Keturių vaikų mama, edukologė Austėja Landsbergienė tv3.lt sakė, kad vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra.
„Daug svarbiau kalbėti su vaiku apie lytinį gyvenimą, lytinį švietimą, apie tai, ką tai reiškia, o ne brėžti brūkšnį. Jeigu žmogus nebrandus, 18-tas gimtadienis nieko nepakeis. Yra žmonių, kurie nėra pasiruošę prisiimti atsakomybės su visomis pasekmėmis net ir tada, kai jiems 40 metų. Yra žmonių, kurie jau ir 16 metų yra nepaprastai sąmoningi ir jaučia atsakomybę. Negalime pasakyti, kad gali būti tik vienaip ar kitaip, ypač Lietuvoje, kur labai daug temų, susijusių su lytiniu auklėjimu, yra tabu“, – kalbėjo A. Landsbergienė.
Atsakomybė
Tad su savo vaikais, kai jie paaugs, A. Landsbergienė žada kalbėtis pirmiausia apie atsakomybę.
„Lytiniai santykiai yra apie tai, ar esi emociškai brandus ir pasiruošęs. Man labai patinka olandų lytinio švietimo esmė: mokėti pasakyti ne. Tada, kai abejoji, sakyk ne. Negalvok, kad tave mažiau vertins ir galbūt paliks. Jeigu nors truputį abejoji, ne tik turi teisę, bet ir privalai pasakyti ne. Jei kitas žmogus tavo pasirinkimo negerbia, jis tavęs nevertas“, – kalbėjo edukologė, pabrėždama, kad kiekvieni lytiniai santykiai neša ir atsakomybę, susijusią ir su galimu nėštumu.
A. Landsbergienė pabrėžia, kad dėl to apie tai su vaiku reikia kalbėtis, jį auklėti: „Sakydami „ne“ ir sakydami „taip“ mes nedarome įtakos. Įtaką darome kasdieniniu gyvenimu ir savo pavyzdžiu“, – sakė A. Landsbergienė.
Kenkia sveikatai ir laimei
Edukacinio projekto merginoms ir moterims „Who Am I“ organizatorė, šeimos gydytoja Lina Simavičiūtė pasakė esanti kategoriškai prieš seksą iki 18-os metų – taip ji pati buvo auklėta ir taip formavosi jos vertybių sistema.
„Aš esu tikinti ir tai yra labai svarbus argumentas apsisprendžiant. Be to, galiu pasisakyti ir kaip specialistė šeimos gydytoja. Mano visa šeima buvo gydytojai ginekologai – ir tėtis, ir vyresnis brolis. Aš nuo mažens dalyvavau gimdymuose ir tai mane labai jautriai veikė, formavo mane kaip būsimą moterį, jaučiau būsimos mamos paslaptį.
Medicininė statistika leidžia argumentuotai teigti, kad seksas iki 18 metų yra nesveika. Tai yra grėsmė ankstyviems pastojimams ir abortams. Kiti medicininiai argumentai taip pat sako, kad seksas iki 18 metų ir daugiau negu du partneriai taip pat padidina tikimybę susirgti gimdos kaklelio vėžiu – šiandien turime statistiką, kad ši liga labai plinta, o moterų amžius jaunėja“, – kalbėjo L. Simavičiūtė.
Ji taip pat nurodė, kad kontraceptikų vartojimas yra įsikišimas į moters organizmą ir, anot jos, moksliškai yra įrodyta, kad kontraceptikai turi labai daug neigiamų šalutinių poveikių, kurių vienas – galimas nevaisingumas. L. Simavičiūtė taip pat pažymėjo, kad Lietuvos mokyklose trūksta lytinio ugdymo disciplinos ir ji su savo iniciatyvine grupe dirba tam, kad mokyklose vaikams būtų kalbama apie brandžius lytinius santykius.
Priklauso nuo žmogaus
Psichologė Eglė Domarkienė tv3.lt nurodė, kad ne metai turėtų būti lemiamas veiksnys, kada žmonės pradeda lytinius santykius, o žmogaus savybės ir jo pasirinkimai.
„Tame apsisprendime dalyvauja labai daug dalykų. Manau, ne metų skaičius yra pagrindinis kriterijus, kaip žmonės renkasi, kada pradėti lytinius santykius. Jie tai daro pagal savo savijautą ir vidinius rodiklius – pagal įsimylėjimą ar, blogesniu atveju, pagal bendraamžių spaudimą“, – sako psichologė.
Jos teigimu, tėvai galėtų inicijuotų pokalbius su vaikais, tačiau pokalbis turėtų būti lygiavertis, o ne tarsi taisyklių nuleidimas iš viršaus.
„Jeigu yra autoriteto pamokymo ar draudimo forma, vaiko reakcija bus viena, o jeigu yra kalbama kaip lygus su lygiu, vaikas visai kitaip reaguoja ir tada yra didesnė tikimybė, kad vaikas labiau sureaguoti į tai“,– nurodė E. Domarkienė.
Pasak jos, pavyzdžiui, mergaitės psichologinės problemos nepriklauso nuo to, ar ji turėjo lytinių santykių iki 18 ar ne.
„Svarbiausia yra situacija, kurioje tai vyksta ir dėl kokių priežasčių tai vyksta. Labai priklauso nuo to, kokiu tikslu žmogus tą daro, kaip jis jaučiasi ir kaip jis tai suvokia“, – nurodė E. Domarkienė.