• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prorusiški separatistai, kontroliuojantys dideles teritorijas rytų Ukrainoje, sekmadienį ruošiasi surengti savo vadovybės rinkimus, kuriuos Maskva žada pripažinti, nors dėl to buvo pasmerkta Kijevo ir Vakarų šalių.

Prorusiški separatistai, kontroliuojantys dideles teritorijas rytų Ukrainoje, sekmadienį ruošiasi surengti savo vadovybės rinkimus, kuriuos Maskva žada pripažinti, nors dėl to buvo pasmerkta Kijevo ir Vakarų šalių.

REKLAMA

Nors sukilėlių lyderiai tikisi, kad pirmieji rinkimai jų paskelbtose „liaudies respublikose“ pademonstruos visuomenės palaikymą, Ukraina ir Vakarai baiminasi, jog tuo balsavimu siekiama rytinį pramonės regioną, kuriame gyvena daugiausiai rusakalbiai, pastūmėti toliau nuo provakarietiškos Kijevo vyriausybės.

„Rinkimai leis mums sukurti teisėtą vyriausybę“, – sakė sukilėlių vadas Aleksandras Zacharčenka, pasiskelbęs separatistinės „Donecko liaudies respublikos“ premjeru.

Kaip ir jo kolega kaimyninėje Luhansko srityje Igoris Plotnickis, A.Zacharčenka laikomas favoritu laimėti rinkimus teritorijose, kurias kontroliuoja jo ginkluoti kovotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo pat prorusiškų jėgų sukilimo pradžios balandį Donecko ir Luhansko sritis, kuriose išvystyta akmens anglių kasybos ir metalurgijos pramonė, krečia kruvinas konfliktas, per kurį Kijevo ir separatistų pajėgų kovos nusinešė jau per 3,7 tūkst. žmonių gyvybių.

REKLAMA

Planuojami rinkimai dar giliau įvarys pleištą tarp Rusijos ir Kijevo bei jį palaikančių Vakarų šalių, kaltinančių Maskvą, kad ji kurstė šį konfliktą ir siuntė pajėgas į kaimyninę šalį.

Rusijos vyriausybė tikisi, kad „rinkimai vyks kaip sutarta“, o Maskva „žinoma, pripažins rezultatus“, šią savaitę sakė užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Tas pareiškimas išprovokavo aštrų tarptautinės bendruomenės atsaką.

Jungtinės Tautos (JT), Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijose pasmerkė planuojamus separatistų rinkimus, o Ukrainos prezidentas Petro Porošenka perspėjo, kad jie „kelia grėsmę visam taikos procesui“.

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai penktadienį dar kartą paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nepripažinti šio balsavimo.

„Ukraina, Vokietija ir Prancūzija išreiškė bendrą ir aiškią poziciją, kad jie nepripažins rinkimų, kuriuos planuoja separatistai ... ir paragino Rusiją nepripažinti šių rinkimų“, - sakoma Ukrainos prezidentūros pranešime, išplatintame po keturšalio pokalbio telefonu tarp V.Putino, P.Porošenkos, Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o (Fransua Holando) ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkimų kampanija menkai pastebima

Sukilėlių rinkimų kampanija buvo menkai pastebima, o konkurencija dėl postų – minimali.

Donecke matėsi tik keli A.Zacharčenkos plakatai, o kituose miestuose nebuvo beveik jokių ženklų, kad artėja balsavimas.

Įvairius kandidatus, pretenduojančius į vadovybės ir vietos parlamentų rinkimus, vienija bendras tikslas – visiška nepriklausomybė nuo Kijevo ir integracija su Rusija.

REKLAMA

Nors sukilėlių vadovybė paskyrė rinkimų komitetą ir netgi organizavo išankstinį balsavimą internetu žmonėms, kurie išvyko iš to regiono, bendras rinkėjų skaičius nėra aiškus.

Teoriškai prieš krizę ten gyveno apie 5 mln. rinkėjų, bet šimtai tūkstančių žmonių dėl karo veiksmų paliko savo namus.

Siekdami geresnės statistikos, sukilėliai paskelbė, kad balsuoti galės rinkėjai nuo 16 metų amžiaus.

REKLAMA

Balsavimas vyks neprižiūrint tarptautiniams stebėtojams, nors Rusija paskelbė, kad tą procesą norėtų stebėti kai kurie jos parlamentarai.

Kai kuriems gyventojams karo nuniokotoje sukilėlių tvirtovėje šis balsavimas yra galimybė būti išgirstiems.

„Balsuosiu, kad nebebūtų bombardavimų mano rajone“, – sakė 62 metų Oksana Vasiljevna, gyvenanti netoli Donecko oro uosto, kuriame tebevyksta įnirtingos kautynės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kiti nusiteikę labiau skeptiškai.

„Neturime nei elektros, nei vandens. Neįmanoma žiūrėti televizijos ir sužinoti naujienas. Ką turėčiau jums papasakoti apie tuos rinkimus ir kandidatus?“ – klausė 68 metų vyras, vardu Nikolajus.

Ukraina, Prancūzija ir Vokietija paragino Putiną nepripažinti sukilėlių rinkimų

Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai penktadienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nepripažinti rinkimų, kuriuos prorusiški separatistai savaitgalį planuoja surengti savo kontroliuojamose rytinės Ukrainos teritorijose.

REKLAMA

„Ukraina, Vokietija ir Prancūzija išreiškė bendrą ir aiškią poziciją, kad jie nepripažins rinkimų, kuriuos planuoja separatistai ... ir paragino Rusiją nepripažinti šių rinkimų“, - sakoma Ukrainos prezidentūros pranešime, išplatintame po keturšalio pokalbio telefonu tarp V.Putino, Ukrainos prezidento Petro Porošenkos, Prancūzijos prezidento Francois Hollande (Fransua Holando) ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų