Naujausi tyrimai atskleidė – jei mergaitė gerai sutaria su savo tėvu, suaugusi ji bus linkusi rinktis į jį išoriškai panašius vaikinus, rašo britų dienraštis „The Telegraph“.
Pasak dienraščio, mokslininkai bandė išsiaiškinti, kokie vyro bruožai labiausiai traukia savo išrinktojo ieškančias merginas. D. Britanijos Daramo (Durham) universiteto psichologai išnagrinėjo kulinarinio TV šou vedėjos Nigellos Lawson, radijo laidų vedančiosios Zoe Ball, praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje populiarios dainininkės Kim Wilde, praeityje garsaus popdaininko Marty Wilde’o dukters, ir aktorės Hal Fowler atvejus.
Psichologai pastebėjo, kad Nigellos Lawson tėvo, buvusio šalies finansų ministro Nigelo Lawsono, ir jos vyro Charleso Saatchi veido bruožai yra labai panašūs.
Jie atkreipė dėmesį ir į tai, kad Zoe Ball tėvo Johny Ballo centrinė veido dalis, įskaitant nosį, smakrą ir akis, labai primena jos vyro Normano Cooko veido bruožus.
Daramo universiteto psichologų tyrimais, atliktais kartu su dviem mokslinėmis Lenkijos įstaigomis, buvo siekta išnagrinėti “seksualinio tėvų įspaudo” hipotezės įrodymus. Šiuose tyrimuose dalyvavo 49 merginos ir moterys nuo 15 iki 34 metų amžiaus. Visos jos buvo vyresniosios savo tėvų dukros.
Kiekviena iš jų buvo paprašyta išsirinkti joms patraukliausią nuotrauką, kuriose buvo užfiksuota 15 tapusavyje visiškai nepanašių vyrų. Nuotraukos buvo kruopščiai apkarpytos: už kadro liko ausys, plaukai, kaklas, pečiai ir drabužiai.
Šių vyrų veidai buvo išmatuoti, o duomenys palyginti su eksperimento dalyvių tėvų veidų matavimo rezultatais, rašo dienraštis.
Dukros taip pat buvo paprašytos pagal aritmetinę skalę įvertinti savo santykius su tėvais nuo gimimo iki 7 metų amžiaus, atkreipiant dėmesį į tai, kaip prie jų auklėjimo prisidėjo tėvas, kiek laisvo laiko jis joms skirdavo, kaip prisidėdavo prie emocinių tarpusavio santykių kūrimo.
Paaiškėjo, kad moterims, aukštai įvertinusioms santykius su savo tėvais vaikystėje, į juos panašūs vyrų veidai atrodo patrauklesni.
Tos, kurios tėvų atžvilgiu buvo nusiteikusios ne taip pozityviai, išreikšdavo nesąmoningą antipatiją į tėvus panašių vyrų nuotraukoms.
“Jei tėvams atrodo, kad žentas išoriškai į juos panašus, jie turėtų tai vertinti kaip komplimentą”, - tvirtina Daramo universiteto psichologijos katedroje dirbanti daktarė Lynda Boothroyd. – Eksperimento rezultatai visiškai akivaizdžiai parodo, kad dukters ir tėvo tarpusavio santykių kokybė įtakoja jos požiūrį į tai, kokie vyrai jai atrodo patrauklūs.”
Pasak psichologės, tai reiškia, kad žmogaus smegenys ne šiaip kuria idealaus veido modelį iš to, ką mato aplink save. Modelio prototipu tampa tų žmonių bruožai, su kuriais mus sieja itin pozityvūs santykiai.
Yra žinoma, kad žmones traukia bendri socialiniai ir kultūriniai ypatumai, kuriuos be kita ko išreiškia ir drabužių ar šukuosenos forma.
L. Boothroyd mano, kad naujausieji tyrimai, kurie buvo atlikti parėmus Ekonominių ir socialinių tyrimų tarybai bei Karališkajai draugijai, leidžia geriau suprasti sudėtingą žmonių tarpusavio simpatijos ir patrauklumo mechanizmų veikimą, rašo „The Telegraph“.