• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip žinia, kiekviena mūsų ląstelė turi dvi identiškas chromosomos kopijas – DNR struktūrą, sudarytą iš genų.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmą dalį skaitykite čia.

Chromosomos skyla į keturis genų rinkinius dar prieš tai, kol ląstelė galų gale virs į keturis kiaušinėlius arba spermatozoidus, turinčius identiškas genų kopijas.

REKLAMA

Turint ląstelėje dvi chromosomas, padvigubėja ir šansai genų remontui, ko negali turėti aseksualūs organizmai. Problema su tuo yra ta, kad būtų paprasčiau laikyti genų kopijas ir be sekso – rugiai laiko šešias kopijas savo genų, morkos – aštuonis.

Be to, jeigu vienintelė priežastis seksui būtų sukurti genų kopijas, tada būtų logiška manyti, kad jas ir geriau būtų laikyti vienoje šeimoje kartu. Tačiau dauguma organizmų labiau mėgsta daugintis su kitos šeimos nariais, todėl ir renkasi svetimus kaip partnerius.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jeigu seksas yra būtinas apsaugoti genus nuo radiacijos, tada atsiranda kitos problemos, kurias reikia išspręsti. Kaip genai yra kopijuojami, atsiranda galimybė klaidai, kuri gali būti lemtinga. Seksas gali tik apriboti avarijos padarinius.

Įsivaizduokite geną kaip užrašą ant popieriaus kurį reikia padauginti kopijuoklio pagalba. Tačiau kopijuoklis nedirba idealiai, kartais jis padaro dėmę arba tuščią vietą. Originalas yra dingęs, ir reikia padaryti geras kopijas, tačiau dar daugiau dėmių ir tuštumų atsiranda. Ši analogija nupasakoja aseksualių organizmų dauginimąsi – visos klaidos ir anomalijos atsiradusios reprodukcijos metu eina iš kartos ir kartą, ir individualus geno paveldimumas tampa vis labiau ir labiau pažeistas. Nėra kelio atgal.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sekas gali pateikti šviežių tiekėjų originalų. Kai pusė vieno tėvo genų yra perduodama, klaidos nesikaupia, bet yra pažangiai eliminuojamos. Bet ši teorija irgi turi problemų. Daugelis bakterijų dauginasi nepastoviai, kai kurios iš jų išvis nesidaugina. Tačiau jos padaro labai nedaug klaidų besidaugindamos. Vis dėlto klaidų teorija nepaaiškina, kodėl taip skiriasi gyvūnų sekso įpročiai – baluose gyvenančios bakterijos niekada nesimyli, bambukai mylisi kartą į 121 metus, o zuikiai mylisi kiekvieną pavasarį?

REKLAMA

Atsikratyti nepageidaujamais sekso padariniais negali būti pagrindinė priežastis, dėl ko ir kam yra seksas. Vietoje to, kiti mokslininkai siūlo teoriją, kad keliavimas-migravimas yra puiki sąlyga išlikimui, o seksas yra gera priežastis kelionei. Musės yra aseksualios, tačiau kartą metuose jos pagimdo naują kartą, išaugina sparnus ir palieka savo namus.

REKLAMA

Tokią teoriją gerai iliustruoja žemuogių ir koralų seksualinis gyvenimas – abi rūšys aseksualios, bet kada ateina laikas kolonizuoti naują gyvenamąjį plotą, žemuogių augaliukai pagamina seksualines sėklas savo vaisiuose, kuriuos išnešioja paukščiai, o koralai pagamina savo palikuonis, kuriuos išleidžia į vandenį. Bet kuriuo atveju jie išgyvena kitomis sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet ir ši idėja irgi yra problematiška – nes genetinės variacijos leidžia seksualioms rūšims adaptuotis greičiau nei aseksauliems organizmams, ir jie turėtų būti panašūs į kitus, kur aplinka yra labai nenusakoma ir nenumatoma, pvz., dideliuose aukščiuose, kur oras yra retesnis. Tačiau faktiškai tokiose vietose dominuoja aseksusalūs organizmai, o seksualistai yra randami tose vietose, kur ekologija yra stabilesnė. Todėl ir paaiškinimas glūdi dar kitur.

REKLAMA

Genetinė variacija, be abejo, yra raktas į atsakymą, bet neaišku, kurias evoliucines duris jis atidaro? Arčiausiai yra teorija, pavadinta „Raudonąja karaliene“, sukurta dar 1970 metais, tačiau tik dabar įgijusi pasaulinį pritarimą.

Pagal šią teoriją, seksas atsirado ir išsivystė dėl to, kad (hipotezė) kova dėl būvio nelengvėja. Individai kovoja vienas su kitu iš savo rūšies dėl gyvybės ir maisto.

REKLAMA

Bet kuriuo metu jie dar privalo išvengti ir plėšrūnų, kurie taip pat evoliucionuoja. Visi daiktai turi bėgti tam, kad evoliucionuotų – tai yra palaikytų savo pozicijas išlikimui. Gazelės tampa dar greitesnėmis, leopardai tampa irgi dar greitesni – ir abi rūšys yra užprogramuotos amžinam biologiniam karui, kurio nesustabdys jokia sutartis.

Prie tokio spaudimo, evoliucijos rūšių lygis yra ne taip svarbi kaip kryptis, kuria evoliucionuojama. Seksas tiesiog palaiko aukštą evoliucijos lygį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų