą kartą nuo 1999 metų karo Kosovo provincijoje aukšto rango serbų ir etninių albanų politikai antradienį Vienoje susėdo prie derybų stalo. Tarpininkaujamos Europos Sąjungos (ES), abi šalys sudarė keturias darbo grupes, kurios svarstys su pabėgėliais, per karą dingusiais asmenimis, aprūpinimu energija ir transporto infrastruktūra susijusius klausimus. Atitinkamos derybos Belgrade ir Prištinoje turėtų tęstis kelis mėnesius.

REKLAMA
REKLAMA

Politiškai svarbiausias klausimas dėl Kosovo provincijos, kurios 90 proc. gyventojų sudaro albanai ir kurią administruoja Jungtinės Tautos (JT), ateities kol kas nėra nagrinėjamas. Albanai siekia savo regiono nepriklausomybės, o Belgradas, remdamasis istorija, kategoriškai atmeta bet kokias kalbas apie Kosovo atsiskyrimą nuo Serbijos.

REKLAMA

Į Vienos derybas neatvyko kai kurie svarbūs Kosovo albanų politikai, pavyzdžiui, ministras pirmininkas Bayramas Rexhepi (Bairamas Redžepis). Vienos konsultacijas neigiamai įvertino ir Kosovo parlamentas, kuriame daugumą turi albanai. Kosovo albanams Austrijos sostinėje atstovauja pagal konstituciją mažai įtakos turintis prezidentas Ibrahimas Rugova.

REKLAMA
REKLAMA

"Tikiuosi, kad Serbija vieną gražią dieną atsiprašys už žudynes, įvykdytas per Kosovo karą", - per simbolinį derybų atidarymą pareiškė I. Rugova. Anot jo, Kosovas turi atsiskirti nuo Serbijos ir įstoti į Europos Sąjungą (ES) bei Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją (NATO).

Belgrado delegacija, kuriai vadovauja Serbijos premjeras Zoranas Živkovičius, ryžtingai atmetė šį reikalavimą. Kosovas esąs istorinė sudėtinė Serbijos dalis ir privalanti išlikti jos sudėtyje kaip autonominis regionas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvęs Jugoslavijos prezidentas ir dabartinis Serbijos opozicijos lyderis Vojislavas Koštunica antradienį per pokalbį su Austrijos laikraščio "Der Standard" redaktoriais laikėsi panašios pozicijos. "Reikia rasti visiškai naują formulę, kuri suteiktų Kosovui didelę autonomiją ir susietų jį tuo pačiu metu su Belgradu".

REKLAMA

Kosovą administruojančios JT misijos vadovas suomis Harri Holkeri (Haris Holkeris) tikisi, kad derybose bus pasiekta pažangos, jeigu abi pusės demonstruos atitinkamą politinę valią. Dabar būtina "išspręsti praktinius klausimus, kad pagerėtų Kosovo žmonių gyvenimas", jis sakė konsultacijų pradžioje. Tik po to būsią galima tartis dėl provincijos politinės ateities.

dpa-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų