Nors dvi didžiausios parlamento frakcijos ragino Seimo valdybą atšaukti žurnalistų darbo parlamente suvaržymus, Seimo valdyba šio klausimo neįtraukė į trečiadienio posėdžio darbotvarkę.
Trečiadienio valdybos posėdis vyko Seimo pirmininko kabinete, o ne tam skirtoje valdyboje salėje, kad posėdžio negalėtų stebėti žurnalistai.
Pamatęs, kad į posėdį atėjo ir žurnalistai, Seimo kancleris Gintautas Vilkelis valdybos narius pakvietė į parlamento vadovo kabinetą kavos.
Kaip žurnalistams sakė pirmoji Seimo vicepirmininkė konservatorė Irena Degutienė, dabartinės žurnalistų darbo sąlygos Seime nėra demokratiškos, tačiau jos kol kas atšauktos nebus.
„Naujoji tvarka galios, kol valdyba negaus pasiūlymų iš Žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus. Taip pat nutarėme sulaukti, ką konkrečiau pasakys Seimo Etikos ir procedūrų komisija“, - sakė I.Degutienė.
Anot jos, prie šio klausimo gali būti grįžta sausio 12-ąją, kai Seimas rinksis į neeilinę sesiją. Konservatorės teigimu, iki tol žurnalistams nebus, ką veikti parlamente.
„Sprendimas, kuris priimtas, valdyboje, kaip ir buvo kalbama, ne iš gero gyvenimo, o dėl abipusio nesusipratimo. Dalykai, kurie vyko Seime, nebuvo civilizuoti ir neatitiko nustatytų santykių tarp žurnalistinės etikos ir kultūros“, - sakė už žurnalistų darbo suvaržymą Seime balsavusi politikė.
Ji neslėpė, kad labiausiai naujoji Seimo valdžia parlamento rūmuose nenori matyti TV pramoginių laidų.
„Jūs turėtumėte skleisti, kas čia vyksta, bet dabar Seimas tapo filmavimo aikštele tokių laidų kaip „Paparacai“, „Kakadu“. Šaukštas deguto pagadino statinę, dėl to ir išėjo per griežtas, galbūt per kategoriškas apribojimas, - kalbėjo I.Degutienė. - () Nežinau kitos valstybės, kur tyčiojamasi iš Seimo narių. Kas vyksta šiandien Lietuvoje yra pasityčiojimas iš savo valstybės. Jūs ne iš Seimo narių tyčiojatės.“
Priminus, kad dabar valdančiajai koalicijai priklausančios Tautos prisikėlimo partijos atstovai patys į Seimą traukti rinkimų numerio buvo atvykę persirengę laidos personažais, I.Degutienė pareiškė, kad jie jau pakeitė nuomonę.
„Manau, Seimo pirmininkas dabar pamatė, kad čia valstybės institucija, dirbanti savo darbą, ir iš jos negalima tyčiotis“, - tvirtino konservatorė.
Valdybos posėdyje dalyvaujantis opozicijos lyderis socialdemokratas Gediminas Kirkilas trečiadienį per spaudos konferenciją pareiškė, kad iš tiesų valdančiajai daugumai priklausantys konservatoriai, liberalcentristai, liberalai ir Tautos prisikėlimo partijos nariai palaiko naująją žurnalistų darbo tvarką.
„Kai žurnalistai pradėjo kelti klausimus, dabar tik mėginama rodyti, kad neva vyksta konsultacijos. Konsultacijos - tik imitacija“, - teigė G.Kirkilas.
Jis atkreipė dėmesį, kad Permainų koalicija ėmėsi varžyti ir Seimo narių teises. Nutarta įvesti limitą, kiek vienas tautos išrinktasis gali turėti visuomeninių padėjėjų.
„Bijomasi ne tik žiniasklaidos, bet ir visuomenės“, - sakė opozicijos lyderis.
Seimo valdyba praėjusį penktadienį patvirtino Viešosios informacijos rengėjų atstovų akreditavimo tvarkos aprašo pakeitimus, kurie numato, kad darbui Seime kiekvienas viešosios informacijos rengėjas savo nuožiūra akredituoti galės po 3 reporterius, operatorius, fotografus, kurių skaičius iki šiol nebuvo ribojamas. Šis skaičius taip pat neribojamas nei Vyriausybėje, nei Prezidentūroje.
Seimo vadovybė praėjusią savaitę ne tik apribojo Seime galinčių dirbti akredituotų žurnalistų skaičių, bet ir nustatė vietas, kur jie galės kalbinti parlamentarus. Nenurodytose vietose kalbinti, filmuoti ir fotografuoti bus galima tik gavus Seimo nario sutikimą.
Taip pat užkirstas kelias žurnalistams patekti į Seimą per parlamentarus. Parlamentaras turi teisę išrašyti vienos dienos leidimą, tačiau tokį leidimą turintis žurnalistas savo darbo dirbti negalės. Numatyta, kad filmavimo, fotografavimo įrangą į Seimo rūmus turi teisę įsinešti akredituoti arba vienos dienos leidimą gavę žurnalistai. Numatyta, kad kiti lankytojai gali įsinešti tik asmeninėms reikmėms naudoti skirtą įrangą.
Numatyta, kad žurnalistai, kurie nesilaiko Visuomenės informavimo įstatymo, Žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso, akreditavimo tvarkos, Seimo rūmų vidaus tvarkos reglamento, Seimo kanceliarijos leidimų sistemos funkcionavimo tvarkos, gali būti įspėti, jų akreditacija gali būti mėnesiui sustabdyta, nutraukta metams, vienos dienos leidimas atšauktas, pusei metų arba metams apribotas jo išdavimas.
Lapkričio viduryje darbą pradėjusio naujos kadencijos Seimo valdyba nutarė patvirtinti patalpų, į kurias draudžiama įsinešti filmavimo kameras, fotoaparatus, garso įrašymo techniką, rengti interviu, filmuoti, fotografuoti, sąrašą. Valdyba taip pat pavedė Seimo kanceliarijai pažymėti nustatytas patalpas specialiuoju ženklu.
Lietuvos žurnalistų sąjunga šiuos sprendimus vadino antikonstituciniais ir apskundė juos teismui. Valdančiųjų sprendimą sukritikavo ir prezidentas Valdas Adamkus, raginantis abi puses susitarti.